Apie išskirtinumą

BunkaReikėtų vėl rašyti žemaitiškai, bet kai tik taip padarau, net žemaičiai skundžiasi, jog sunku skaityti. Po to tvirtinti, kad žemaičių kalba nėra mirštanti, būtų šiek tiek tolėliau nuo tiesos nei nuo mokslo.
Mano močiutė Domicėlė, tebūnie jai dangaus karalystė, sakydavo: „Vadink mane nors pečium, vis tiek duonos nekepsi.“ Mintis aiški, bet kalbininkai prikibtų, jog tarti „pečius“ nedera, nes tai yra slavizmas.
Tačiau didžiausių sanskrito kalbos saugotojų kalašų kalboje „peč“ reiškia „karštis“. Ne nuodėmė manyti, kad jis įsitvirtino ir slavų, ir žemaičių kalbose, bet, matyt, suveikė nuolankumo didžiarusiškumui politinis mechanizmas, todėl pirmenybę atidavėme slavizmui.
Kiek tokių barbarizmais vadinamų žodžių dar yra – vargu ar kas skaičiavo. Užtat po kalbininko Juozo Pabrėžos monografijos „Žemaičių kalba ir rašyba“ pristatymo, komentatoriai mano turį teisę sakyti, kad iš žemaičių kalbos išmetus svetimžodžius, mažai kas liktų.
O iš lietuvių kalbos išmetus žemaitiškus?
Garsus rusų keliautojas, mažai žinomų genčių pasaulyje tyrinėtojas ir nežinomų atradėjas Vitalijus Sundakovas sako, kad šiandien pateikiama istorija pilna melo, nesąmonių ir paprasčiausio kvailumo. Anot jo, taip yra todėl, kad mokslas, kurio priedermė tyrinėti nežinomą, atverti iki šiol nesuprastą tapo to, kas duoda pelno ir garbės aršiu saugotoju. Bet kokia netikėta idėja dažnai atmetama ne argumentais, o klausimais, iš kur idėjos autorius išdygo, kokius mokslus baigė, ką iki šiol nuveikė. Bene geriausias pavyzdys – Lietuvos mokslo autoriteto „nežinia iš kur atsiradusiu tipu“ apšauktas Nepriklausomybės akto originalą radęs Liudas Mažylis.
Nieko nuostabaus, kad ir J. Pabrėžos argumentai, jog žemaičiai turi ne tarmę, o kalbą, susilaukia ne pačių maloniausių atsiliepimų. Tiesa, kol kas tyli mokslininkai, bet internete komentatoriai duoda sau valią.
„Galit atsiskirti. Tik kiek dienų išgyventumėte? Ar tai valstiečių „profesionalumo“ viena iš siekiamybių?“– net iki atsiskyrimo kapstosi vienas.
Jam svarbu, ką jis pliauškia, bet negirdi J. Pabrėžos, sakančio, jog „Žemaitija yra ne kita valstybė, o vienas Lietuvos išskirtinumų. O kalbos apie norą atsiskirti nuo Lietuvos – paistalai ir nieko neverti kiršinimai“.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajono valdžia sprendžia, kaip sutvarkyti teritoriją, esančią vidiniame Plungės miesto seniūnijos kieme, Vytauto gatvėje. Jūsų manymu, kam ši vieta būtų tinkamiausia?

Rezultatai

Loading ... Loading ...