Apie įamžinimą

BunkaPrieš keletą metų, kai pirmą kartą išgirdau, jog džiazo karaliumi tituluojamą Luisą Armstrongą globojo ir į muzikos pasaulį išleido išeiviai iš Lietuvos Karnovskiai, kilo natūralus noras išsiaiškinti, iš kurios vietos jie pakilo ieškoti geresnio gyvenimo.
Slapta tikėjausi, gal jie – plungiškiai, ar bent jau – iš Žemaitijos.
Bet paieškos buvo bevaisės.
Prieš gerą mėnesį vis dėlto nutariau, jog reikia baigti, ką pradėjęs.
Su Luiso Armstrongo namo-muziejaus Niujorke kolekcijos saugotojo Riki Rikardi pagalba pavyko rasti vieną iš L. Armstrongo globėjų anūkų, Naujajame Orleane gyvenantį Džeikobą Karno. O jo archyve – žinią, kad Karnovskiai į Jungtines Amerikos Valstijas iškeliavo iš Vilkijos.
Naujiena pasidalijau su Vilkijos seniūnu Kaziu Bačėnu ir teiravausi apie galimybę įamžinti vilkijiškių ir jų globotinio atminimą.
Po kelių dienų jis pranešė, jog miestelyje, ant Nemuno kranto, projektuojama lauko estrada su visa renginiams reikalinga infrastruktūra. Seniūnas sakė pritariąs kauniškės architektės Violetos Beigienės pasiūlymui estradai suteikti Luiso Armstrongo vardą, o jos sienoje įamžinti džiazo karaliaus ir Karnovskių atminimą.
Žinoma, kol kas tai – tik idėja, tačiau pagal vilkijiškių ir buvusio Vilniaus rotušės ceremonmeisterio, vieno iš paminklo amerikiečių muzikantui, dainininkui, dainų autoriui Frenkui Zapai Vilniuje sumanytojų Sauliaus Pilinkaus, Lietuvos televizijos laidų vedėjos Editos Mildažytės, mecenato Daumanto Todeso reakciją bei pažadėtą paramą galima beveik drąsiai sakyti, jog iš Plungės rajono atėjusi idėja be ilgų kalbų Vilkijoje kitais metais virs kūnu.
Nors istorikai sako, kad Vilkija priklauso Žemaitijai, tačiau atrodo, jog žemaitiškas būdas ten jau išsivadėjęs. Liko tik Plungėje ir aplinkui.
Vėl kaip bėgimą su kliūtimis reikia prisiminti paminklo visiems doriems plungiškiams atsiradimo istoriją. Jau seniai kalbama apie mokytojų, garbių ir garsių plungiškių atminimo įamžinimą mieste, tačiau nematyti nei atminimo ženklų, nei kalbų pabaigos.
O Žemaičių dailės muziejus direktorius Alvidas Bakanauskas sako, kad net išsvajoto paminklo M. K. Čiurlioniui, kurio maketą plungiškiai jau matė parke, gali nebūti. Mat purkštauja Kultūros vertybių apsaugos departamentas.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajono valdžia sprendžia, kaip sutvarkyti teritoriją, esančią vidiniame Plungės miesto seniūnijos kieme, Vytauto gatvėje. Jūsų manymu, kam ši vieta būtų tinkamiausia?

Rezultatai

Loading ... Loading ...