Kaip gerai žemaitį bemaitintum Kaune, vis tiek į Plungę žiūri

DSC_0051Sekmadienį Plungėje baigsis nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei skirtų renginių programa. Aštuonioliktą kartą vykstantis renginys, kurį globoja pati Prezidentė Dalia Grybauskaitė visuomenę stengėsi sudominti įvairiausių knygų pristatymais, viešomis paskaitomis, kūrybinėmis laboratorijomis ir dirbtuvėlėmis bei parodomis. Ta proga savo kūryba su plungiškiais nutarė pasidalinti ir žinomas karikatūristas Algimantas Snarskis. Susitikimas su juo bei karikatūrų parodos atidarymas vyko pirmadienio vakarą jaukioje Plungės viešosios bibliotekos skaitykloje.

Pasiteiravus, kodėl personalinę parodą nusprendė surengti būtent Plungėje, Kaune gyvenantis dailininkas, karikatūristas bei knygų iliustratorius A. Snarskis sakė, jog ši paroda –
tarsi duoklė gimtajam kraštui, jo žmonėms.
„Be to, Plungė – Žemaitijos dalis. O kur daugiau, jei ne Žemaitijoje, geriausiai suprantamas humoras, ką ir bandoma perteikti karikatūrose. Žemaičiai – humorą suprantantys žmonės. Užsukęs į bet kurią Žemaitijos parduotuvę ar kitą vietą, išgirsi ir anekdotų, ir kitokių juokelių. O, pavyzdžiui, Aukštaitijoje to nesulauksi“, – kalbėjo A. Snarskis. Apie trauką gimtajam miestui jis drąsiai deklaruoja ir plakate, pranešančiame apie parodos atidarymą. Ten rašoma: „Kaip gerai žemaitį bemaitintum Kaune, vis tiek į Plungę žiūri…“
Grynakrauju žemaičiu save vadinantis karikatūristas Plungėje baigė tuometinę trečiąją vidurinę, po to įstojo mokytis į Lietuvos valstybinės konservatorijos Klaipėdos kultūros fakultetą. Iš pastarosios 1979-aisiais A. Snarskis išėjo įgijęs dailininko-apipavidalintojo specialybę. Jam teko nemažai bendradarbiauti su spauda. Laikraštyje „Ūkininko patarėjas“ A. Snarskis dirba ir šiandien. Jo teigimu, Lietuvoje tik keturi karikatūristai dirba spaudoje. O iš viso jų mūsų šalyje – beveik trys dešimtys.
Parodos autorius pasakojo, jog savo kūrybinę biografiją jis skaičiuoja nuo 1979-ųjų. Įsimintini dailininkui ir 1996-ieji. Mat tais metais jo piešinys Lietuvos rekordų knygoje įregistruotas kaip mažiausia akimi įžiūrima ir lengvai suvokiama karikatūra. Pastaroji buvo išspausdinta ir laikraštyje „Ūkininko patarėjas”. Karikatūros dydis – vos 1 iš 1 centimetro.
Paklaustas, ar karikatūristui būtinas įkvėpimas, jis pasakojo, jog viskas priklauso nuo situacijos. Ruošiantis parodai esą reikia laužyti galvą, mat nurodyta konkreti tema. Visai kitaip – kai ateina korespondentas ir apibūdina situaciją, kuriai reikalinga iliustracija. „Tada dar jam bepasakojant matau mintyse vaizdą, kaip visa tai nupiešiu“, – kalbėjo A. Snarskis.
Kaune su žmona gyvenantis plungiškis žinomas ir kaip knygų iliustratorius. O paklaustas, ar niekada negalvojo apie autorinę knygą, į kurią sudėtų savo karikatūras, A. Snarskis tikino, jog šiuo metu nori tik poilsio, mat jau daug metų kiekvieną piešinį piešia taip, lyg tai būtų paskutinis jo kūrinys. Todėl šiuo metu sakė galvojantis tik apie poilsį su meškere rankose. Bet prispaustas susirinkusiųjų A. Snarskis pasižadėjo išleisti ir savo kūrybos knygą.
Parodos atidaryme dalyvavo ir ne vienas karikatūristo bičiulis. Visi džiaugėsi jo talentu bei jį perteikiančiais darbais, o po renginio dar ilgai šnekučiavosi su trumpam į gimtąjį miestą „parskridusiu“ kraštiečiu, dalijosi prisiminimais, kalbėjosi apie bendrus pažįstamus.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...