„Ar mokykla išliks, priklauso tik nuo pačių kantautiškių“

21803-16004Po praėjusį mėnesį vykusio Plungės rajono savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdžio Kantaučiuose prasidėjo neramios dienos. Vietiniai žmonės susirūpino savo mokyklėlės, kuri po mokyklų tinklo pertvarkos tapo Senamiesčio mokyklos skyriumi, likimu. Sunerimti kantautiškius privertė Senamiesčio mokyklos direktoriaus Algirdo Servos pozicija, kurią jis viešai išreiškė kalbėdamas apie jo vadovaujamai įstaigai priklausantį skyrių. Vadovas pasisakė už tai, kad Kantaučių mokykla būtų uždaryta. Esą pagaliau reikia susitaikyti su mintimi, jog mokyklai nebeužtenka mokinių, o ir darbo sąlygos ten netinkamos. Kantaučių bendruomenė kreipėsi į žurnalistus, kad šie išklausytų, kokia yra tikroji mokyklos situacija.Liko nesupratę
„Žemaičio“ žurnalistams paskambinusi Kantaučių seniūnaitė Rita Juškienė pasakojo, jog po vietinėje spaudoje pasirodžiusios informacijos apie iškilusią grėsmę Kantaučių mokyklai kantautiškiai gyvena lyg ant adatų. Nors mokyklos likimas aktualiausias vaikus auginančioms šeimoms, pasak seniūnaitės, sunerimęs visas kaimas ir ne tik. „Nejaugi bus sunaikintas paskutinis mūsų kaimo šviesulys?“ – žurnalistų klausė R. Juškienė.
Pasak jos, direktoriaus pozicija kantautiškių pernelyg nenustebino. Esą jis niekada deramai nesirūpino jų mokykla, tačiau labiausiai visus papiktino laikraščiuose pateikti skaičiai. Žmonės ir vienaip, ir kitaip skaičiavo, tačiau niekaip nesuprato, kaip iš 30-ies dabar mokykloje besimokančių mokinių kitais metais liks tik vienuolika. Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus duomenis, preliminariai tiek mokinių turėtų sulaukti ši mokykla rugsėjį.
Prašymai kalba patys už save
Tad jau kitą dieną susėdom su kantautiškiais pasikalbėti jiems taip rūpimu klausimu. Jie pasakojo, jog šiuo metu Kantaučių skyrių lanko trys dešimtys mokinių. Kitąmet esą būtų dar daugiau. Tai patvirtina iš tėvelių surinkti prašymai. Iš jų matyti, kad kitais mokslo metais mokyklą norėtų lankyti trys pirmokai, po tiek pat antrokų ir ketvirtokų, du trečiokai, septyni penktokai, penki šeštokai ir aštuoni aštuntokai. Dar penkis vaikus tėvai į Kantaučius neva perrašytų iš miesto, tačiau kol neaiškus mokyklos likimas, tol tėvai nesiryžta nieko daryti.
Tiesa, po tuo pačiu stogu ketinama įsteigti ir darželį, kurį jau kitais mokslo metais lankytų 15 ikimokyklinukų ir 6 priešmokyklinukai.
Kantautiškių įsitikinimu, kaip ir anksčiau, galima daryti jungtines klases. Jų nuomone, mokymasis tokioje klasėje nėra nė kiek prastesnis. „Kuo mažiau mokinių, tuo daugiau dėmesio mokytojas gali skirti kiekvienam iš jų. Su vaikais dirba geri pedagogai. Vadovėliai – tokie patys, kaip ir mieste. Žinoma, mokykla nėra pati šiuolaikiškiausia, tačiau – sutvarkyta. Tikrai nėra taip, kad mokiniams ant galvų nuo lubų kristų šviestuvai, kaip sakė A. Serva“, – tikino kantautiškiai.
Anot jų, kaimo mokyklos netgi turi privalumų – čia mokiniai paprastesni, nuoširdesni,  todėl lengviau pritapti lėtesnio būdo vaikams. Kad jų atžalos mokysis tame pačiame kaime, kuriame ir gyvena, geriau ir tėvams – vaikai po pamokų gali iškart skubėti namo, kur laukia pietūs, o ne stovėti ir lūkuriuoti autobuso.
