Apie namus

BunkaPlungės rajono savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus specialistas Gintaras Ramonas yra istorikas. Tad nieko nuostabaus, kad jo kompiuteryje guli ir 1940 metų Plungės elektros vartotojų knygos kopija. Išmeilijau kopijos kopiją, dabar sėdžiu ir daugiau nei tūkstantį pavardžių su adresais iš nuotraukų kilnoju į sąrašą. Jis gali papasakoti daug įdomių dalykų, kuriuos iki šiol ne visi žino.
O gal pamiršo, kad Plungėje buvo Prezidento Antano Smetonos gatvė. Reikės dar pasidomėti, kada ją taip pavadino, nes 1929 metų Plungės nekilnojamo turto savininkų sąraše ji dar užrašyta Telšių gatve. Gal 1934 metais, minint Prezidento šešiasdešimtmetį? Lietuva talentinga, kaip seniau sakydavo, „obalsiais“.
Tad nieko nuostabaus, kad gyvam A. Smetonai nukaltas medalis „Pirmasis Lietuvos Prezidentas Antanas Smetona“, jo vardu pavadinti Lietuvos karo laivas, Panemunės alėja, kurioje Prezidentas mėgo jodinėti, Kauno karo mokykla, Ukmergės gimnazija, Lituanistikos institutas, jo atvaizdas iškaltas dešimties litų monetoje.
Sveikinimai visomis progomis, regis, pylėsi iš visų pusių. Tauragės visuomenė 1934 metais vardo dienos proga prie dovanos pridėjo laišką „Mylimam Tautos Vadui“ ir papuošė jį svastika.
1940 metų Plungės elektros vartotojų sąrašas byloja, kad tais metais Prezidento A. Smetonos gatvei grįžo Telšių pavadinimas.
Irgi nieko nuostabaus. Prezidentas pabėgo, Lietuvoje atsirado naujų gyventojų.
Plungėje – irgi. Laisvės alėjos šeštame name gruodžio mėnesį už elektrą mokėjo ne tik senieji, bet ir naujieji elektros vartotojai Stoliarovas, Selechovas. Dar tik pusę knygos perrašiau, o jau radau apie keturiasdešimt atvykėlių. O kur dar Prezidento A. Smetonos gatvėje buvę miesto vykdomasis komitetas, kompartijos, komjaunimo būstinės, vietoje Rabinų mokyklos įsikūrusi profsąjunga, „S.S.S.R. karių krautuvė ir sandėlis“, „Raudonosios Armijos Karininkų gyv. Mieste“.
Daugeliui dabartinių plungiškių tikriausiai neaišku, koks Naujamiestis knygoje minimas. Jis turėjo būti į rytus už dabartinės Vandentiekio gatvės, bet taip juo ir netapo.
Dovanos Lietuvai jubiliejaus proga neturiu. Bet kai baigsiu knygą blusinėti, su Gintaru plungiškiams padovanosime dalelę jų namų istorijos.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...