Alsėdžiai – Lietuvos šimtmečio sostinė

IMG_0309Nors Lietuvos valstybės atkūrimo dieną praėjusį penktadienį minėjo visa Lietuva, alsėdiškiams Vasario 16-oji buvo itin ypatinga. Kitaip būti ir negalėtų, žinant, jog su šiuo kraštu siejami net  du 1918-ųjų Nepriklausomybės Akto signatarai – Jonas Smilgevičius ir Stanislovas Narutavičius. Nepriklausomos Lietuvos gimtadienis Alsėdžiuose paminėtas ir įprasmintas turtinga renginių programa.

Pasitikdami valstybės šimtmetį, istorijos mokytojai Danutė Užkurienė ir Petras Smilgevičius Alsėdžių S. Narutavičiaus gimnazijoje surengė viktoriną „Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai – mūsų kraštiečiai S. Narutavičius ir J. Smilgevičius“. Renginio metu pristatyta dvidešimt svarbiausių istorijos faktų apie nepriklausomybės kovas nuo 1918 iki 2018 metų. Komandoms teko gerokai pasukti galvas, norint teisingai atsakyti į klausimus.
Vasario 14-ąją Alsėdžių seniūnė Danutė Repšienė ir bendruomenės narės Daiva Sprainienė ir Stefa Každailienė bei trys gimnazistai vyko į Prezidentūrą. Prezidentė Dalia Grybauskaitė jiems perdavė gėlių puokštę, skirtą Nepriklausomybės Akto signataro S. Narutavičiaus amžinai poilsio vietai papuošti.
Didžioji Lietuvos šimtmečio sostine tituluojamų Alsėdžių šventė, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti bei įprasminti, laukė praėjusį penktadienį. Tądien į nedidelį, tačiau turtingą savo istorija miestelį suvažiavo ne tik rajono valdžios atstovų, Seimo narių, bet sulaukta ir devynių asmenų delegacijos iš Lenkijos, Golub-Dobžyno Anos Vazos gimnazijos.
Pėsčiųjų žygiu į S. Narutavičiaus gyventą Brėvikių dvarą prasidėjusi šventinė programa susirinkusiesiems dovanojo ne vieną įdomų renginį. Atžygiavus į dvarą, pagerbtas signataro S. Narutavičiaus atminimas bei Žemaitijos kraštas. Vėliau Alsėdžių padangę perskrodė griausmingas varpų skambesys, mat miestelio šventovė prisijungė prie respublikinės akcijos „100 varpų dūžių“. Miestelėnai bei svečiai dalyvavo šventose Mišiose, po kurių nusidriekė šventinė eisena į kapines. Signataro S. Narutavičius kapas papuoštas ne tik iš Prezidentūros parvežta puokšte, bet ir Plungės rajono savivaldybės atstovų, svečių iš Lenkijos ir kitų šventės dalyvių gėlėmis.
Šventei persikėlus prie gimnazijos, Plungės rajono jaunimo organizacijos pristatė rengtą akciją „Narutavičius 1918“. Ją įgyvendinus, viena gimnazijos pastato siena virto didžiuliu paveikslu, kuriame pavaizduotas signataro portretas. Gražiu jaunimo sumanymu džiaugėsi ne tik patys alsėdiškiai, bet ir šventėje dalyvavę Seimo nariai.
Vėliau visi pakviesti į gimnazijoje vykusį šventinį koncertą, kurio metu dar kartą prisiminti abu Nepriklausomybės Akto signatarai, skambėjo gražiausios patriotinės dainos. Ypač visus sujaudino darželinukų pasirodymas, kurio metu mažieji sugiedojo Lietuvos himną.
Iškilmingai, įteikiant trispalvę, pasveikinta kartu su Lietuva savo gimtadienį švenčianti penkiolikmetė gimnazistė Kamilė Rudminaitė bei jos mama. Dar viena mūsų šalies trispalvė padovanota Anos Vazos gimnazijos delegacijos vadovams.
Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis padėkomis pamalonino labiausiai prie Alsėdžių vardo garsinimo ir Nepriklausomybės Akto signatarų įamžinimo prisidėjusius alsėdiškius – Vandą ir Valių Balandžius, Antaną Vaitkevičių ir Leoną Mockūną.
Po koncertų šventės dalyvių laukė karšta arbata ir kareiviška košė bei lietuviškų liaudies šokių ir žaidimų vakaras su Telšių kultūros centro folkloro ansambliu „Spėgėns“.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...