Apie gandrus

BunkaŠiemet gandrai ne tokie kaip pernai. Prieš metus dar tik vienas kitas artėjo prie žmonių ir jų gyvenimų, dabar, vos porai savaičių likus iki Baltramiejaus – gandrų išskridimo – dienos, jie vis dažniau braunasi ne tik į kelius ir gatves, bet ir į kiemus, daržus ir sodus. Nenustebčiau išgirdęs, kad snapus jie kiša ir per atvirus langus.
Gamtoje nieko nebūna be priežasties ir pasekmių. Jeigu gandrai artėja prie žmonių, nuo kažko jie tolsta. Gal net nuo savo prigimtinių šaknų, nes ne tik Lietuvos teritorijoje, bet ir Vokietijoje, Armėnijoje, Baltarusijoje suteiktos išskirtinės teisės leidžia jiems jaustis viršesniais už kitus gyvius.
Gamtos tyrimų centro Ekologijos instituto paukščių laboratorijos vadovas Mindaugas Dagys sako, kad per penkiolika metų gandrų padvigubėjo. „Manau, kad tuo reikėtų tik džiaugtis, nes tai rodo, kad pas mus gamtinės sąlygos yra geros, gandras yra sveikos aplinkos indikatorius“, – tikina jis.
Dvigubai daugiau gandrų reiškia, kad jiems reikia ir dvigubai daugiau maisto, ir dvigubai didesnės teritorijos jam ieškoti.
Taip atsitiko ir todėl, kad baltojo gandro – nacionalinio Lietuvos paukščio – negalima baidyti ne tik ranka, bet ir žodžiu. Ir net tuščio lizdo negalima liesti.
Tuo tarpu gamtininkai sako, jog gandrai ne „neša“ vaikus, o jais minta: peliukais, kurmiukais, ropliukais, varliukais, žuviukais, kitų paukščių jaunikliais. Yra užfiksuota, kaip gandras nusinešė rubuilę jūros kiaulytę, tad jam vienas juokas pagriebti ne tik mažus kačiukus ar šuniukus, bet ir kiškius, kurių populiacija nyksta.
Lietuvoje galima paragauti net gulbės mėsos, o apie jų medžioklę jau kalba gamtosaugininkai. Mat gulbės, perėjimo metu naikindamos vandens telkinio kaimynus, skurdina ekosistemą.
Anot tų pačių gamtosaugininkų, gandrai daro tą patį, bet turi įstatymu garantuotą apsaugą.
Gal todėl taip suįžūlėjo?
Nes turinčiam apsaugą – mažiau rūpesčių išlikti, mažiau vargo išgyventi, daugiau galimybių gauti riebesnį kąsnį, kišti savo snapą ten, kur kitiems draudžiama net įeiti, rinktis į būrius ir nebaudžiamam naikinti į save panašius vien todėl, kad jie apsaugos neturi.
„Apsaugotieji“ vienijasi, braunasi arčiau žmonių.
Kažką jie rezga.
Gal kokie neeiliniai rinkimai artėja?

Vienas komentaras

  • Elneris Malga:

    Gandrai jaučia artėjančias permainas todėl taip skraido lyg tai šian lyg tai ten pro tuos pačius namus. Jiems įdomus patys gyventojai veikiau nei aplinkybės dėl miesto. Pokyčiai artėja.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajono savivaldybės administracijos specialistai pradėjo tikrinti, ar prie visų namų per valstybines šventes plėvesuoja trispalvės. Kaip tai vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...