Vaikų dantims taisyti – 40 tūkstančių eurų

Praėjusią savaitę visų sveikatos priežiūros paslaugas Plungės rajone teikiančių įstaigų vadovai rinkosi gvildenti rajono medikams aktualių problemų. Pasitarime dalyvavo Plungės rajono Savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Bagužis, Savivaldybės gydytoja Oresta Gerulskienė, Plungės ligoninės direktoriaus pavaduotoja Danguolė Luotienė, Plungės rajono greitosios medicinos pagalbos direktorė Rasa Mončienė, Visuomenės sveikatos biuro ir visų trijų privačių pirminės sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų atstovai.
Apie sutrikusios psichikos pacientus
Kaip sakė Greitosios medicinos pagalbos direktorė R. Mončienė, viena didžiausių problemų, su kuria medikai susiduria kone kiekvieną dieną, – kur vežti psichikos sutrikimų turinčius pacientus? „Tokių iškvietimų sulaukiame gana dažnai. Kartais ligoniui užtenka medikamentų, bet gana dažnai reikia ir rimtesnės specialistų pagalbos“, – kalbėjo direktorė.
Plungės ligoninė psichikos sutrikimų turinčių pacientų nepriima, nes neturi tokios licencijos, pirminės sveikatos priežiūros centrai jų esą kratosi, tad belieka Psichiatrijos departamentas Švėkšnoje, bet ir jis priima tik kai yra laisvų vietų. „Pirminės sveikatos priežiūros centruose dirba psichiatrai, tad geriausia išeitis – susitarti, kad kiekvieną tokių sutrikimų turintį ligonį vežtume į tą polikliniką, kurioje jis registruotas“, – tokią išeitį siūlė R. Mončienė.
„Visai neseniai buvo atvejis, kai greitosios darbuotojai poliklinikoje buvo apšaukti. Esą ko čia tokius pacientus veža. O ką mums daryti?“ – klausimą kėlė įstaigos vadovė.
UAB „Plungės sveikatos centras“ direktorės Irenos Nekrašienės ir šeimos klinikos „Inesa“ vadovės Irenos Taučienės toks siūlymas pernelyg nesužavėjo. „Psichiatrai dirba tiek, kiek numatyta, bet tikrai ne visą dieną. Jei dirbs – priims, jei ne – niekuo negalėsime jums padėti“, – kalbėjo I. Nekrašienė. Jai pritarė ir I. Taučienė: „Psichiatrų darbo krūviai didžiuliai, tad priimti netikėtai atvežtą pacientą nėra taip jau paprasta.“
Vis dėlto sutarta: esant skubiems atvejams, ligoniai bus vežami į poliklinikas. Ten juos priims psichiatrai arba šeimos gydytojai, kurie ir spręs, ką daryti toliau.
E. sveikatos sistema stringa
Kitas visiems medikams aktualus klausimas – kaip sekasi įsilieti į elektroninės sveikatos sistemą. „Įstaigų, dalyvaujančių e. sveikatos programoje, sąraše randu tik Plungės ligoninę ir „Plungės sveikatos centrą“. O kaip kitos?“ – domėjosi Savivaldybės gydytoja O. Gerulskienė. Poliklinikų vadovai tikino šia linkme daug dirbantys – jau įsigijo visą reikiamą įrangą, sudarė sutartis, tačiau vis atsiranda trukdžių. „Sistema dar neveikia taip, kaip turėtų. Sunkumų kyla išrašant elektroninius receptus ir siuntimus. Per tuos dvejus metus, kurie duoti kaip pereinamasis laikotarpis, gal ir įsivažiuosime“, – kalbėjo jie.
Vaikų dantims gydyti – 40 tūkst. eurų
Diskusijų kilo ir dėl vaikų dantų silantavimo programos. Į O. Gerulskienės klausimą, kodėl ji nevykdoma, pirminės sveikatos priežiūros centrų vadovai pažėrė ne vieną atsakymą. „Mūsų poliklinikoje kasdien numatytas pusvalandis, kuomet tėvai gali atvesti vaikus, bet jie neatveda. Tam, manau, yra dvi priežastys – arba nemato reikalo, arba dantys sugedę, o tokių nesilantuojame“, –
sakė I. Nekrašienė. Jai antrino ir „Pulso“ vadovas Tomas Zamulskis: „Daug tėvų piktinasi, kad kišame jiems komercinę programą, kurios užsienyje esą jau seniai atsisakyta.“
Medikai pripažino, kad prieš silantuojant vaikų dantis reikia sutaisyti. O tam trūkstama ir lėšų, ir specialistų.
Pasak Savivaldybės administracijos direktoriaus G. Bagužio, šiemet ligoninei skirta 40 tūkst. eurų vaikų dantims gydyti ir silantuoti, tačiau paaiškėjo, jog tai – pirminio lygio paslaugos, kurias teikti turėtų poliklinikos. „Taigi pinigų yra, reikia tik nuspręsti, kaip juos panaudoti“, – sakė G. Bagužis.
Visi pritarė, kad tuos pinigus reikėtų padalyti poliklinikoms. „Gavę pinigų, vaikų dantims gydyti galėtume skirti daugiau dėmesio, nustatytume valandas, kuomet juos priimame. Ir, žinoma, Savivaldybei atsiskaitytume, kaip tas lėšas panaudojome“, – sakė I. Taučienė. Be to, sutarta, kad šį sumanymą reikia viešinti – kad kuo daugiau žmonių apie tai sužinotų.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Šalį sudrebino kaip įtariama korumpuotų teisėjų ir advokatų suėmimo skandalas. Kaip jį vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...