Pristatyta liaudies meno kūrinių kolekcija

DSC-0363-VRugsėjo 22–24 dienomis Rietave vykusių Mykolinių šventinę programą papuošė Mykolo Kleopo Oginskio meno mokykloje įkurdintos kunigo Česlovo Degučio liaudies meno kūrinių kolekcijos pristatymas. Anot dvasininko, ši kolekcija – projekcija į ateitį, kalbanti apie norą grįžti į Rietavą.

Pristatydamas liaudies meno kūrinius – kryžius, šventųjų statulėles bei paveikslus, – Č. Degutis sakė, jog jie surinkti Kretingos rajone. Į šį kraštą dvasininkas atvyko 1977-aisiais, baigęs Kauno kunigų seminariją. Paskirtas Kretingos parapijos vikaru, Č. Degutis daug bendravo su žmonėmis.
Kolekcijos šeimininkas pasakojo, kad tais laikais vyko melioracija – iš kaimų ir vienkiemių žmonės buvo keliami į naujas gyvenvietes. Daugelio namuose buvo nemažai kryžių, statulėlių bei paveikslų. Kretingiškiai esą žinojo, jog jis domisi liaudies menu, skulptūra, tapyba, todėl daug senose trobose saugotų sakralinių kūrinių atidavė jam, kad būtų išsaugoti.
 „Buvo ir tokių atvejų, kai keldamiesi į kitas gyvenvietes, šventąsias relikvijas žmonės sudegindavo, mat jaunieji namų šeimininkai nenorėdavo jų laikyti namuose. Vis dėlto dalį liaudies meno kūrinių pavyko išgelbėti“, – pasakojo Č. Degutis ir akcentavo, jog kiek kolekcijoje yra kryžių bei kitų dirbinių, tiek ir aplankytų sodybų.
Kolekciją puošia ir iš kitur atkeliavusios relikvijos. Antai 1613-aisiais išlietas varpas yra pargabentas iš Latvijos, o gipsinė Kristaus statula „Parpuolimas po kryžiumi“ – kunigo šeimos relikvija, kurią jo tėvas po karo ištraukė iš griuvėsių Tilžėje.
Č. Degutis prisipažino, jog ne vienas kolekcininkas domėjosi jo eksponatais, norėjo juos nupirkti, tačiau jis nė nemanė jų parduoti. Kunigo įsitikinimu, ši kolekcija labai brangi.
„Labai džiaugiuosi, kad šią lietuvių tautos tikėjimo, vilties ir kultūros paveldo dalį priėmė saugoti ir eksponuoti Rietavo savivaldybė, įkurdinusi mano kolekciją kunigaikščio Bogdano Oginskio orkestro muzikantų namuose, dabartinėje M. K. Oginskio meno mokykloje. Čia besimokantys vaikai, žiūrėdami į eksponatus, galės iš jų semtis kūrybinių minčių, įkvėpimo ir tautinio tvirtumo. Galbūt kils minčių kryžius ir statulėles eskizuoti, tapyti“, – kalbėjo kunigas ir pridūrė, jog kolekcija Rietavui padovanota, kad eksponatai būtų vienoje vietoje.
Už dovaną Č. Degučiui dėkojo Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis. Juokaudamas jis sakė, kad išsakytą norą grįžti į Rietavą bei padovanotą kolekciją rietaviškiai priima kaip pareiškimą tapti Rietavo kraštiečių klubo nariu.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajono valdžia sprendžia, kaip sutvarkyti teritoriją, esančią vidiniame Plungės miesto seniūnijos kieme, Vytauto gatvėje. Jūsų manymu, kam ši vieta būtų tinkamiausia?

Rezultatai

Loading ... Loading ...