Šimtametės rietaviškės lūpose vis dar skamba daina

21801-15214Šiemet Lietuva mini itin reikšmingą visai šaliai ir jos žmonėms sukaktį – šimto metų valstybingumo atkūrimo jubiliejų. Mums, lietuviams, tai – didžiulė šventė. Tačiau rietaviškei Zofijai Druktenienei 2018-ieji – dar ypatingesni. Mat ji švenčia ne tik valstybės atkūrimo šimtmetį, bet ir savo asmeninį jubiliejų. Taip, jūs teisingai supratote – Z. Druktenienė ir nepriklausoma Lietuva – vienmetės. Pasveikinti Rietave kartu su dukra gyvenančią šimtametę praėjusią savaitę atvyko Rietavo savivaldybės meras ir administracijos atstovai. Sulaukta ir SODROS darbuotojų. Gausų būrį svečių rietaviškė pasitiko su daina.

Garbingą jubiliejų šiemet mininčios senolės dukra Danutė Bruževičienė pasakojo, jog neseniai jos mamos dainos džiugino ir pačią Lietuvos Prezidentę Dalią Grybauskaitę. Mat Z. Druktenienė, likus šimtui dienų iki Lietuvos nepriklausomybės šimtmečio jubiliejaus, buvo pakviesta į Prezidentūroje vykusį renginį. Jo metu Prezidentė sukaktuvininkę apjuosė progine juosta ir paprašė susirinkusiuosius pamaloninti daina.
„Partizanų būrys/ Paklebeno duris,/ Paklebeno į sodžiaus pirkelę./ Atidarė duris jiems liūdna mergina./ Čia broliukai, nuvargę, sušalę./ Naktis buvo tamsi,/ Jie sumigo visi,/ Tik mėnulis per debesis žengė,/ Bet nemigo stribai, mūs tėvynės rykliai,/ Vyrams kruviną pokylį rengė…“ – skambėjo daina „Partizanų būrys“ Prezidentūroje iš šimtametės lūpų. Skambėjo ji ir atvykus merui bei kitiems sveikintojams.
„Būtent daina bei Dievo palaikymas ir padėjo man sulaukti tokio amžiaus. Daina mane lydi visą gyvenimą. Per tuos šimtą metų ir verkiau, ir dainavau. Buvo visko“, – pasakojo 1918-ųjų vasario 2-ąją, per Grabnyčias, gimusi Z. Druktenienė. O paklausta, kaip jaučiasi, pasitikdama tokį gražų jubiliejų, tikino, jog – labai gerai, mat nieko neskauda. Tik esą jau nusibodo gyventi. „Per ilgai aš čia. Užtenka“, – sakė senolė ir netruko užtraukti dainą.
Jų po mero ir SODROS atstovų sveikinimų būta ne viena. Skambų balsą išsaugojusi rietaviškė sveikintojų būrį džiugino ne tik lietuviškomis, bet ir baltarusiškomis bei lenkiškomis dainomis. Senolės dukra pasakojo, jog taip – kiekvieną dieną po kelias valandas.
Be dainavimo, moteris turi ir kitų užsiėmimų. Vienas mėgstamiausių – skaitymas. Senolė su didžiuliu nekantrumu laukia vietinių laikraščių. Skaito ji puikiai. Tuo įsitikinome ir mes. Be akinių senolė išbeldė visus sveikinimus ir linkėjimus. Z. Druktenienės stiprybės galėtų pavydėti net perpus už ją jaunesni žmonės.
Ponia Zofija pasakojo, jog šiandien gyvena ramų gyvenimą. O praeityje būta visko. Likimas jai siuntė ne vieną sunkų išbandymą. Tačiau, nepaisant to, ką jai teko iškentėti ir patirti, ji liko stipri. Tos stiprybės užteko ne tik jai, bet ir jos šeimai – vyrui bei vaikams: dviems sūnums ir dukrai. Dar du moters vaikai mirė.
Pati Z. Druktenienė augo penkių vaikų šeimoje. Iš Kelmės rajono Rėzgalių kaimo kilusi moteris pasakojo, jog labai anksti liko našlaite. Būdama septynerių išėjo tarnauti. Tarnavo, kol ištekėjo. Našle moteris tapo 1989-aisiais.
Ne kartą Z. Druktenienė sakė, kad jos likimas yra neatskiriamas nuo Lietuvos. Po Antrojo pasaulinio karo moteris tapo partizanų ryšininke, pasivadino slapyvardžiu Gegutė. Jos namuose slapčia apsilankydavo būrio vado Vytauto Eisino (Žygūno) partizanų, Birutės štabo ir Lydžio rinktinės ryšininkų. Ne viena šeima Zofijos dėka išvengė tremties. Tačiau už tai moteris buvo ne kartą kankinta.
Iki šiol praeities prisiminimai kankina senolę. „Dažnai mintimis nusikeliu į praeitį. Vėl sugrįžta skaudūs išgyvenimai. Drasko krūtinę, kai prieš akis iškyla nemalonūs vaizdai. Iki šiol dėl to skruostu nurieda ne viena ašara“, – pasakojo močiutė, kuri šimto metų jubiliejaus proga sulaukė ir popiežiaus palaiminimo.
Paklausta, kada valgys mero dovanotą tortą, senolė atkirto, jog dabar – kartu su atvykusiais sveikintojais, mat su artimaisiais jubiliejinis tortas jau suvalgytas praėjusį šeštadienį, sausio 20-ąją, kada trys senolės vaikai, šeši anūkai ir vienuolika provaikaičių surengė jai gražią jubiliejaus šventę.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Šalį sudrebino kaip įtariama korumpuotų teisėjų ir advokatų suėmimo skandalas. Kaip jį vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...