Paklaustos, kaip patys vaikai reaguoja į mokyklai galimai iškilusią grėsmę, mamos tikino, jog visi labai išgyvena. Būsimos ketvirtokės mama Nijolė Garbenčienė sakė, kad jos mergaitė nori lankyti tik Kantaučių mokyklą. Ji mieliausia ir Almos Lignugarienės anūkei, kuri kitais metais eis į penktą klasę. O ir pati močiutė savo anūkėlės nenori leisti į miesto mokyklą. Moteris įsitikinusi, kad kaime – saugiau. „Kas nori mokytis, tas ir mokosi. Visiškai nėra svarbu, kokią mokyklą lankai. Daug žmonių, kurie šiandien užima svarbią padėtį visuomenėje, yra baigę kaimo mokyklas“, – kalbėjo mamos.
Kol kas gali būti ramūs
Ar pagrįsta kantautiškių baimė netekti mokyklos, „Žemaitis“ teiravosi Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Gintauto Rimeikio. Jis patikino, kad kol kas nėra nė kalbos apie dar vienos mokyklos sunaikinimą. Vedėjo teigimu, kitais mokslo metais Plungės rajono mokyklų tinklas turėtų išlikti nepakitęs. O tikslesnė informacija esą bus žinoma liepos mėnesį.
„Uždaryti visada spėsime. Dabar laukiame iniciatyvos iš pačių kantautiškių. Mes taip pat norėtume išvysti jūsų minėtus tėvelių prašymus. Be to, nuo šio mėnesio pradžios prašymai mokyklose priimami oficialiai, tad bus galima pamatyti, kokia iš tiesų yra situacija. Galbūt iš tų pačių kantautiškių surinktų prašymų liks tik dalelė. O gal bus dar daugiau. Ar mokykla išliks, priklauso tik nuo pačių kantautiškių“, – kalbėjo G. Rimeikis.
Teiravomės ir dėl to sumaištį sukėlusio skaičiaus – prognozių, jog rudenį Kantaučių skyriuje liks tik 11 mokinių. Vedėjas paaiškino, kad jo vadovaujamo skyriaus specialistai nesilanko mokyklose ir vaikų neskaičiuoja. Tokį skaičių esą nurodė A. Serva.
Lankydamiesi Kantaučiuose išgirdome, jog kai kurie jų mokyklos pedagogai vaikams drąsiai kalba apie tai, kad mokykla bus uždaryta, ir ragina juos pasirinkti vieną ar kitą miesto mokyklą. Apie tai užsiminėme ir G. Rimeikiui. Tai išgirdęs vedėjas sakė, jog būtent to labiausiai ir bijota – kad pati pedagogų bendruomenė nekenktų savo mokyklai. Jo įsitikinimu, mokytojai bei vadovas turėtų stovėti pirmose gretose kovojant už mokyklos išlikimą, o ne kišti koją.
Kad direktorius A. Serva savo pasisakymais kenkia mokyklai, tikino ir kantautiškiai, todėl jie tikisi, kad po rugpjūčio mėnesį vyksiančio konkurso Senamiesčio mokyklos vadovo kėdę užims kitas direktorius, kuriam bus svarbus net mažiausios mokyklėlės likimas.
„Skyriui nėra galimybės išlikti“
Apie Kantaučių skyriaus likimą „Žemaitis“ kalbėjosi ir su pačiu A. Serva. Direktorius tikino, jog jis nėra suinteresuotas, kad mokykla būtų uždaryta, tačiau pridūrė, kad reikia nebijoti žiūrėti tiesai į akis. Pasak jo, vertinant šiandienos situaciją, skyriui nėra galimybės išlikti. Pirmiausia dėl to, kad trūksta mokinių net jungtinėms klasėms suformuoti.
Vadovas tikino, jog problemų yra ir daugiau. Esą mokytojai nenori dėl kelių pamokų važinėti keliolika kilometrų, prasta ir pačios mokyklos būklė: reikalingas kapitalinis remontas, būtina tvarkyti elektros instaliaciją, o kur dar šildymas.
„Aš nesiekiu mokyklos uždarymo, tačiau šiai dienai realybė tokia, kad Kantaučiuose skyrius nesiformuoja. Galbūt per vasarą situacija pasikeis“, – kalbėjo A. Serva. Senamiesčio mokyklos direktoriaus klausėme, kiek jau sulaukta prašymų lankyti Kantaučių skyrių, bet A. Serva konkrečiai neatsakė. Esą mums, žurnalistams, nesuprasti visų subtilybių…

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

Balsavimai

Šalį sudrebino kaip įtariama korumpuotų teisėjų ir advokatų suėmimo skandalas. Kaip jį vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...