„Skambutis sielai…“ – literatės gyvenimo veidrodis

DSC-0483-VNeseniai Plungės viešojoje bibliotekoje surengtos ilgametės pedagogės Adelės Daukantaitės knygos „Skambutis sielai…“ sutiktuvės. „Tai – tarsi mano autobiografija“, – nedrąsiai sakė autorė ir pakvietė susirinkusiuosius pažinčiai su knyga bei ja pačia.

„Skambutis sielai…“ – prozos knyga. Būtent tai labiausiai ir nustebino A. Daukantaitės artimuosius, kolegas bei bičiulius. Juk literatę daug kas pažinojo kaip eiliuoto žodžio meistrę. A. Daukantaitė, savo kūrybinį kelią pradėjusi nuo eilių, prisipažino pati neatsistebinti, kodėl pirmoji jos knyga „Skambutis sielai…“ – prozos, o ne poezijos kūrinys.
„Norėjau pakalbėti apie savo ir visuomenės mąstymo netvarką. Norėjau grįžti į save. Proza, o ne poezija galbūt todėl, kad troškau plačiajai visuomenei daug ką pasakyti. Tačiau, kad sugebėtum deramai tai padaryti, pirmiausia reikia pažinti bei atrasti save. Kiekvienas iš mūsų esame savotiškas kūrėjas, tačiau kad tai suvoktume, turime nueiti ilgą kelią, susidurti su įvairiais sunkumais, juos įveikti…“ – kalbėjo autorė, o paklausta nedrąsiai prisipažino, jog istorija apie mokytoją Eilenę yra jos gyvenimo veidrodis. Literatė savo knygą rekomenduoja perskaityti kiekvienai moteriai, kiekvienai jaunai ir vaikus auginančiai šeimai. „Pabėgioti“ knygos puslapiais pravartu būtų švietimo įstaigų vadovams ir net politikams.
Būtent toks pagrindinės knygos autorės siekis – kad įvyktų permainų švietimo sistemoje. „Rašyti pastūmėjo noras kalbėti apie dvasinį ugdymą, švietimo sistemos spragas, sąmoningumą bei didžiulis noras prieš visa tai maištauti“, – sakė net 33-ejus metus darbui mokykloje pašventusi literatė.
„Esu maištinga siela ir kalbu apie tas problemas, kurios yra mokykloje. Apie tai, kad mes nustojome mąstyti, kad mūsų savimonė pasiekė kritinę ribą. Mąstyti nustojo net mokytojai, nes jiems viskas padiktuojama „iš aukščiau“. Kūrybiškas pedagogas iš mokyklos išstumiamas. O aš niekada nenorėjau būti kvailele, norėjau būti mokytoja kūrėja. Mokytojas turėtų būti laisvas“, – dėstė autorė, kuri kita problema įvardijo tai, jog šiandien vertę praradęs ne tik mokytojas, bet ir apskritai žmogus.
Knygoje pateikta daug dialogų, kurie šias problemas puikiai perteikia. Diskutuojama apie šeimos problemas, apie tyčiojimąsi, apie tolerancijos stoką. A. Daukantaitė pasakojo, jog į knygą sudėjo visą savo patirtį. Į jos puslapius sugulė tikrų tikriausi faktai iš mokyklos bei ją supančių žmonių gyvenimo.
Pirmojoje savo knygoje ilgametė mokytoja siūlo, kaip reikėtų keisti švietimo sistemą. Kalbėdama apie esamą situaciją, ji nevengia pakeiksnoti valdžią. Visa tai persipina su meilės istorija. Autorė įsitikinusi, jog dėl to knygą tik įdomiau skaityti.
Pasidomėjus, su kuo kalbasi pagrindinė knygos herojė Eilenė, autorė nusišypso ir pareiškia, jog pasakys, jei į biblioteką susirinkę jos buvę kolegos, draugai ir pažįstami pažadės nesijuokti. „Ne vienas manęs yra klausęs, su kuo kalbasi Eleinė. Su draugu, vyru? Ne, atsakau, su meilužiu. Visi sutrinka. Klausia, kaip aš, turėdama vyrą, drįstu kalbėti apie meilužį. Tada aš atsakau, jog kiekviena moteris turi meilužį. Jo vardas – Ilgesys. Jis slypi kiekvienos iš mūsų sieloje“, – atviravo autorė.
Ne vienas knygos pristatyme dalyvavęs plungiškis ar svečias pripažino, kad knygoje atskleista daug mums visiems svarbių dalykų. Bibliotekos direktorė Violeta Skierienė taip pat žavėjosi knyga. Bene didžiausią įspūdį jai paliko kūrinio fabulą vis nutraukiantys prasmingi dialogai. Dalį jų buvo galima išgirsti ir renginio metu.
Be knygos „Skambutis sielai…“, buvusi mokytoja yra išleidusi dvi knygas mokytojams, parengusi pratybų sąsiuvinį „Edvinos mokyklėlė“. Neatskiriama jos kūrybos dalimi, kaip jau buvo minėta, yra poezija. A. Daukantaitė jau 16 metų vadovauja plunksnos bičiuliams, kurie priklauso Plungės literatų klubui „Vingiorykštė“. Tiesa, kartu su metafiziku Vilimantu Zablockiu ir medike Irena Stražinskaite-Glinskiene yra įkūrusi Lietuvos menų ir mokslo asociaciją „Vydūno šviesa“. Ne veltui mokytoja ir liteartė dažnai akcentuoja, jog mokosi iš Vydūno idėjų…

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajono valdžia sprendžia, kaip sutvarkyti teritoriją, esančią vidiniame Plungės miesto seniūnijos kieme, Vytauto gatvėje. Jūsų manymu, kam ši vieta būtų tinkamiausia?

Rezultatai

Loading ... Loading ...