Didžiausia biudžeto dalis – algoms ir mokesčiams

21802-15440Praėjusią savaitę posėdžiavę Plungės rajono savivaldybės tarybos komitetai daugiausia dėmesio skyrė pagrindiniam klausimui – 2018 metų biudžetui. Diskutuota apie pajamas ir išlaidas. Beje, ir vienos, ir kitos šiemet bus didesnės nei 2017-aisiais. Daugiausia pajamų (48 proc.) šiemet tikimasi gauti iš gyventojų pajamų mokesčio (GPM), daugiausia išlaidų (53 proc.) teks darbo užmokesčiui ir SODRAI.

Pagrindinės pajamos – GPM ir dotacijos
Šių metų Savivaldybės biudžetą komitetams pristatė Savivaldybės administracijos Finansų ir biudžeto skyriaus vedėja Daiva Mažeikienė.
Suskaičiuota, kad 2018-aisiais į Savivaldybės biudžetą įplauks 34,827 milijono eurų. Tiesa, suma kol kas negalutinė, nes dar neaišku, kiek mūsų Savivaldybei bus skirta iš Kelių priežiūros ir plėtros programos ir Valstybės investicijų programos. 2017-aisiais į biudžetą planuota surinkti 28,471 mln. eurų, bet iki metų pabaigos suma išaugo iki 32,713 milijono.
Kaip minėjome, didžiausią pajamų dalį sudarys gyventojų pajamų mokestis – 16,8 mln. eurų (pernai surinkta 13,933 mln.). Suma išaugo, nes 2017-aisiais savivaldybėms skirta 78,18 proc. šio mokesčio, šiemet – jau 82,82 proc. Pasak finansininkų, procentas perskaičiuotas dėl keleto faktorių: padidėjo neapmokestinamųjų pajamų dydis (NPD), panaikintas papildomas NPD už vaikus, sumažinta veiklos su verslo liudijimais apyvartos riba, išaugo minimali mėnesinė alga ir pareiginės algos bazinis dydis (vien pareiginei algai padidinti Savivaldybei papildomai reikės 120 tūkst. eurų).
Nemažą biudžeto pajamų dalį sudarys ir dotacijos. Jų tikimasi gauti 15,113 mln. eurų (pernai – 11,738 mln.). Mokesčiai už turtą ir kitos pajamos – 2 milijonai, pajamos už prekes ir paslaugas – 900 tūkstančių, nepanaudotas 2017-ųjų likutis – 1,039 mln. eurų.
Iš bankų Savivaldybė skolinsis 935 tūkstančius eurų. Pasak D. Mažeikienės, poreikis būtų didesnis, tačiau įstatymas skolintis leidžia tik tiek, kiek tais metais ruošiamasi grąžinti paskolų.
Išlaidas „augina“ naujovės
Išlaidų suplanuota daugiau nei pajamų – 36,802 milijono eurų. Daugiau nei pusė šios sumos – 18,6 milijono – teks atlyginimams ir SODROS mokesčiams. Prekių ir paslaugų žadama įsigyti už 3,7 mln. eurų, socialinėms išmokoms teks 3,5 mln. eurų, paskoloms mokėti ir palūkanoms grąžinti – 1 milijonas.
Išlaidos algoms auga dėl keleto priežasčių: kaip minėjome, šiemet padidėjo minimali mėnesinė alga, pareiginės algos bazinis dydis, valstybės tarnautojams reikia grąžinti dalį anksčiau neišmokėto atlyginimo ir t.t. Darbo užmokesčio fondą „augina“ ir kai kurie Savivaldybės tarybos sprendimai, kuriais vadovaujantis pakelti kai kurių švietimo įstaigų darbuotojų atlyginimai. Be to, lopšeliuose-darželiuose įsteigta 7,6 auklėtojų padėjėjų etato ir maksimaliai padidinti auklėtojų atlyginimų koeficientai, Visuomenės sveikatos biure įsteigta 3,75 etato lopšelių-darželių sveikatos priežiūros specialistams ir 2 etatai – numatytai įgyvendinti priklausomybių mažinimo programai.
Lėšos įstaigų komunalinėms išlaidoms šiemet skaičiuojamos kitaip nei pernai – ne pagal patvirtintus normatyvus, o atsižvelgiant į tai, kiek išleista 2017-aisiais. Pasirinkusi šią metodiką, Savivaldybė nemažai sutaupys – apie 258 tūkstančius eurų. „Palyginę 2016-ųjų ir 2017-ųjų įstaigų išlaidas už komunalines paslaugas, pastebėjome žymų sutaupymą, tad ir nusprendėme šiemet skirti tiek pat, koks lėšų poreikis buvo pernai“, – sakė D. Mažeikienė.
Šiemet Savivaldybė pradės nemažai naujų veiklų, kurioms taip pat reikalingi pinigai. Minėtoji priklausomybių mažinimo programa atsieis 37,8 tūkst. eurų, vaikų vasaros poilsio organizavimas –
30 tūkst. eurų. Vietinės reikšmės keliams (gatvėms) tiesti, taisyti ir prižiūrėti papildomai skiriama 390 tūkst. eurų, blaivyklai –110 tūkst. eurų, vaikų dantims gydyti ir padengti silantais – 40 tūkst. eurų (pastarųjų dviejų veiklų imsis ligoninė). Savivaldybės administracijos Centralizuotos buhalterinės apskaitos skyriaus steigimas atsieis 60 tūkst. eurų. Prie projektų, kurie įgyvendinami už Europos Sąjungos pinigus, Savivaldybė yra numačiusi prisidėti ne tik skolintomis (935 tūkst. eurų), bet ir biudžeto lėšomis (780 tūkst. eurų).
Kiek daugiau nei penktadalis biudžeto – 7,587 mln. eurų – teks mokinio krepšeliui. Nemaža dalis tikslinių dotacijų skiriama Vaikų globos namams ir Specialiojo ugdymo centrui (iš viso – 555 tūkst. eurų). 400 tūkst. eurų „keliaus“ į Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus gimnaziją, kurioje bus įrengtos patalpos ikimokyklinukams ir priešmokyklinukams ugdyti.
Komitetai biudžeto planą šiek tiek koregavo ir perdavė tvirtinti Savivaldybės tarybai.

2 komentarai(-ų)

  • Kodėl:

    vaikų dantų taisymui skiriama tik 40 tūkst.,o blavyklai 110 tūkst.?.Ar bus statoma nauja blaivykla ir maitinami,kaip restorane? Kodėl ligoniams maitinimui skiriama tik 1,45 euro. Absurdas…

  • Toks:

    valdžios tikslas ,susimokėti sau didžiausias algas,geriau sau ,negu tikriems dirbantiems. Be pabaigos valdžios gobšumas…

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...