Apie elektrą

BunkaŠiemet sukanka šimtas metų, kai iš Oginskių dvaro nuomojamame malūne Mendelis Zaksas įrengė pirmąją Plungės elektrinę. Ne pirmąją Plungėje, o būtent pirmąją Plungės. Nes per Pirmąjį pasaulinį karą vokiečiai buvo atsivežę kilnojamąją, tad elektra plungiškiams jau buvo pažįstama, bet kol malūno ratas nepradėjo sukti generatoriaus – nepasiekiama.
Prieš šimtmetį miestelėnams, o ypač kaimiečiams žibančios lempos, kurias pagal Zakso pavardę vadino „zaksinėmis“, buvo lyg stebuklas, bet elektrinę per 1920 metų Rasas tikrinusiam inžinieriui Petrui Narutavičiui – tikras nesusipratimas. „Stoties įtaisymas… padarytas be jokios nuovokos ir dalyko žinojimo“, – ataskaitoje rašė inžinierius.
Bet lempos mieste švietė, kasmet jų buvo vis daugiau, atsirado ir ne akumuliatoriais, o iš tinklo maitinamų radijo imtuvų, „prosais“ vadintų lygintuvų.
1940 metų Plungės elektros vartotojų sąraše – jau daugiau kaip tūkstantis pavardžių, įstaigų, o rudeniop atsirado ir „S.S.S.R. Raudonosios Armijos štabas, Auto. Bat., tipografija“, mieste įvairiose vietose gyvenę karininkai.
Tuo pačiu metu jau buvo įregistruoti 46 radijo imtuvai ir du „prosai“, mat už juos reikėjo mokėti mokestį. Vieną lygintuvą turėjo Laisvės alėjoje gyvenęs garsus siuvėjas Adolfas Daumantas, kitą – matyt, irgi siuvėja Ona Kropaitė.
Seni plungiškiai sako, kad turtingiausi mieste žmonės tuo metu gyveno centre, Vytauto prospekte. Tačiau sprendžiant pagal radijo imtuvus, juos lenkė Palankės gatvėje gyvenusieji: Vytauto prospekte buvo tik keturi radijo imtuvai, o mažoje Palankės gatvėje – dvigubai daugiau.
Regis, dar veikė ir kaimynystės virusas: jeigu kaimynas didžiuojasi prabangos daiktu, šalia gyvenančiojo garbės reikalas nenusileisti. Taip mieste formavosi radiofikuotos salelės.
Elektros vartotojų sąraše galima rasti ir daugiau įdomių dalykų. Ypač tiems, kurie mena pokario laikus, kai eidavo pas Romą Uznevičių paspoksoti į pirmą televizorių Plungėje.
Jeigu kam rūpi pamatyti visą dokumento su artimųjų, pažįstamųjų pavardėmis kopiją, teparašo laiškelį viršuje esančiu „elektrinio“ pašto adresu. O visą elektros vartotojų sąrašą galima pamatyti Jakovo Bunkos labdaros ir paramos fondo veidaknygėje https://www.facebook.com/JBfund.lt/.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...