Besituokiančioms poroms – išbandymas sovietiniu interjeru

DSC_4556Plungėje sklando anekdotas, kad, bėgant metams, miestas keičiasi ir gražėja, bet vienas dalykas yra nepavaldus laikui. Tai – Plungės savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus salė, kur sutuokiami jaunieji. Kadaise stebinusi savo ištaigingumu, šiandien ši salė daro priešingą įspūdį. „Žemaitis“ domėjosi, kodėl, prieš kelerius metus remontuojant Plungės savivaldybės pastatą, ji buvo pamiršta, o jaunieji iki šiol yra priversti aukso žiedus sumainyti sovietmetį menančioje niūrioje ir slegiančioje aplinkoje.

Jaunavedžiai pyksta, valdžia vis žada
„Šios erdvės labiau tiktų muziejui, o ne iškilmingai šiuolaikiškų jaunų žmonių, plačiai keliaujančių po visą pasaulį, tuoktuvių ceremonijai“, – taikliai pastebėjo į „Žemaičio“ redakciją užsukęs plungiškis Tomas, šią vasarą planuojantis sumainyti aukso žiedus su savo išrinktąja. Jaunas vyras sakė dar neapsisprendęs, kur nori sudaryti civilinę santuoką, mat pagal dabar galiojančią tvarką ji gali būti užregistruota ne tik Civilinės metrikacijos skyriuje, bet ir bažnyčioje arba kitoje jaunųjų pasirinktoje vietoje. Tiesa, išvažiuojamoji santuoka kainuoja brangiau nei tradicinė, tad tie, kurie negali išlaidauti, nori to ar ne, yra priversti tuoktis sovietmetį menančioje Plungės savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus salėje.
„O gal iki vasaros ją spės suremontuoti?“ – norėjo sužinoti plungiškis, kartu su būsimąja žmona jau planuojantis svarbiausią savo gyvenimo dieną. Šį klausimą pirmiausia uždavėme Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjai Virginijai Jonauskienei. Ji sakė taip pat labai trokštanti, jog pagaliau būtų skirta lėšų salei atnaujinti, tačiau, ar tai įvyks šiemet, nežinanti. Vedėja minėjo, jog vilties, kad reikalai pagaliau pajudės, jai suteikė skyriuje neseniai apsilankę ir salę apžiūrėję rajono meras Audrius Klišonis bei naujasis administracijos direktorius Gintaras Bagužis. „Pastarasis, pamatęs salę, už galvos susiėmė. Negalėjo patikėti, jog šiais laikais dar būna tokių interjerų“, – sakė V. Jonauskienė.
Vedėja minėjo ne kartą prašiusi rajono valdžios spręsti šią problemą, bet kaskart išgirstanti tą patį „žiūrėsim“. „Kartais prie manęs prieina jaunųjų tėvai ir ima stebėtis, kad nuo tada, kai jie patys čia tuokėsi, visiškai niekas nepasikeitė. Tokiais atvejais man iš gėdos norisi prasmegti skradžiai žemę“, – sakė V. Jonauskienė, kuri pati su vyru čia sumainė aukso žiedus. O šiemet Jonauskai minės savo santuokos trisdešimtmetį.
Už gobeleną sumokėjo kaip už „žigulį“
Bene geriausiai Civilinės metrikacijos skyriaus tuoktuvių salės istoriją išmano Janina Gentvilienė, Plungės rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriuje dirbusi 33-ejus metus ir dar iki šiol kartais sapnuojanti, jog vėluoja į darbą, o už durų jau nekantraudami laukia jaunieji su savo palyda. Ji prisiminė, kad, pradėjusi dirbti 1979-aisiais, čia rado visiškai neįrengtas patalpas ir ant grindų sukrautas dėžes, pilnas dokumentų. Ne kam kitam, o jai teko rūpintis, kaip įrengti tuoktuvių salę ir laukiamąjį, kad aplinka būtų ne kasdienė, bet iškilminga ir šventiška.
Medžio meistrų baldams pagaminti ir sienoms, luboms bei grindims apipavidalinti toli ieškoti nereikėjo. Ši užduotis buvo patikėta liaudies kūrybos gaminių įmonės „Minija“ auksarankiams. O štai didžiulis gobelenas, puošiantis priešakinę salės sieną, į Plungę atkeliavo iš Vilniaus. Jį, plungiškių užsakymu, kartu su savo studentėmis sukūrė Vilniaus dailės akademijos dėstytoja Honorata Razmienė. Keturias moteris, simbolizuojančias Lietuvos regionus, vaizduojantis gobelenas buvo kuriamas kaip būsimųjų tekstilininkių diplominis darbas ir dar metus po to, kai buvo pabaigtas, eksponuotas sostinės Parodų rūmuose.
Pašnekovė prisiminė iš tuomečio vykdomojo komiteto pirmininko sulaukusi priekaišto, jog už šį gobeleną jis paklojo tiek, kad būtų išėjęs naujas „žigulys“. Tiesa tai ar ne, J. Gentvilienė sako taip ir nesužinojusi. Aišku yra viena – visuotinio nepritekliaus laikais toks interjeras atrodė labai ištaigingas. Bet, metams bėgant, keitėsi mados ir vertybės. Tai, kas buvo gražu prieš kelis dešimtmečius, dabartiniam jaunimui mažų mažiausiai kelia šypseną. „Visus nepriteklius stengiausi kompensuoti šiltu priėmimu ir gražiais žodžiais, skirtais jauniesiems“, – prisipažino moteris, per tuos tris dešimtmečius sutuokusi nesuskaičiuojamą daugybę porų.
Susituokti – į Oginskių rūmus?
Buvusi Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja prisiminė, kad paskutiniaisiais jos darbo metais buvo planuota jaunuosius imti tuokti Plungės Oginskių rūmuose. Esą, bebaigiant juos atnaujinti, tam reikalui net buvo pagamintas specialus stalas, bet šis sumanymas taip ir nebuvo įgyvendintas.
Kodėl atsisakyta šios minties, „Žemaitis“ teiravosi rajono mero A. Klišonio. Jis patvirtino, jog norėta Oginskių rūmuose numatyti atskirą patalpą civilinėms santuokoms sudaryti, tačiau tam pritrūko palaikymo. „Išsiskyrė Tarybos narių nuomonės“, – paaiškino rajono vadovas.
Atsakyti, ar bus šiemet numatyta lėšų Civilinės metrikacijos skyriaus tuoktuvių salei remontuoti, A. Klišonis negalėjo. Pasak jo, dar rengiamame šių metų biudžeto projekte yra numatyta lėšų pradėti salės remontą, bet ar tam pritars Rajono taryba, kol kas neaišku. „Savivaldybėje, be šios salės, yra dar viena patalpa, kurią būtina remontuoti. Tai – mano kabinetas“, – nusijuokė meras ir pridūrė, kad vis dėlto tuoktuvių salei bus teikiama pirmenybė.

