Iš užsienio sugrąžintam žudikui – šešeri metai nelaisvės

Kovo 8-ąją Klaipėdos apygardos teisme 40-mečiui plungiškiui Mindaugui Gadeikiui paskelbtas nuosprendis už nusikaltimą, įvykdytą dar 2000 metais. Prieš aštuoniolika metų savo dėdę nužudęs ir kone visą tą laiką užsienyje nuo teisingumo slapstęsis vyras nuteistas šešerių metų laisvės atėmimo bausme. Ją plungiškis atliks pataisos namuose. Be to, nuteistasis Policijos departamentui turės atlyginti jo ekstradicijos iš Prancūzijos išlaidas, siekiančias 1 636 eurus.
Bylą nagrinėjęs Klaipėdos apygardos teismas pripažino, kad M. Gadeikis 2000 metų rugpjūtį, būdamas neblaivus, itin žiauriai nužudė žmogų – 47 metų savo dėdę Vygantą Pakalniškį. Teismo medicinos ekspertai nustatė, kad aukai suduota daugiau nei 40 smūgių, pusė jų kliuvo į gyvybiškai svarbiausią kūno dalį – galvą. Į Lietuvą sugrąžintas nusikaltėlis dėl jam inkriminuojamo nužudymo prisipažino ir gailėjosi, kad prieš tuos 18 metų taip pasielgė.
Teismas išsiaiškino, kad konfliktas, pasibaigęs V. Pakalniškio mirtimi, įsiplieskė 2000 metų rugpjūčio 20-osios vakare, kai M. Gadeikis, jo dėdė V. Pakalniškis ir dar vienas bičiulis G. G. kartu girtavo nuteistojo močiutės ir aukos mamos namuose Plungėje. Giminaičių nesantaiką esą pakurstė V. Pakalniškio išsakyti priekaištai, kad M. Gadeikis gyvena močiutės namuose, niekur nedirba, yra išlaikytinis. Dėdė sūnėnui liepęs susikrauti daiktus ir nešdintis bei sudavęs jam pirmąjį smūgį. M. Gadeikis skolingas neliko – įsiutęs puolė giminaitį, daužė jį kumščiais, spardė. Kaltinamasis teisme neneigė, kad nukentėjusiajam sudavė daug smūgių, bet tvirtino užmušti jo nenorėjęs. M. Gadeikio teigimu, iš močiutės namų jis išėjo ryte, apie 5–6 valandą, tuomet dėdė dar esą buvo gyvas, o kai po kelių valandų grįžo, aptiko jį jau mirusį.
Nustatyta, kad plungiškis visų pirma smogė dėdei į veidą, paskui, pargriovęs jį ant grindų, spardė galvą bei kitas kūno vietas, koja trenkė iš viršaus į veidą, laužė jam koją, suko ranką, mušė kumščiais. Tokiu būdu M. Gadeikis V. Pakalniškiui sukėlė didelį fizinį skausmą ir kančias. Patyręs tokius sunkius sužalojimus, vyras netrukus mirė. Teismas M. Gadeikio veiką traktavo kaip labai sunkų, tyčinio pobūdžio nusikaltimą. Nustatyta, jog jis naudojo itin intensyvius, įvairaus pobūdžio ir plataus mąsto smurtinius veiksmus prieš vyresnio amžiaus ir fiziškai silpnesnį asmenį. Tie veiksmai ir lėmė nukentėjusiojo mirtį.
Byla dėl V. Pakalniškio nužudymo Klaipėdos apygardos teismą pasiekė 2000 metų gruodį. Nors M. Gadeikis pripažino kaltę ir nuosekliai išdėstė visas nusikalstamos veikos padarymo aplinkybes, teisme jis nebepasirodė. Bijodamas, kad už grotų teks praleisti daug metų, plungiškis sėdo į autobusą ir išvyko į Prancūziją, apie tai nepranešęs net artimiausiems žmonėms. 2001 m. vasarį Klaipėdos apygardos teismas priėmė sprendimą dėl M. Gadeikio suėmimo, 2006-aisiais jo atžvilgiu išduotas Europos arešto orderis.
Užsienyje M. Gadeikis gyveno naudodamasis kito asmens – Ruslano Ruginio – pasu, kurį esą buvo radęs Lietuvoje. Todėl plungiškio paieškos buvo gana sudėtingos. Vyras išmoko prancūzų kalbą, dirbo, turėjo gyvenimo draugę, kuri buvo tos šalies pilietė.
2004 metais M. Gadeikis Prancūzijoje apsivogė, po kelerių metų pateko į avariją, dar vėliau sulaužė duris. Taigi reikalų su vietos pareigūnais jis turėjo, tačiau nė vienu atveju nesuabejota, kad jis – ne R. Ruginis, o visoje Europoje ieškomas nusikaltėlis.
Po daug metų trukusio tyrimo vis dėlto nustatyta, kad M. Gadeikis slapstosi Prancūzijoje, prisistato svetima pavarde, naudojasi kito asmens tapatybės dokumentais. Pernai Klaipėdos apskrities vyriausiajam policijos komisariatui, bendradarbiaujant su Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdybos pareigūnais ir Prancūzijos Respublikos policijos pareigūnais, pavyko nustatyti tikslią plungiškio buvimo vietą ir jį sulaikyti. Jis sučiuptas Kahoro mieste. Sėkminga policijos operacija užbaigta kaltinamojo pargabenimu į Lietuvą – pernai lapkritį M. Gadeikis pagal Europos arešto orderį buvo išduotas Prancūzijos ir konvojuotas į Vilniaus oro uostą.
Ar M. Gadeikis galėjo tikėtis sulaukti senaties termino? Teismas konstatavo, kad ne. Visų pirma dėl to, kad jo padaryta nusikalstama veika – tyčinė, sunki ir sukėlusi negrįžtamas pasekmes – mirtį. Asmeniui, padariusiam nusikalstamą veiką, susijusią su žmogaus gyvybės atėmimu, eliminuojama galimybė taikyti apkaltinamojo nuosprendžio priėmimo senaties nuostatas. Antra priežastis, dėl kurios jis negalėjo tikėtis senaties taikymo, – tai, kad, siekdamas išvengti gręsiančios griežtos baudžiamosios atsakomybės, jis įgijo kito asmens tapatybės dokumentą ir spruko į užsienį. Be to, ir baudžiamoji politika šiuo klausimu vis griežtėja – nužudymu kaltinamiems asmenims senaties terminas iš pradžių nuo 15 metų buvo pailgintas iki 20, o 2010 metais – net iki 30 metų.
Įvertinęs M. Gadeikio kaltę sunkinančias ir lengvinančias aplinkybes, Klaipėdos apygardos teismas už dėdės nužudymą jam skyrė šešerių metų laisvės atėmimo bausmę. Į jos laiką įskaitytas laikinasis sulaikymas ir kardomasis kalinimas 2000 metais, sulaikymas pagal Europos arešto orderį 2017 metais bei suėmimo terminas nuo 2017 m. lapkričio 3 dienos iki nuosprendžio įsiteisėjimo.
Nužudytojo V. Pakalniškio artimieji ieškinių dėl neturtinės žalos atlyginimo teismui nepateikė.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Šalį sudrebino kaip įtariama korumpuotų teisėjų ir advokatų suėmimo skandalas. Kaip jį vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...