Neišjunkite telefono – jums gali paskambinti…

DSC-0286-VMykolinės Rietave prasidėjo konferencija „Telefonui Lietuvoje – 135“. Ir prasidėjo neįprastai. Žiūrovus maloniai nustebino  Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos auklėtinių originaliai papasakota telefono istorija. Jų spektakliukas sulaukė nuoširdžių aplodismentų. Susirinkusieji plojo ir Rietavo savivaldybės merui Antanui Černeckiui, kuris sveikinimo žodį tarė… kalbėdamas telefonu. Konferencija kaip prasidėjo, taip ir baigėsi Meno mokyklos moksleivių pasirodymu. O vakare Laisvės alėjoje rietaviškiai stebėjo elektrifikacijos jubiliejui skirtą performansą su aktore Edita Niciūte.

Pirmasis telefono skambutis, nuskambėjęs prieš 135-erius metus, aidėjo 54-erių kilometrų linija: Rietavas–Plungė–Kretinga–Palanga. Ir konferenciją vedę moderatoriai profesorius Gintautas Žintelis bei Alfredas Basevičius, ir konferencijos pranešėjai telefono išradėjams atidavė didžiausią pagarbos duoklę. Jų tvirtinimu, telefonas „kaltas“, kad šiandien turime radiją, televiziją, internetą ir dar daug dalykų, be kurių dabartinis žmogus nė neįsivaizduoja savo gyvenimo. Todėl ne be reikalo buvo pasiūlyta konferencijos metu neišjungti telefonų, nes esą gali tekti sulaukti svarbaus skambučio. O pirmieji telefono „tėvai“ buvo laužai, varpai, būgnai, telegrafai.
G. Žintelis sakė, jog reikia tik džiaugtis lietuvių imlumu naujovėms ir sugebėjimu dirbti. 1962–1964-aisiais Lietuvoje atsirado pirmosios skaičiavimo mašinos, o skaitmeninis mobilusis telefonas – 1994-aisiais. Buvo žadama, kad 2000-aisiais Lietuvoje bus 20 tūkst. šių telefonų, o buvo… milijonas. Šiuo metu Lietuva turi vieną geriausių internetų pasaulyje.
Lietuvos radijo ir televizijos centro komunikacijos vadovas Valdas Kaminskas priminė, jog televizija, kurią kasdien vienas Lietuvos žmogus vidutiniškai žiūri 220 minučių, atsirado 1923-iaisiais. Tiesa, pirmieji bandymai perduoti vaizdą buvo pradėti dar prieš telegrafo ir telefono atradimą – 1837-aisiais. Lietuvoje televizijos gimtadieniu laikoma 1957-ųjų balandžio 30-oji, tad šiemet televizija mini savo 60-metį. Pirmaisiais televizijos gyvavimo metais Lietuvoje tebuvo 32 televizoriai. Tuo metu televizijos dar neturėjo tokios šalys kaip Suomija, Norvegija, Graikija. V. Kaminskas paminėjo, jog dar 1930-aisiais Šiauliuose buvo bandoma sumontuoti televizorių.
Apie socialinę žiniasklaidą, pramonės robotizavimą, dirbtinį intelektą pasakojo UAB „Inotyvių procesų sprendimai“ generalinis direktorius Darius Didžgalvis, pabrėždamas, jog viso to pradžia – telefonas. O AB „Telia“ ekspertas Giedrius Meškauskas mokė, kaip apsisaugoti nuo interneto chuliganų. Jis išskyrė kelis atakų tipus, kuriuos privalo žinoti kiekvienas, turintis kompiuterį. Tokius, kaip išgalvotas scenarijus, kai blogas žmogus apsimeta kitu asmeniu; „fišingas“ – tokia sukčiavimo forma, kai paprašoma prisijungti prie kokio nors banko ar svetainės; „jaukas“ – sukčiavimo forma, kai norima sužinoti biuro duomenis, yra pametama laikmena, ant kurios, pavyzdžiui, parašyta – darbuotojų atlyginimai.
Ją radusį žmogų pagauna smalsumas ir jis laikmeną prijungia prie savo kompiuterio, o tada ir įdiegiama pavojinga programa.
Profesorius Laimutis Telksnys, kuris prieš 40 metų viename savo interviu beveik tiksliai nupiešė mūsų dabartį, vėl pabandė nuspėti ateitį. Priminęs, jog 1946-aisiais sukurta pirmoji skaičiavimo mašina svėrė 30 tonų ir turėjo 18 tūkst. lempų, akademikas sakė, kad ateityje kompiuterius valdysime balsu ir viskas vyks triskart greičiau. Be to, galėsime bendrauti su visu pasauliu, net ir nemokėdami kalbų, o mūsų sveikata rūpinsis kompiuteriai, kurių nė nematysime – jie bus implantuoti į mūsų kūnus. Nutiks ir dar daugiau įvairių dalykų, apie kuriuos šiandien nė nepagalvojame, ir kurie panašūs į stebuklus.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Ar jau apsisprendėte, ką palaikysite per artėjančius merų rinkimus

Rezultatai

Loading ... Loading ...