Ūkininkai kratosi ministerijos parengtos „dovanėlės“

1402-5621Prieš pat šventes „Žemaitį“ pasiekė susirūpinusios Plungės rajono gyventojos (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) laiškas. Moteris teiraujasi, ar rajono valdžia ketina ginti žemdirbius nuo Žemės ūkio ministerijos užmačių perbraižyti šalies derlingų žemių žemėlapį. Jei šis sumanymas bus įgyvendintas, daug ūkininkų gaus mažesnes Europos Sąjungos išmokas.

„Tema, kuri šiuo metu sprogdina mūsų žemdirbišką rajoną, yra perbraižytas žemių derlingumo žemėlapis. Pagal jį dalis seniūnijų žemių staiga tapo labai derlingomis ir palankiomis ūkininkauti. Dėl to vietos ūkininkams bus nubrauktos išmokos už ūkininkavimą nepalankiose vietovėse. Ypač tas žemės derlingumo ir našumo „pagerėjimas“ jaučiamas Kulių seniūnijos Didžiųjų Mostaičių kaime, kuris taip pat papuola į tą „pagerėjusiųjų“ sąrašą, nors čia kemsynai, žemės nemelioruotos, niekada net kolūkio nebuvę, tik miškai. Bet „baltosios rankovės“ nutarė, kad pagerėjo“, – rašoma laiške.
Apie šią naujovę „Žemaitis“ kalbėjosi su Plungės rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjo pavaduotoju Vytautu Januška. Jis patvirtino, jog yra parengtas naujas vietovių su didelėmis gamtinėmis kliūtimis ribų žemėlapis. Iki šiol visas Plungės rajonas buvo laikomas mažiau palankiu ūkininkauti, tačiau, remiantis naująja žemės našumo skaičiavimo metodika, net keturios seniūnijos (Nausodžio, Kulių, Stalgėnų ir Šateikių) bus pripažintos palankiomis ūkininkauti. Planuota, kad pereinamuoju laikotarpiu (2018 ir 2019 m.) ūkininkaujantieji šiose seniūnijose už vieną hektarą gaus tik pusę iki šiol mokėtos kompensacijos – 25-is eurus už hektarą per metus. O nuo 2020-ųjų nebegaus visai.
Žemės ūkio ministerija skelbia, kad, pritaikius naująją metodiką, net 69-ios seniūnijos neteks mažiau palankių ūkininkauti teritorijų statuso. Naujoji tvarka palies mažesniąją Plungės rajono ir didesniąją Rietavo savivaldybės teritorijos (mažiau palankių ūkininkauti teritorijų statusą išsaugos tik Medingėnų ir Tverų seniūnijos) dalis. Pagal oficialiąją ministerijos versiją, iš nepalankių ūkininkauti vietovių žemėlapio išbrauktos tos seniūnijos, kuriose didelės gamtinės kliūtys yra įveiktos investuojant arba įgyvendinant ekonominę veiklą, taikant pažangius gamybos metodus ar ūkininkavimo sistemas.
Paklaustas, ar minėtųjų keturių Plungės rajono seniūnijų žemės išties staiga tapo derlingesnės, V. Januška sakė, jog realiai niekas nepasikeitė. Pasak jo, tikriausiai taip siekiama sutaupyti sparčiai senkančias šio Europos Sąjungos paramos periodo ūkininkams numatytas lėšas. „Kaip į tai reaguoja ūkininkai? Faktas, kad visi nepatenkinti. Tačiau didelio sujudimo nėra. Matyt, jau susitaikė su šia žinia“, – sakė pašnekovas.
Bet „Žemaičio“ kalbinta Plungės rajono tarybos narė ir ūkininkė Daina Martišienė teigė, jog ūkininkai nesusitaikė ir nesiruošia nuleisti rankų. Esą plungiškių išrinkto Seimo nario Andriejaus Stančiko iniciatyva prieš Kalėdas Seime buvo surengta konferencija šia tema. Joje dalyvavę ūkininkai bei politikai parengė ir žemės ūkio ministrui įteikė prašymą šią reformą pradėti įgyvendinti ne šiemet, kaip planuota, bet kitais ar dar kitais metais. Dar neaišku, koks bus galutinis sprendimas, bet kol kas reforma pristabdyta.
„Apie tai, kad yra parengtas naujas nepalankių ūkininkauti vietovių žemėlapis, išgirdau dar 2016 metais. Tik ministerija jį ilgai slėpė. Labai gaila, kad per tą laiką beveik nebuvo jokios aiškesnės informacijos šia tema. Nebuvo ir diskusijos tarp ūkininkų ir valdžios. Galima sakyti, kad pražiopsojome šį reikalą. Bet dabar ūkininkai telkiasi ir žada netylėti. Viliuosi, kad mūsų reikalavimai pasieks žemės ūkio ministro ausis ir į juos bus atsižvelgta“, – kalbėjo D. Martišienė.

2 komentarai(-ų)

  • ta parama kažkas baisaus:

    niekas nieko nebenori auginti, o tik laukia išmokų, esame neva žemdirbių kraštas, bet pasirodo dabar žemės jau nederlingos, nes geriau jas taip vadinti nes kitaip mažiau išmokų gausi, nieko auginti neapsimoka ir nuolat zyziama kompensacijų

  • Tiesos yra:

    Kodėl taip dosniai neremiami smulkieji verslininkai, kurie vos vos pragyvena iš savo darbo?

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...