Daugiausia optimizmo – Mažeikiuose ir Rietave

Nors Telšių apskrities verslininkai labiau nei kituose šalies regionuose nerimauja dėl augančios konkurencijos ir klientų trūkumo, tačiau mažų ir vidutinių įmonių skaičius čia didėja sparčiausiai Lietuvoje. Be to, Žemaitijos įmonės gana palankiai vertina regione esančią verslo aplinką, regiono savivaldybių administracijų indėlį į verslo sąlygų gerinimą.

Šios priežastys ir nulėmė, kad trys iš keturių Telšių regiono savivaldybių – Mažeikių, Rietavo ir Plungės – pagal „Citadele“ banko sudaromą verslo laisvės indeksą per metus gerokai pakilo į viršų.
Mažeikių rajonas pagal laisvę verslui šiemet palypėjo per 10 pozicijų ir užėmė 9-ąją vietą tarp visų 60 savivaldybių. Dar įspūdingesnis Rietavo šuolis – per 19 pozicijų į 11-ąją vietą. Plungės rajonas per metus pakilo 8-iomis vietomis aukščiau – į 25-ąją poziciją. Kiek smuktelėjo tik Telšių rajonas – iš 23-iosios į 29-ąją vietą.
Tai atskleidė „Citadele“ banko antrus metus iš eilės inicijuotas tyrimas „Verslo kliūčių žemėlapis 2017“. Jo metu savo nuomonę apie verslo problemas išsakė per 500 smulkių ir vidutinių įmonių, 30 regioninių verslo asociacijų, 60 savivaldybių.
Optimizmu nusileidžia tik Vilniui
Kaip ir pernai, pagal verslo laisvės indeksą pirmąją vietą visoje Lietuvoje vėl užėmė Neringa – šis indeksas čia sudaro 184 proc. Lietuvos vidurkio. Antrojoje ir trečiojoje vietose išsirikiavo Vilniaus ir Kauno miestai – atitinkamai 144 ir 122 proc. šalies vidurkio.
Tuo tarpu Mažeikių r. verslo laisvės indeksas siekia 108, Rietave – 107, Plungės r. – 94, Telšių r. – 91 proc. šalies vidurkio.
„Šiemet atlikta smulkių ir vidutinių įmonių vadovų apklausa parodė, kad pagal bendrą verslo sąlygų vertinimą Telšių regiono verslininkai optimizmu nusileidžia tik kolegoms iš Vilniaus apskrities. Kita vertus, iš regioninių verslo asociacijų ir savivaldybių apklausų matome, kad šiame regione, ypač Telšių rajone, verslo aplinka nėra tapoma vien šviesiomis spalvomis. Tačiau šiemet Žemaitijoje bendras verslo barjerų lygis sumažėjo“, – sakė „Citadele“ banko Smulkiųjų ir vidutiniųjų verslo klientų departamento direktorė Giedrė Kubiliūnienė.
Statistikos departamento duomenimis, pagal 2016 m. vidutinį darbo užmokestį Mažeikių rajonas ženkliai pirmavo Telšių apskrityje ir užėmė 8-ąją vietą tarp 60-ties Lietuvos savivaldybių.
Pagal smulkaus ir vidutinio verslo koncentraciją Žemaitijoje taip pat pirmauja Mažeikiai. Čia 1000-čiui gyventojų šių metų pradžioje teko 23 įmonės, tai – 12-asis rezultatas tarp šalies savivaldybių. Kitos trys savivaldybės – Plungės, Rietavo ir Telšių – užėmė atitinkamai 18-ąją, 19-ąją ir 20-ąją vietas.
Metiniais mažų ir vidutinių įmonių skaičiaus augimo tempais ryškiai išsiskyrė Telšiai ir Rietavas, pagal šį rodiklį užėmusios atitinkamai 2-ąją ir 3-iąją vietas Lietuvoje.
Nerimaujama dėl konkurencijos ir emigracijos
Kita vertus, augantis įmonių skaičius reiškia ne tik gerėjančias sąlygas verslui – jau veikiančios įmonės tuo pačiu metu susiduria su vis aštresne konkurencija. Apklausos duomenimis, net 84 proc. Telšių regiono verslininkų konkurencijos augimą priskyrė prie didžiausių verslo problemų.
Palyginti su visa Lietuva, Telšių regione dvigubai daugiau verslininkų nerimauja ir dėl klientų trūkumo. Užtat Telšių apskrities verslininkams mažiau aktuali darbuotojų trūkumo problema – ją akcentavo vos 24 proc. įmonių vadovų.
Vertindami galimas socialines grėsmes verslo plėtrai, Telšių regione, kaip ir visoje Lietuvoje, verslininkai pirmiausia išskyrė emigraciją – jos keliamo pavojaus labiausiai baiminasi 44 proc. apskrities verslininkų. Šeštadalis įmonių vadovų labiausiai nuogąstauja dėl didėjančios gyventojų pajamų nelygybės.
Iš ekonominių grėsmių daugiausia apskrities verslininkų išskyrė augančias kainas ir darbo jėgos mokesčius.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Šalį sudrebino kaip įtariama korumpuotų teisėjų ir advokatų suėmimo skandalas. Kaip jį vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...