Parodoje – metų kūrybos vaisiai

21803-15967Pirmadienio vakarą smagaus šurmulio netrūko Plungės kultūros centro parodų salėje – čia atidaryta ir autorių skaičiumi, ir kūrinių gausa išskirtinė Plungės rajono tautodailininkų metinė ataskaitinė paroda. Joje – keli šimtai kūrinių: medžio drožinių, paveikslų, tekstilės, keramikos dirbinių, karpinių, audinių ir kitų akį ir širdį džiuginančių grožybių.
Į parodos atidarymą susirinkusius tautodailininkus, kurių Plungės rajone iš viso yra 76, pirmoji pasveikino Kultūros centro tautodailininkų kuratorė Jolanta Miltenė. Vėliau į kūrėjų bendruomenę kreipėsi Kultūros centro direktorius Romas Matulis ir Telšių apskrities tautodailininkų vadovė Sigita Dacienė.
„Ši paroda – pati laukiamiausia, turtingiausia ir reikšmingiausia. Jai ruošiatės, pristatote, ką sukūrę, o kartu visiems mums padovanojate tiek daug džiaugsmo“, – kalbėjo R. Matulis.
Viešnia iš Žemaitijos sostinės plungiškius gyrė: „Bijau, kad ir parodos eksponatų, ir susidomėjusiųjų gausa jūs gerokai lenkiat savo kaimynus telšiškius ir mažeikiškius. O ypač garsūs ne tik apskrityje, bet ir visoje Lietuvoje esate savo medžio skulptūromis.“ Be to, S. Dacienė pristatė Lietuvos tautodailės sąjungos 50-mečio proga išleistą knygą, kurioje paminėti ir geriausi plungiškiai meistrai: Vytas Jaugėla, Kazimieras Striaupa, Justinas Jonušas, Rūta Kavaliauskienė, Liudas Šopauskas ir Rimantas Laima.
J. Miltenė, pasidžiaugusi, kad tarp tautodailininkų yra ir kelią rodančių „senų vilkų“, ir pradedančiųjų, paminėjo per 2017-uosius nuveiktus darbus, parodas ir konkursus, kuriuose ypač aktyviai dalyvavo plungiškiai kūrėjai.
Pernai kultūros centre surengta tautodailininko Vido Vagnoriaus vadovaujamos dailės studijos „Menai sau“ dalyvių darbų paroda, gausus būrys medžio drožėjų dalyvavo Rokiškyje surengtoje respublikinėje Liongino Šepkos parodoje, atrankoje į respublikinį konkursą „Aukso vainikas“. Surengta jubiliejinius gimtadienius šventusių tautodailininkų kūrybos paroda, eksponuoti tautodailininko ir tautinio paveldo kūrėjo Viktoro Raibužio ir jo mokinių drožiniai, plungiškiai buvo kviečiami į parodą „Angelų sodas“, į aklųjų ir silpnaregių, kuriuos moko tautodailininkas Rimantas Baginskas, kūrybos parodą bei kitur.
Kaip pasakojo J. Miltenė, tarp tautodailininkų daugiausia turime medžio meistrų (jų yra net 28), nemažai ir tekstilininkų (21), tapytojų (16), kiek mažiau – pynėjų (5), keramikų (3) ir kitų. „Rajono tautodailininkų sąraše – 76 pavardės. Bet tiek jų šioje parodoje tikrai nedalyvauja, daug kas savo laimės ir galimybių ieško svečiose šalyse. Džiugu, jog netrūksta ir pradedančiųjų, kurie artimiausiu metu tikisi oficialiai įsilieti į tautodailininkų gretas“, – pasakojo J. Miltenė.
