Nuveikta – daug, bet dar daugiau darbų laukia ateity

_DSC4863Neseniai Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus savo padėjėjus – Rietavo parko bičiulius – sukvietė pasitarti, ką tvarkant ir gražinant parką būtina nuveikti šiemet. Kartu buvo apžvelgta ir tai, kas jau padaryta, siekiant Rietavo parką kuo labiau priartinti prie to vaizdo, kokį įsivaizdavo jį kurdami ir puoselėdami kunigaikščiai Oginskiai.
Žiūrėdami Vlado Gaudiešiaus filmuotą medžiagą, susirinkusieji galėjo mintimis paklajoti po pamėgtas parko vietas, pasidžiaugti praėjusio rudens peizažais. „Pavasarėja. Dar diena kita, ir prasidės pavasario linksmybės. O kartu – ir rūpesčiai“, – į parko bičiulius kreipėsi muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas. Jis prisiminė, jog pirmosios talkos parke surengtos dar 1986–1987 metais. Sovietmečiu parkas buvo labai apleistas, tad pirmiausia reikėjo iškirsti savaiminius sąžalynus, suformuoti takus, gėlynus, įrengti mažosios architektūros elementus, nusausinti užmirkusias vietas.
„Tada dar nebuvome suvaržyti reglamentų, todėl galėjome patys priimti nemažai sprendimų“, – užsiminė direktorius, bet tuoj pat sulaukė susitikime dalyvavusio paveldosaugininko Vidmanto Dovidausko pastabos, jog ir dabar einamieji tvarkybos darbai paveldo objektuose yra nedraudžiami. Bet, planuojant didesnius darbus, būtina tartis su paveldosaugos specialistais. „Kad nebūtų sugadinta tai, kas sukurta prieš daugelį metų“, – sakė V. Dovidauskas.
Kaip netinkamos saviveiklos pavyzdį jis priminė sovietmečiu priimtą sprendimą ištiesinti per Rietavo parką vingiuojančios Jūros vagą. „Iš upės buvo padarytas griovys. Tada visi plojo –
kaip gražu, kokie pasiekimai.
Ačiū Dievui, ši klaida buvo atitaisyta“, – kalbėjo V. Dovidauskas.
V. Rutkauskas apgailestavo, jog Rietavui nepavyko gauti Europos Sąjungos paramos kompleksiškai sutvarkyti parką, kaip tą padarė Plungė, Kretinga ar Užutrakis. Kita vertus, pasak direktoriaus, gal ir gerai, nes dabar būtų sunku išlaikyti sukurtą infrastruktūrą, kadangi parkams prižiūrėti nei Valstybė, nei savivaldybės atskirai lėšų neskiria. Rietave daug darbų atlikta talkinant savanoriams. O jų – ne vienas ir ne du.
Paaiškėjo, jog Rietavo parkas net yra suskirstytas zonomis, ir kiekvieną jų pavesta prižiūrėti kuriam nors parko bičiuliui. Susitikimo metu užsiminta ir apie kitą opią problemą – parką kartkartėm nusiaubiančius vandalus. „Laimei, tokių atvejų su metais vis mažėja. Džiugu, kad parką pradedame jausti kaip savo nuosavybę“, – kalbėjo V. Rutkauskas.
Direktorius sakė turįs viltį, jog šiemet visiems susitelkus pavyks išvalyti pietinę parko dalį, besiribojančią su Oginskių gatve. Bet pirmiausia būtina panaikinti šioje dalyje esantį griovį. Jis kadaise buvo iškastas norint nusausinti Jaujupio upelį, o dabar bjauroja parko vaizdą, kadangi netrūksta tokių, kurie į šį griovį verčia visokias atliekas.
Visi sutiko, jog sumanymas geras ir nesunkiai įgyvendinamas, tačiau V. Dovidauskas priminė, kad planuojamus darbus būtina suderinti su paveldosaugininkais ir gauti leidimą. Susirinkusieji ėmė garsiai stebėtis ir piktintis, kodėl be jų leidimo negalima net aplinką bjaurojančio griovio užversti, nors šis buvo išraustas jau nepriklausomybės metais ir su paveldu neturi nieko bendro.
„Įstatymai yra įstatymai, ir turime jų laikytis“, – konstatavo
V. Rutkauskas.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...