7 komentarai(-ų)

 • Kad:

  visai nekelia nuostabos ,nuo sovietmečio vadovavo seno sukirpimo vedėjos. Kam keisti,svarbu tam poste sėdėti. Dar praeis ne vienas dešimtmetis kai iš Plungės išgaruos sovietmetis .Ypač iš valdžios…

 • Judas:

  Kada iš Plungės išgaruos lietuvmetis – nebeliks benamių, badaujančių ??????

 • Genutė:

  Norint pakeisti pasaulį,reikia pradėti nuo savęs.Ar salės interjeras ar du žmonės pradeda gyvenimą kartu?Ir jei nesugebat išgyventi,tai kaip visada pamėgom kartoti“Aplinka kalta“.O kiekvienas žmogus pats ar jau neatsakingas nei už ką?Tuokimės gamtoje po ąžuolu,tai gal jo stiprybės pasisemsim.

 • ABC:

  Nei niūri ta aplinka, nei slegianti. Daug eklektikos, bet stalas, primenantis altorių, ir tekstilininkių gobelenas – tokių dalykų šiais laikais nebeįsigysi… Iš šio straipsnelio kyšo vieno zuikelio, kurio nuomonei (perkelti metrikacijos skyrių į Oginskio rūmus) nebuvo pritarta, auselės… Kur tik pinigėliai neplaukia, ten ir kyšo to zuikio ausys…

 • Dante:

  Sveiki,
  Ar ieškote gero reputacijos kreditoriaus, pavargau bankai ir hipoteka atsisakoma, ar esate pavargę ieškodamas lėšų savo verslui finansuoti, ar esate finansiškai nemalonus, kad negalėsite sumokėti savo skolų ir sąskaitų? Ar manote apie finansinę pagalbą? Nors dabar ne skubėkite ir Grab savo garantuotą ir užtikrintą paskolą šiandien, susisiekite su mumis elektroniniu paštu: dantecooperativehelp@hotmail.com

 • Maria:

  Sveiki visi!
  Aš esu Maria Waves, šiuo metu gyvenanti lietuvių kalba, šiuo metu aš esu našlė su keturiais vaikais, o birželio mėnesį buvau įstrigusi finansine padėtimi, todėl turėjau refinansuoti ir sumokėti savo sąskaitas. Aš bandžiau ieškoti paskolų iš įvairių paskolų firmų, tiek privačių, tiek korporacijų, bet niekada nesėkmingai, ir dauguma bankų sumažino mano kreditą. Bet, kaip tai turėtų Dievas, buvau supažindintas su „Dievo MAN“, kuris paskolino privačią paskolą, suteikė 80 000 eurų paskolą ir šiandien esu verslo savininkas, o mano vaikai šiuo metu gerai sekasi, jei turite kreiptis į bet kurią įmonę, norėdamas gauti paskolą be užstato, netikrinti kredito, nė vieno pasirašiusiojo su tik 3% palūkanų norma ir geresniais grąžinimo planais ir grafiku, kreipkitės į p. Dante Paola elektroniniu paštu: dantecooperativehelp@hotmail.com Jis neturi „Aš žinau, kad tai darau, bet dabar esu labai laimingas, ir aš nusprendžiau leisti žmonėms daugiau sužinoti apie jį, taip pat norėčiau, kad Dievas jį dar labiau palaimintų. Galite susisiekti su juo el. Paštu: dantecooperativehelp@hotmail.com

 • Bill Johnson:

  Pasirengimas teisėtai paskolai visada buvo didžiulė problema. Klientams, turintiems finansinę problemą, reikia jų išspręsti. Kredito ir užstato klausimas yra tai, kad klientai visada nerimauja ieškodami paskolos iš teisėto skolintojo. Bet .. mes padarėme tokį skirtumą skolinimo srityje. Mes galime pasirūpinti, kad paskola būtų nuo 5000 JAV dolerių iki 500 000 000 USD JAV dolerio iki 3 proc. Palūkanų Prašome nedelsiant atsakyti į šį el. Laišką: billjohnson.loanfirm011@gmail.com

Parašykite komentarą

Balsavimai

Šalį sudrebino kaip įtariama korumpuotų teisėjų ir advokatų suėmimo skandalas. Kaip jį vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...