Mūsų simfoninis…

21804-16183Ieva ir Paulius Lygnugariai, 2015-ųjų pabaigoje Plungės kultūros centre įkūrę simfoninį orkestrą, jau skaičiuoja trečiuosius savo prasmingos ir širdžiai labai mielos veiklos metus. Publiką ypač žavinčio kolektyvo vadovai sako, kad orkestras jiems – lyg antroji šeima. „Niekas negali atstoti to, ką patiriame dirbdami su šiuo kolektyvu. Tai puikus laikas ir neįkainojama patirtis – ir profesine, ir bendravimo prasme“, – sako Ieva ir Paulius.

Parke gimusi idėja
Kartą, vaikštinėjant po Plungės parką, Ievai ir Pauliui kilo mintis, kad mūsų miestui reikėtų profesionalaus simfoninio orkestro, kurio atliekama muzika puikiai skambėtų ne tik koncertų salėse, bet ir kunigaikščių Oginskių dvaro sodybos erdvėse. Juolab kad toks kolektyvas atgaivintų, įprasmintų ir pratęstų orkestrinės muzikos tradicijas, kurios Plungėje gyvos jau kone pusantro šimto metų, tiksliau – nuo tada, kai Mykolas Oginskis čia įsteigė muzikos mokyklą ir orkestrą.
Nedrąsi dviejų jaunų žmonių idėja pamažu ėmė skintis sau kelią. Ieva ir Paulius iš pradžių savo sumanymu pasidalijo su Plungės kultūros centro direktoriumi Romu Matuliu, paskui – ir su rajono meru Audriumi Klišoniu. Ir vienas, ir kitas pritarė gražiai idėjai, uždegdami jai žalią šviesą. Tada smuikininkė Ieva ir trombonininkas Paulius pradėjo ieškoti entuziastingų muzikantų. Kvietė visus – Plungės Mykolo Oginskio ir Platelių meno mokyklų mokytojus ir mokinius bei tuos, kurie kažkada mokėsi muzikuoti, bet muzikos instrumentus buvo ilgam paslėpę futliaruose. Palaikančiųjų atsirado daugiau nei trisdešimt, į pirmąją repeticiją jie susirinko 2015-ųjų gruodį. O 2016 metų Vasario 16-ąją Plungės simfoninis orkestras debiutavo scenoje.
Pirmąjį koncertą surengęs simfoninis orkestras sulaukė ypatingo publikos susižavėjimo ir palaikymo. Orkestrantams nusilenkus, žiūrovai jiems plojo stovėdami ir ilgai nepaleido nuo scenos. Buvo akivaizdu, kad plungiškiai didžiuojasi turėdami kolektyvą, kuris ne tik pratęs gilias muzikines miesto tradicijas, bet ir bus pirmasis ne didmiestyje, o regione gimęs simfoninis orkestras.
Orkestre – 40 bendraminčių
Ieva ir Paulius – muzikai profesionalai. Abu baigę Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklą ir Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatoriją. Vėliau Klaipėdos universiteto Menų fakultete Ieva studijavo pedagogiką, o Paulius toje pačioje aukštojoje mokykloje įgijo trombonininko specialybę, paskui atlikimo meno žinias gilino magistratūros studijose.
Nors Klaipėdoje praleido ne vienerius metus, ten jiedu šaknų neįleido. Plungiškę Ievą ir kuliškį Paulių traukė namų pusėn. Taigi jauni, energingi, charizmatiški ir idėjų nestokojantys muzikai grįžo į Plungę, ryžosi įkurti čia orkestrą, kuriuo dabar ir džiaugiasi, ir didžiuojasi. Juolab kad šis sumanymas buvo nemenka avantiūra. Pirmiausia – nedideliame mieste nebuvo lengva surasti keliasdešimt simfoninę muziką galinčių groti atlikėjų, kurie savo laisvalaikį aukotų repeticijoms ir koncertams. Antra – reikėjo sukti galvą, kaip išlaikyti ir suvienyti suburtąjį kolektyvą, išpopuliarinti jo atliekamą muziką, prisijaukinti klausytojus.
Šiuo metu orkestras vienija apie 40 muzikantų. Jame skamba smuiko, violončelės, kontraboso, fleitos, klarneto, obojaus, saksofono, trimito, trombono, tūbos, gitaros, mušamųjų, fortepijono muzika. Ieva yra šio kolektyvo vadovė ir pirmasis smuikas, Paulius – dirigentas. Vadovai džiaugiasi ir talentingu jaunimu, ir po daugelio metų instrumentus į dienos šviesą ištraukusiais muzikantais, tarp kurių – violončelininkė Aušra Jarašiūnienė, trimitininkas Paulius Ažaneckas.
