Atidaryta tautodailininkų jubiliatų kūrybos paroda

21711-13357Plungės kultūros centre atidaryta Plungės krašto tautodailininkų jubiliatų kūrybos paroda. Pasigrožėti net aštuonių šiemet asmeninius jubiliejus mininčių tautodailininkų kūriniais į Kultūros centrą atvyko gausus būrys tautodailės gerbėjų.

Tautodailės meno puoselėtojus, kurių Plungės kraštas – itin turtingas, pirmiausia pasveikino plateliškė mokytoja Laima Paulauskienė. Po jos muzikinės dovanos Plungės kultūros centro tautodailės kuratorė bei Lietuvos tautodailininkų sąjungos Plungės skyriaus pirmininkė Jolanta Miltenė susirinkusiuosius pakvietė susipažinti su gražias asmenines sukaktis šiemet švenčiančiais kūrėjais.
Jauniausias šiųmetinės tautodailininkų kūrybos parodos autorė – plungiškė Erika Smulkienė. 35-erių metų sukaktį šiemet mininti menininkė kuria nepaprasto grožio tekstilės bei grafikos darbus.
Vyriausias parodos autorius – Kazys Striaupa. Dovainiškiui medžio meistrui šiemet suėjo 85-eri. Turtingą jo kūrybos kelią puošia daugybė parodų ir apdovanojimų. Tautodailininkas gali didžiuotis net du kartus tapęs respublikinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ laureatu. Dovainiškio darbus galima apžiūrėti ne tik apsilankius Kultūros centre, bet ir užsukus į jo sodybą, mat daug savo kūrinių liaudies meistras yra įkurdinęs joje esančioje klėtelėje.
Kitam sukaktuvininkui – Rimantui Baginskiui – šiais metais sukako penkiasdešimt. Virkšų kaime gyvenantis tautodailininkas žinomas kaip audėjas. Tarp mūsų karšto audėjų jis – vienintelis vyras. „Žemaičiui“ jis yra pasakojęs, jog moteriškus darbus – austi bei siuvinėti – jis yra paveldėjęs iš močiutės. „Pamenu, dar būdamas vaikas seilę varvindavau, žiūrėdamas, kaip ji audžia rankšluosčius, paklodes. Kartais pats norėdavau pabandyti, tačiau močiutė neleisdavo, nes audimo staklės tuomet buvo brangus daiktas, galintis aprengti šeimyną“, – yra sakęs tautodailininkas, kuris austi pradėjo mūsų krašte viešėjusių švedų rengto seminaro dėka.
Plungiškiui Domui Kazragiui 2017-ieji – taip pat jubiliejiniai. Tapytojas švenčia 55-erių metų sukaktį. Pirmąjį apdovanojimą jis gavo 1977-aisiais, būdamas penkiolikos metų. Tuomet jo išskaptuotas medžio raižinys „M. K. Čiurlionis“ buvo pripažintas respublikiniame konkurse „Žiogeliai meistreliai“.
Vėliau D. Kazragis tapė paveikslus, kūrė vitražus, ornamentais dekoravo butų sienas, be to, anksčiau madinga buvo ant sienų tapyti freskas. Gražų jubiliejų švenčiančio tautodailininko darbai vertinami ir dabar.
55-eri šiemet sukanka ir plungiškiui medžio meistrui Jonui Šakiniui. Jo gaminti baldai, įvairių dydžių indai, vazos, dubenys, žvakidės ir kiti kūriniai traukia net išrankiausių žmonių akį. Savo gaminiams tautodailininkas dažniausia naudoja ąžuolo, liepos, uosio ar beržo medieną. Žmonės aikčiojo iš nuostabos, apžiūrinėdami ypatingo kruopštumo reikalaujančius menininko kūrinius.
Kita tautodailininkė – Pamedlinčių kaime gyvenanti Jurgita Balvočienė – šiemet verčia šešiasdešimtąjį savo gyvenimo lapą. Tėviškėje ūkininkaujanti moteris laisvalaikiu mėgsta įvairius rankdarbius: lanksto iš popieriaus, pina popierinius krepšelius, mezga ir neria. Tarp jos darbų – kojinės, pirštinės, riešinės ir kitkas. Tautodailininkė aktyviai dalyvauja Platelių dvaro sodybos tradicinių amatų centro veikloje, mugėse, veda pynimo iš popieriaus, lankstymo, duonos kepimo užsiėmimus.
Šie metai jubiliejiniai ir 1952-aisiais gimusiai plungiškei tapytojai bei audėjai Vladei Mišeikienei. „Dabar gyvenu viena, daugiau turiu laisvo laiko ir bet koks kūrybos procesas man yra įdomus: tapau, klijuoju, modeliuoju iš popieriaus ar audinio, audžiu kilimus, kuriu paveikslus su akmenukais, smėliu, stiklu, kartais imuosi veltinio technikos, rašau eiles“, –  taip save parodos lankytojams pristato jubiliatė.
Rietaviškei tautodailininkei Rasai Bružienei 2017-ieji – taip pat įsimintini, moteris švenčia 45-erių metų jubiliejų. Rietaviškė ir jos vyras Aurius su keramika draugauja jau daugiau kaip dvidešimt metų. Jų namuose įrengtose dirbtuvėse molis ir šamotas pavirsta žvakidėmis, varpeliais, taupyklėmis, pasagomis, angelais ir kitais originaliais dirbiniais. 2007-aisiais R. Bružienė Rietave atidarė savo dirbinių parduotuvėlę.
Gražias asmenines sukaktis šiais metais mininčius tautodailininkus sveikino ir artimieji.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Ar jau apsisprendėte, ką palaikysite per artėjančius merų rinkimus

Rezultatai

Loading ... Loading ...