Apie stumtelėjimą

Bunka2016 metais Žemaičių dailės muziejuje surengtą mokslinę konferenciją „Profesorius Ignas Končius – pamatinių tautos vertybių puoselėtojas ir saugotojas“ „Šiaurės Atėnuose“ aprašęs Juozas Šorys, klausdamas, kaip įamžintas fiziko, etnografo, kraštotyrininko, mokslinių studijų ir eseistinio pobūdžio knygų autoriaus, Vilniaus universiteto valdytojo (rektoriaus) I. Končiaus atminimas tėviškėje, mini jo vardu pavadintą gatvę „su niūrokais daugiaaukščiais pastatais“, mokyklą Žlibinuose, dar šį tą ir skelbia, kad „I. Končius – vienas originaliausių ir prasmingiausiai pasireiškusių mokslininkų, ir akivaizdu, kad nėra deramai įvertintas ir pristatytas, ypač savo krašte.“
Dar J. Šorys, sakydamas, jog Plungė yra tikra iškilių asmenybių perykla, dėlioja, kad paminklais pagerbti galėtų būti Žemaitė, Šatrijos Ragana, Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė, Vytautas Mačernis, Zenonas Ivinskis, Justinas Mikutis, Stanislovas Riauba, Juozas Kučinskis ir kiti.
Jam galima pritarti, galima ir pasiteirauti, iš kur traukti lėšų stovyloms. Tačiau faktas ir tai, kad atminimo ženklai plungiškiams atsiranda ir be mokesčių mokėtojų pinigų. Toks yra bent iš dalies dėmesio stoką atperkantis suolelis Senamiesčio aikštėje su Plungei nusipelniusių žmonių pavardėmis, skulptūra „Visiems doriems plungiškiams“ Telšių gatvėje, atminimo ženklai pirmosios Plungės elektrinės šimtmečiui Dariaus ir Girėno gatvėje bei geležinkelio Plungėje aštuoniasdešimtpenkmečiui geležinkelio stoties perone, chirurgui Borisui Efrosui Vytauto gatvėje, net pasaulio mastu išskirtinis memorialas Plungės žydų kapavietėje Kaušėnuose.
Dar buvo siūlymas iš buvusios „Minijos“ liaudies kūrybos gaminių įmonės pelkėtos teritorijos unikalias medžio skulptūras perkelti į miesto erdves, bet jis numirė po valdininkų pasitarimo su tautodailininkais.
Prisiminus, kad plungiškis architektas Algirdas Žebrauskas įspūdingą paminklą Durbės mūšiui Telšiuose sukūrė ir pastatė už rėmėjų pinigus, neatrodo neįgyvendinama kad ir kukliau, bet panašiai padaryti ir Plungėje. Regis, reikia tik iniciatyvos ir derinimo su nusimanančiais žmonėmis Savivaldybėje, kaip tai turėtų atrodyti ir kur stovėti.
Kas stumtelės idėją prisiminti savus šviesuolius ir jų darbus?

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...