Į kolektyvo veiklą įtrauktas ir būrys dainininkų: Evelina Beivydaitė, Marius Mickus, Eglė Šlimaitė. Dainą kartais užtraukia ir orkestro muzikantai Mindaugas Rumšas, Martyna Domarkaitė. „Mūsų siekis – į orkestro veiklą įsukti būtent plungiškius. Nors kai kurie iš jų studijuoja ir retai grįžta į Plungę, stengiamės, kad nuo kolektyvo neatitrūktų“, – kalbėjo vadovai.
Žodžio „simfoninis“ nereikėtų bijoti
Trečiuosius veiklos metus pradėjusio kolektyvo vadovai sako, kad per tą laiką kolektyvas daug nuveikė ir pasiekė. „Tikrai padarėm nemenką pažangą. Bet to, kad kiekvienas iš mūsų kasdien tobulėja kaip muzikantas, gerokai profesionalesnis tapo ir mūsų kolektyvinis atlikimas“, – pasakojo Ieva. Jai pritarė ir Paulius: „Esame parengę tris programas: klasikinę, sakralinę ir populiariosios muzikos. Kad klausytojams neįkyrėtume, repertuarą nuolat keičiame, papildome naujais kūriniais.“
Pasak P. Lygnugario, daugybė žmonių, ypač – jaunesnių, bijo žodžio „simfoninis“, kuris jiems asocijuojasi su žodžiais „rimta“, „neįdomu“, „nuobodu“. „Bet mūsų simfoninis – ne tradiciškai rimtas, o jaunatviškas, su polėkiu, – tikino Paulius. – Tikrai nesame sustabarėję, taikomės prie šiuolaikinių vėjų ir laužome stereotipus. Tie, kas ateina į mūsų koncertą pirmą kartą, paskui jau laukia kitų pasirodymų.“
Ieva ir Paulius džiaugiasi savo muzikantais, randančiais laiko ir repeticijoms, ir išvykoms. Per dvejus metus koncertuota ne tik Plungėje, bet ir Tauragėje, Jurbarke, Rietave, Kuliuose vykusiame „Sofijos festivalyje“, Didžiuosiuose Žemaičių Kalvarijos atlaiduose, Tveruose ir kitur. 2017-ųjų birželį kolektyvas buvo išvykęs į koncertinę kelionę Ispanijoje. „Ši išvyka mus ypač suvienijo. Kai kurie atsiskleidė, parodydami tokias puikias charakterio savybes, apie kurias iki tol net neįtarėme“, – linksmai pasakojo Ieva, pridėdama, kad kitąmet orkestras vėl norėtų į kelionę.
Įvertinti „Auksiniu feniksu“
Kalbant apie Plungės simfoninį orkestrą, svarbu paminėti, kad jis puikiai vertinamas ne tik tarp klausytojų. Pernai kolektyvo bei jo vadovų entuziazmas pastebėtas ir profesionalių vertintojų – lapkričio pabaigoje Ieva ir Paulius Lygnugariai buvo pakviesti į Vilniaus rotušę, kur vyko Lietuvos kultūros centrų asociacijos surengta iškilminga  „Auksinių feniksų“ įteikimo ceremonija. Plungės simfoninio orkestro vadovams įteikta nominacijos „Geriausi metų kultūros ir meno kūrėjai“ skulptūrėlė. „Šis įvertinimas parodė, kad mūsų darbas prasmingas, kad esame matomi ir reikalingi, o tai, aišku, – paskata kurti ir tobulėti“, – kalbėjo orkestro vadovai.
Ieva ir Paulius sako, kad didžiausia jų vertybė yra šeima. Juolab dabar, kai jiedu susilaukė antrosios dukrytės. O kaip pavyksta suderinti muzikavimą ir motinystę? „Jei orkestras man nebūtų svarbus, sėdėčiau namuose ir sūpuočiau naujagimę, bet aš be muzikos, be kolektyvo negaliu. Todėl čiumpame vaikus ir lekiame groti. Kai pirmąkart atsivežėme į repeticiją, mažoji buvo vos dviejų mėnesių. Na, o vyresnioji, kuriai šešeri, orkestre lyg žuvis vandenyje jaučiasi, nes ji – smuikininkė“, – sakė jauna moteris.
Kai kalbinome Ievą ir Paulių, jie repetavo koncertui, kuris buvo skirtas Kultūros dienai. Jame orkestras pasirodė kartu su rusniškiais dainininkais Vainora ir Valdu Lacko, plungiškiais
E. Beivydaite ir M. Rumšu, baleto šokėjomis. „Džiaugiamės kiekvienu Plungėje rengiamu koncertu. Ir dėl to, kad salė visada būna pilnut pilnutėlė, ir dėl to, kad pasirodome saviems – plungiškiams“, –  sakė orkestro vadovai. O kokie artimiausi planai? Koncertas Šilutėje, kur gegužės 4 dieną kartu su atlikėju V. Lacko pristatys jo dainų albumą, o paskui – Plungės miesto šventė, kurioje gros per atidarymo iškilmes. Taigi nuobodžiauti orkestrantai neturi kada.

3 komentarai(-ų)

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...