Pristatyta knyga apie plungiškę alpinistę

knyga4Neseniai Plungės viešojoje bibliotekoje vyko lenkų rašytojos Anos Kaminskos knygos apie alpinistę Vandą Rutkevič (Blaškevičiūtę) pristatymas. Pasaulio alpinistams ši pavardė gerai žinoma, tačiau ne dažnas iš mūsų yra girdėję, jog ši moteris gimė ir augo ne Lenkijoje, kaip daug kas mano, o Lietuvoje – Plungėje.

Knyga „Vanda. Pasakojimas apie gyvenimo ir mirties galybę. Vandos Rutkevič istorija“ pasakoja apie garsiąją alpinistę V. Rutkevič –  pirmąją europietę moterį, įkopusią į Everesto viršūnę.
Kaip sakė rašytoja, Plungė knygai pristatyti pasirinkta neatsitiktinai, mat alpinistė čia gimė (1943-ųjų vasario 4-ąją) ir augo, o jos senelis Jonas Petkūnas buvo kunigaikščio Mykolo Oginskio dvaro muzikantas.
V. Rutkevič dar buvo maža, kai po Antrojo pasaulinio karo jos šeima iš Plungės išvažiavo į Lenkiją ir apsigyveno Vroclave. Čia ji baigė Technologijų universitetą ir įgijo inžinierės specialybę.
Lenkijos rašytojos knyga – itin vertinga, nes iki šiol buvo  mažai žinių apie iš Plungės kilusią alpinistę. Lenkai ja didžiuojasi dėl to, jog 1978-aisiais, kai pirmą kartą istorijoje popiežiumi buvo išrinktas lenkas Jonas Paulius II, V. Rutkevič  tapo trečiąja pasaulio moterimi, įveikusia Everesto viršukalnę.
Ši alpinistė užkariavo net aštuonių kalnų viršūnes: 1978-aisiais – Everestą, 1985-aisiais – Nangą Parbat, po metų – K2 arba Godvino-Osteno kalną, kurio aukštis – 8611 metrų, praėjus dar metams – Šišą Pangmą, 1989-aisiais – Gašerbrum II, 1990-aisiais – Gašerbrum I, po metų – Čo Oju, tais pačiais metais – Anapurna I ir 1992 metais kopė į Kančendžangą. Būtent ten ją, gyvą bei sveiką, ir sutiko Meksikos alpinistas. Po šio susitikimo daugiau niekas V. Rutkevič nematė gyvos.
Moters kūnas buvo rastas po trejų metų ant Kančendžangos pietvakarinio šlaito. Kūną aptiko du italų alpinistai.
Knygos apie mūsų kraštietę pristatyme dalyvavo ne tik jos autorė A. Kaminska, bet ir Lenkijos instituto Vilniuje direktoriaus pavaduotojas ir Lenkijos ambasados pirmasis patarėjas Pavelas Krupka, Lenkijos ambasados konsulė Irmina Szmalec, vertėja Regina Jakubėnas, Šilutės lenkų draugijos pirmininkė Alina Judžentienė bei alpinistės pusseserė Eugenija Murauskienė.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajono savivaldybės administracijos specialistai pradėjo tikrinti, ar prie visų namų per valstybines šventes plėvesuoja trispalvės. Kaip tai vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...