Paminėjome Laisvės gynėjų dieną

21801-15104Praėjo 27-eri metai po tragiškų sausio 13-osios įvykių, kai beginkliai žmonės, kvėpuodami laisvės troškimu, nepabūgo sovietų tankų vikšrų ir narsiai stojo ginti Lietuvai reikšmingų objektų. Nekaltųjų krauju aplaistyta naktis vis dar gyva vyresniosios kartos žmonių atmintyje. Iki šiol jie regi vaizdą, kaip į minią piliečių važiuoja tankai, o ausyse skamba skausmo persmelkti riksmai. Masinio taikaus lietuvių pasipriešinimo sovietų agresijai nepamiršo ir Plungės bei Rietavo krašto žmonės, surengę minėjimus Sausio 13-ąją bei jos išvakarėse.

Kultūros įstaigos, mokyklos bei įvairios organizacijos Laisvės gynėjų dienai skyrė daugybę renginių: parodų, minėjimų. Visi įsitikinę, jog tragiška naktis, kurios metu sužalota daugybė brolių ir seserų, o keturiolika paaukojo savo gyvybę, kovodami už laisvą rytojų, neprarado ir niekada nepraras savo reikšmės ir prasmės.
Pirmieji Laisvės gynėjų dieną paminėjo kuliškiai, prisidėdami prie pilietinės akcijos „Atmintis gyva, nes liudija“, vėliau surengdami eiseną nuo gimnazijos Laisvės paminklo link, prie kurio vyko Sausio 13-ajai skirtas minėjimas.
 Medingėniškiai pakvietė į šiai dienai skirtų filmų peržiūrą, tveriškiai ir žlibiniškiai surengė minėjimus, kalvarijiškiai miestelio žmonėms dovanojo literatūrinę-muzikinę kompoziciją „Išėjusiems laisvės apginti“, o aleksandraviškiai pakvietė į muzikinį vakarą „Dainos laisvai Lietuvai“.
Prie Sausio 13-osios renginių prisidėjo ir rietaviškiai. Kruvinoji 1991-ųjų naktis pirmiausia prisiminta per minėjimą prie Laisvės paminklo. Vėliau rietaviškiai rinkosi į Šv. arkangelo Mykolo bažnyčią, kur šv. Mišių metu melstasi už žuvusius ir gyvus Laisvės gynėjus. Po to visi rinkosi į Kultūros centrą, kuriame žiūrėtas filmas „Emilija iš Laisvės alėjos“.
Plungėje Laisvės gynėjų dienos minėjimas surengtas sausio 13-osios vakarą. Prisiminti skaudžią istorinę datą ir pagerbti  Nepriklausomybės aukas Loretą Asanavičiūtę, Virginijų Druskį, Darių Gerbutavičių, Rolandą Jankauską, Rimantą Juknevičių, Alvydą Kanapinską, Algimantą Petrą Kavoliuką, Vytautą Koncevičių, Vidą Maciulevičių, Titą Masiulį, Alvydą Matulką, Apolinarą Juozą Povilaitį, Igną Šimulionį ir Vytautą Vaitkų plungiškiai pirmiausia rinkosi į Kultūros centrą. Čia susirinkusiųjų laukė koncertas „Dainuoju Lietuvą“, kurį dovanojo valstybinis choras „Vilnius“.
Po jautrių kolektyvo dainų visi patraukė į Šv. Jono Krikštytojo bažnyčią, kur aukotos šv. Mišios už prieš 27-erius metus žuvusius Laisvės kovotojus. Atvėrę širdis maldai, plungiškiai rikiavosi į liepsnų eiseną ir žingsniavo Laisvės paminklo link.
Vytauto gatve ir Laisvės alėja nusidriekė minia žmonių, kurių krūtinės kvėpavo ypatingu, laisvės persmelktu jausmu. „Jausmas – neapsakomas. Ačiū visiems kalbėjusiesiems, dainavusiesiems, deklamavusiesiems, nešusiesiems fakelus ir ugneles, stovėjusiesiems su vėliavomis bei tiesiog buvusiesiems kartu. Tai buvo nerealu“, – po renginio feisbuke rašė Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis.
Jausmas, būnant tarp žmonių, gerbiančių savo šalį, neabejingų jos praeičiai, buvo neapsakomas. Atrodė, jog prieš beveik tris dešimtmečius Lietuvą sukrėtę įvykiai palietė tiek vaiką, tiek jaunuolį, tiek vyresnės kartos atstovą.
Gausiai prie Laisvės paminklo susirinkusius plungiškius bei miesto svečius sveikino rajono meras Audrius Klišonis bei parapijos klebonas Julius Meškauskas.
Minėjimo metu skambėjo patriotinės dainos, dar kartą prisiminta krauju aplaistyta 1991-ųjų sausio 13-osios naktis, kai į Vilnių įsiveržė specialiai parengta, sunkiąja karine technika aprūpinta desantininkų grupė. Ji nusinešė net keturiolikos didvyrių gyvybes, per 1000 beginklių tautiečių buvo sužeista.

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...