Apie veiksmažodį

BunkaRegis, filmo apie Aleksandrą Stulginskį kūrėjai iš tikrųjų tikėjo, kad, kaip sako istorikai, pirmasis demokratiškai išrinktas šalies Prezidentas buvo „itin aukštos moralės“, „vienas iškiliausių vadovų“, „vienintelis per okupacijas likęs gimtinėje“, „tikslo siekė kruopščiu darbu, o ne gudravimu“, „šalies vadovu tapo ne todėl, kad norėjo, o todėl, kad reikėjo, nes daugiau nebuvo kam“.
Be to, Aleksandro Stulginskio nuopelnai Lietuvai itin svarūs. Jo prezidentavimo metais priimta šalies Konstitucija, reformuotas žemės ūkis, įvestas litas, įsteigtas Ūkio bankas, išmokėtos didžiausios skolos užsieniui, prijungtas Klaipėdos kraštas, įsteigtas Lietuvos universitetas.
Labai iškalbinga filmo scena, kurioje Aleksandras Stulginskis aplenkia ir kaip pro tuščią vietą praeina pro Antaną Smetoną. Vos per kelias sekundes Prezidentas parodytas kaip bene vienintelis iki šiol Lietuvoje ne tik žodžiais, bet ir veiksmais vykdęs moralią politiką, to laukęs iš kitų.
Bet nesulaukė, todėl atsisakė A. Smetonos jam siūlytos diplomatinės tarnybos, išvažiavo į Jokūbavą ūkininkauti.
Tarpukario Kretingos apskrities agronomo Jono Raudonio dukra Milda prieš keletą metų pasakojo, kad jos tėvas draugavo su Aleksandru Stulginskiu. Tikėtina, jog Prezidentas prikalbino jį dalyvauti Seimo rinkimuose. O kai jis tapo jo nariu, per jį galėjo siūlyti savo idėjas.
Kai į Lietuvą atslinko tarybų valdžia, Aleksandras Stulginskis liko namuose. Bet atėjo seržantas Petrovas, surašė, ką Prezidentas Ūkininkas savo sodyboje turi, pridėjo, jog jis „išnaudojo“ samdinius. Tai buvo bilietas į tremtį.
Dabar Aleksandro Stulginskio vardu pavadintos mokyklos, universitetas, gatvės, galų gale sulaukėm nors ir proginio, bet gero dokumentinio filmo.
Jeigu nuvažiuosit į jo gimtąjį Kutalių kaimą netoli Kaltinėnų, pamatysite vienišą standartinį akmens stulpelį. Ir dar, kaip sako vietos kraštotyrininkai, ne toje vietoje, kurioje Aleksandras Stulginskis gimė. Gražesnėje.
O jo gimtajame name šiek tiek tolėliau daug metų buvo tvartas.
O Prezidento Kazio Griniaus gimtinės varteliai užpainioti virvele suslėgtam šienui surišti.
Paskutiniai sakiniai sako, kad veiksmažodis „gerbti“ nebūtinai yra veiksmą nusakantis žodis.
Gali būti tik žodis.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...