Daugiau dėmesio skirs darbdaviui. O bedarbiui?

SNF_6424Plungės rajono savivaldybės Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto posėdyje Telšių teritorinės darbo biržos Klientų aptarnavimo departamento direktorė Daiva Čiegienė komiteto narius supažindino su Plungės skyriuje įgyvendinamomis programomis. Jau pačioje pokalbio pradžioje ji pabrėžė, kad anksčiau Darbo biržai labiau rūpėjo bedarbis, o nuo šiol didesnį dėmesį skirs darbdaviui. Tą patvirtino ir programos, kurias ji pristatė, ir kurių ne viena skirta darbdaviams.

Aišku, darbdaviams dėmesys ir pagalba reikalinga, tačiau ne mažiau jos reikia ir darbo neturintiems žmonėms. Pavyzdžiui, mūsų rajone kas penktas ieškantis darbo yra jaunas žmogus – iki 29-erių metų amžiaus. Nejaugi norime, kad ir jie laimės ieškoti išvažiuotų? Iki lapkričio 1-osios Darbo biržoje buvo registruota 1714 rajono gyventojų, ieškančių darbo. Iš jų 1311 – tikrieji bedarbiai. Darbo dažniau neturi moterys negu vyrai. Jo iki lapkričio 1-osios ieškojo net 746-ios moterys. Dar vienas nelinksmas rodiklis – 519 bedarbių, arba 39,6 proc., neturi nė menkiausio profesinio pasirengimo. Vienintelis rodiklis, kuris gali džiuginti ne bedarbius, bet skaičiais mėgstančius pasigirti valdžios vyrus yra tas, kad Telšių regione mūsų rajono gyventojų nedarbas beveik mažiausias –
6,1 procento. Mažesnis tik Rietave – 5,8, Telšiuose – 6,2, o Mažeikiuose – net 10,2 procento.
Rajono gyventojai jau seniai šneka, kad darbdaviai į Plungę vežasi šimtus užsieniečių, esą ypač – ukrainiečių. D. Čiegienė tas spėliones paneigė – užsieniečių nėra tiek daug, kiek mano vietos gyventojai. Šiais metais išduoti 38 leidimai ir visi – ukrainiečiams: UAB „Plungės kooperatinė prekyba“ – 5, „Baltic food partners“ – 17, „Inega“ – 3, „Anrivis“ – 5, „Saulės logistika“ – 1, „LIT Services“ – 6, sporto klubui „Makabi“ – 1. Klientų aptarnavimo departamento direktorė pažymėjo, jog leidimai nėra dalijami laisva ranka – tam yra gan griežti reikalavimai. Lengviau išduodami leidimai tik tų profesijų specialistams, kurių Lietuvoje sunku rasti: vairuotojams-ekspeditoriams, siuvėjams, pramonėje galintiems dirbti suvirintojams ir laivų korpusų surinkėjams. O kiek užsieniečių dirba be leidimų, niekas nežino.
Šiuo metu vieno bedarbio apmokymas kainuoja nemenkus pinigus – 2280 eurų, tačiau darbo jėgos trūkumas nemažėja. Tad jau kalbama, kad reikia trumpinti mokymosi laiką profesinėse mokyklose. Šiemet mūsų rajone 557 gyventojai įtraukti į aktyvias įdarbinimo programas. Įdarbinama pagal pameistrystės darbo sutartį, kai žmogus apmokomas įmonėje, stažuotėse. Kelionės į mokymo vietą jiems nekainuoja – apmoka Darbo birža. Be to, stengiamasi, kiek įmanoma, mokymąsi priartinti prie gyvenamosios vietos. Viso to pageidauja darbdaviai, kurie jaučia darbo jėgos stygių.
Kadangi mūsų rajone nedarbas yra mažesnis (6,1 proc.) negu visoje Respublikoje (7,4 proc.), tai visas rajonas negali dalyvauti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skelbiamoje programoje „Dėl savivaldybių ar seniūnijų teritorijų, kuriose 2018 metais bus įgyvendinami vietinių užimtumo iniciatyvų projektai“. Ministro parašu patvirtintame sąraše įrašytos tik atskiros Plungės rajono seniūnijos: Kulių, Platelių, Stalgėnų, Šateikių ir Žlibinų. Tai gera žinia verslui bei norintiesiems jį pradėti.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajono valdžia sprendžia, kaip sutvarkyti teritoriją, esančią vidiniame Plungės miesto seniūnijos kieme, Vytauto gatvėje. Jūsų manymu, kam ši vieta būtų tinkamiausia?

Rezultatai

Loading ... Loading ...