Parodoje – senieji dokumentai

DSC_11609Plungės viešojoje bibliotekoje atidaryta ir visuomenei pristatyta dviejų plungiškių parengta paroda „Tarpukario ir pokario Lietuvos dokumentai“. Istorikas ir kolekcininkas Bronislavas Pocius bei buvęs Plungės miesto deputatų tarybos pirmininkas ir aktyvus Plungės sąjūdžio valdybos narys Algirdas Matas Duoblys į parodą sudėjo iki šių dienų išsaugotus senus dokumentus. Visi jie – originalai.

Sveikindama parodos autorius, Plungės kraštotyrininkų klubo „Pilaitė“ vadovė Otilija Juozapaitienė pasidžiaugė, jog bibliotekoje jau ne pirmą kartą surengta paroda, kurioje sukauptus eksponatus pristato buvęs ilgametis mokytojas B. Pocius.
Jo dėka plungiškiai turėjo progą susipažinti su senoviniais pinigais, religinėmis knygomis ir kitokiomis kolekcijomis. A. M. Duoblį O. Juozapaitienė gyrė už tai, jog šis bibliotekai padovanojo savo paties sukauptą archyvą, kuriame vertingos medžiagos esą gali surasti ir istorikai, ir žurnalistai, ir paprasti mūsų krašto praeitimi besidomintys žmonės.
Klubo vadovė akcentavo, jog pastaroji skirta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui. „Su šia paroda startuoja šiai progai skirtų renginių programa mūsų krašte“, – sakė O. Juozapaitienė.
Anot jos, ši paroda, jos eksponatai turėtų sudominti visus plungiškius, o ypač – mokytojus. Juk eksponuojami pirmosios Lietuvos Respublikos ir pokario dokumentų originalai. Pedagogai galėtų į parodą atsivesti ir moksleivių. Klasėms, iš anksto užsiregistravusioms į parodą, eksponatus pristatys pats B. Pocius.
Beje, pastarasis per parodos atidarymą pažymėjo, jog 87 dokumentai, tarp kurių – carinės Rusijos armijos kareivio knygytė, vekseliai, įvairios pažymos, pažymėjimai, išrašai ir kiti tarpukario, karo ir pokario laikotarpius atspindintys dokumentai sudėti į dvylika stendų.
Nemažai dokumentų istorikas rado savo archyvuose. Daug jų pateikė ir A. M. Duoblys. Jis parodą praturtino tremtinio duonos ragavusių tėvo brolio Juozo Duoblio bei mamos brolio Stasio Vaičiaus dokumentais. A. M. Duoblys sakė, jog rinkti įvairius dokumentus pradėjęs nuo kariuomenės laikų – nuo 1951-ųjų. Vieni pirmųjų buvo būsimosios žmonos Janinos Malakauskaitės laiškai.
Kaip vieną reikšmingiausių, B. Pocius išskyrė Mažosios Lietuvos tautinės tarybos aktą. 1918-ųjų lapkričio 30-ąją Tilžėje pasirašytame dokumente rašoma: „Atsižvelgdami į tai, kad viskas, kas yra, turi teisę gyvuoti, ir į tai, kad mes Lietuviai čionai Prūsų Lietuvoje gyvenantieji sudarome šio krašto gyventojų dauguomenę, reikalaujame mes, remdamiesi ant VilsonoTautų paties apsisprendimo teisės, priglaudimą Mažosios Lietuvos prie Didžiosios Lietuvos…“
B. Pocius pasakojo, jog šis aktas yra pabuvojęs net Sibire. Beveik šimto metų dokumentą jis gavo iš buvusios savo mokinės.
Parodoje yra ir daugiau vertingų ir įdomių dokumentų, kuriuos apžiūrėti galima iki spalio 6-os dienos.

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajono savivaldybės administracijos specialistai pradėjo tikrinti, ar prie visų namų per valstybines šventes plėvesuoja trispalvės. Kaip tai vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...