Tautodailininkų kuratorė pasidžiaugė, kad didžioji dalis kūrėjų – ypač kūrybingi ir nepailstantys, stebinantys ne tik savo darbštumu, bet ir tuo, kad nebijo imtis kelių skirtingų veiklų, išbandyti save. „Tikrai turime ne vieną, kurį galėtume pavadinti visų galų meistru, kuris ne tik medį drožia, bet ir paveikslus tapo arba šalia tapybos dar ir audžia“, – plungiškių kūrybingumą gyrė J. Miltenė. Ji užsiminė ir apie tai, kad gausus būrys tautodailininkų dar lanko ir Kultūros centre įkurtą Audimo klubą, kuris savo taškų jau turi mokyklose, miesteliuose ir kaimuose. „Net nesitikėjau, kad audimas bus toks populiarus, kad tiek daug žmonių norės austi. Ir tai mane gerokai nustebino. Juk tai toks senas ir, atrodė, jau visų pamirštas amatas“, – kalbėjo tautodailininkų kuratorė.
Šiųmetinę ataskaitinę parodą nutarta pagyvinti nominacijomis, kurias skyrė kažkuo nusipelniusiems, iš kitų išsiskyrusiems kūrėjams.
Geriausios metų tapytojos vardas suteiktas Vladei Mišeikienei, per 2017-uosius sukūrusiai bene daugiausia paveikslų. Aktyviausiais naujokais pripažinti tapytojas Henrikas Bertašius, save pristatantis vienu sakiniu – „Visą gyvenimą dirbau vairuotoju“, ir Erika Valužė – prisiekusi grafikė, panorusi save išbandyti ir kaip tapytoją. Pati pareigingiausia, darbus pristatanti netgi anksčiau negu reikia, – tekstilininkė Irena Rimkienė. Metų pagalbininko vardas teko Rimantui Baginskui, kuris pastaruoju metu savo kūrybingumą padeda atskleisti akliesiems ir silpnaregiams.
Smagi nominacija „Metų žvaigždė“ teko tautodailininkui, mokytojui, sertifikuotam medžio drožėjui V. Raibužiui, kuris kartu su savo mokiniais aktyviai dalyvauja parodose, konkursuose, mokymuose. „Metų atgimimo“ nominaciją pelnė prie seno amato sugrįžęs medžio drožėjas Augustinas Žalgiris. Titulas „Metų darbštumas“ atiteko rankdarbių meistrei Birutei Daukantienei ir medžio drožėjui, tapytojui V. Jaugėlai. Šmaikštaus žodžio kišenėje neieškantis tautodailininkas, atsiimdamas prizą, juokavo: „Mes vadovaujamės principu: darbas myli durnių, durnius myli darbą.“
Paslaptingiausiais menininkais J. Miltenė pavadino tapytojus Birutę Lukošienę ir Juozą Kazragį, „Metų keliautoja“ tituluota buvusi ilgametė tautodailininkų kuratorė, pastaruoju metu daug keliaujanti tapytoja Zafira Leilionienė, talentingiausiais angelų kūrėjais įvardyti medžio drožėjai R. Kavaliauskienė ir R. Laima, draugiškiausi tautodailininkai – iš popieriaus pinanti Jurgita Balvočienė ir tapytojas Domas Kazragis. Už kūrybos įvairovę įvertinta tapytoja, keramikė, audėja Zita Stasiškienė, už tautiškumą – tekstilininkė Vaiva Kosienė.
Metinėje ataskaitinėje parodoje – ne tik „senų vilkų“, bet ir kandidatuojančiųjų į tautodailininkus darbai. Tad čia lankytojai gali susipažinti ir su pradedančiaisiais: tekstilininke Ramute Matevičiene, paveikslų siuvinėtoja Olga Augustinavičiene, tapytoja Gražina Jonušiene, medžio drožėju Broniumi Šiauliu, tekstilininke Irena Rupeikiene ir tapytoju Kęstučiu Rapalavičiumi.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Šalį sudrebino kaip įtariama korumpuotų teisėjų ir advokatų suėmimo skandalas. Kaip jį vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...