„Kol bus pacientų, jie bus gydomi“

L1804-16058Ketvirtadienį Plungėje lankėsi sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Iš pradžių jis dalyvavo Plungės technologijų ir verslo mokykloje surengtuose priklausomybių prevencijos mokymuose, o po pietų susitiko su ligoninės, Visuomenės sveikatos biuro, Greitosios medicinos pagalbos, šeimos klinikos „Inesa“ darbuotojais.
Ministrą A. Verygą Plungėje lydėjo Seimo nariai Jonas Varkalys ir Andriejus Stančikas, meras Audrius Klišonis ir Savivaldybės gydytoja Oresta Gerulskienė.
Ligoninėje svečius pasitiko įstaigos direktorius Antanas Martusevičius ir pavaduotoja Danguolė Luotienė. Pradėję nuo Konsultacinės poliklinikos apžiūros, ministras ir Seimo nariai apžiūrėjo ir Priėmimo ir skubios pagalbos, Radiologijos, Ambulatorinės reabilitacijos, Chirurgijos, Anesteziologijos ir reanimacijos, Vaikų ligų skyrius.
Gydytojai ir slaugytojos svečius supažindino su skyrių veikla, aprodė turimą įrangą, pakvietė į palatas, papasakojo, su kokiomis problemomis dažniausiai susiduriama. Priėmimo ir skubios pagalbos skyriaus vadovas Rolandas Dėdinas ir D. Luotienė ministrui papasakojo, kad prieš keletą dienų čia nusižudė ir prieš tai žudytis bandęs 75 metų vyras. Pasak medikų, šis įvykis labai sukrėtė įstaigą ir dar kartą priminė problemas, kurias būtina spręsti.
„Bėda ta, kad specializuotos psichiatrinės ligoninės nepriima neblaivių pacientų. Taip buvo ir šįkart – Švėkšna to žmogaus nepriėmė, o kol mes jį blaivinom, nusižudė. Nors atrodė ramus ir  vienas buvo paliktas tik dvidešimčiai minučių“, – pasakojo medikai. Ministras pripažino, kad taip neturėtų būti, specializuotos ligoninės privalėtų priimti, ypač jei tai susiję su savižudybių atvejais. „Jei taip nėra, vadinasi, reikės taisyti padėtį“, – sakė A. Veryga.
R. Dėdino teigimu, būna dienų, kai per parą jų skyriuje apsilanko 40–50 pacientų. Ministro lankymosi dieną palatose gulėjo tik du. Vienos moters pasiteiravus, kuo skundžiasi, ši pajuokavo: „Norėjau ministrą pamatyti, tai ir atsiguliau.“
Po trumpos pažintinės ekskursijos A. Veryga buvo pakviestas susitikti su gydymo įstaigos personalu. Kadangi darbuotojams nerimą kelia ligoninės ateitis, kalbos apie optimizavimą ar net uždarymą, toks gyvas pabendravimas, kaip sakė ministras, abiems pusėms – labai naudingas.
A. Verygai papasakota, kad ligoninėje veikia 10 skyrių. Per 2017 metus paguldyti 4 984 pacientai, atliktos 1 406 operacijos, 612 iš jų – didžiosios. Gydytojų atlyginimo vidurkis įstaigoje – apie 1 200 eurų, slaugytojų – apie 620.
Pasisakyti pakviestas ministras gydytojus ir slaugytojas ramino: „Taip, mes galvojame apie tinklo optimizavimą, tačiau kol kas dar tik skaičiuojame, o kaip bus, tikrai nežinome. Pokyčius lems tai, kad mažėja gyventojų, kad jie sensta, kad regionuose trūksta specialistų. Yra ligoninių, kurios laikosi praktiškai vieno gydytojo dėka. Jei jis išeina, tenka uždaryti. Taip buvo su viena Kelmės rajono įstaiga.“
Pasak A. Verygos, gydymo paslaugas reikėtų planuoti ne rajoniniu, o regioniniu lygiu. „Kiekvienai ligoninei nereikia turėti visų specialistų. Pavyzdžiui, jūs turit gerą otorinolaringologą, pas kurį atvyksta pacientai ir iš kitų miestų. Manau, naudingiau regione turėti vieną viskuo aprūpintą specialistą, o ne po vieną kiekvienoje įstaigoje, bet be reikiamos įrangos“, – mintimis dalijosi ministerijos vadovas.
Pasak jo, būtina galvoti apie ligoninių bendradarbiavimą, paslaugų apjungimą, bet ne apie uždarymą. „Gali būti, kad kai kurios ligoninės bus pertvarkytos į slaugos įstaigas, bet Plungės kol kas tai neliečia. Kol bus pacientų, jie bus gydomi, o jūs jų tikrai netrūkstate. Vien operacijų skaičius kiek daug pasako.“ Svečias akcentavo, jog permainos dar tik svarstomos, tad gaila, kad iš diskusijų gimsta gandai, kurie kelia nerimą ir įtampą.
A. Veryga užsiminė ir apie finansinę medikų gerovę. Jo teigimu, šiemet į sveikatos apsaugos sistemą „įkris“ 100 milijonų eurų. Ši injekcija leis 20 proc. didinti medikų atlyginimus. „Bet tai tikrai nereiškia, kad kiekvienas uždirbs penktadaliu daugiau. Pirmiausia didinsime tiems, kas uždirba mažiausiai. Yra gydytojų, uždirbančių 3,5 tūkstančio eurų, o štai žemesnysis personalas sunkiai verčiasi“, – kalbėjo svečias.
Ministras pasidžiaugė, kad idėjai, jog reikia dosniau finansuoti sveikatos apsaugą, pritaria ir premjeras, ir  finansų ministras: „Jei nebūtų pritarimo, kad ir kiek uodegą bevizgintum, nieko nepadarytum. Vieno norų neužtenka, reikia, kad visi tam pritartų.“
Gydytojai išsakė savo pastabas: kad reanimacijos skyriuje teikiamų paslaugų įkainiai neturėtų būti tokie pat, kaip kituose skyriuose, kad gydytojams visu pajėgumu dirbti trukdo galiojančios paslaugų kvotos, kad turėtų būti peržiūrėti finansų srautai, tenkantys pirminio ir antrinio lygio paslaugas teikiančioms įstaigoms, pagalvota apie galimybes pacientui pačiam primokėti už gydymą ir kt.

2 komentarai(-ų)

  • Anonimas:

    Nera tokiu slaugytojoms atlyginimu.Melas,apie tokius atlyginimus tik pasvajoti

  • tai eikit:

    pas direktoriu,ir reikalaukit,kad primoketu tiek,kiek truksta iki tu 620 !!! Arba Verygai praneskit,kad ji mulkina ! Bet …galkazkam itikusios slauges gauna po 840,o jus po 400.Tada nieks nieko nemelavo-vidurkis 620…

Parašykite komentarą

Balsavimai

Šalį sudrebino kaip įtariama korumpuotų teisėjų ir advokatų suėmimo skandalas. Kaip jį vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...