„Verslo pusryčiai“ – kartu su ūkio ministru

DSC_4189Penktadienį Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis surengė tradicinius „Verslo pusryčius“, į kuriuos pakvietė ne tik vietos verslininkus, bet ir garbingų svečių – Į Rietavą atvyko ūkio ministras Virginijus Sinkevičius, Seimo narys Remigijus Žemaitaitis, viešosios įstaigos „Investuok Lietuvoje“ atstovė Viktorija Jokubauskytė-Andriulienė.

Rietavas – patrauklus investuotojams
Susirinkusiuosius pasveikino Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos muzikantai. Kaip sakė meras A. Černeckis, ši mokykla ir jos ugdytiniai – Rietavo pasididžiavimas. „Kunigaikščių Oginskių iniciatyva Rietave buvo įsteigta pirmoji Lietuvoje muzikos mokykla. Ir apskritai nuo seno esame inovacijų kraštas. Jas vertinę ir puoselėję Oginskiai labai išgarsino miestą“, – svečiams pasakojo A. Černeckis. Paminėta, kad, be pirmosios muzikos mokyklos, Rietavas turi ir daug kitų pirmųjų: elektrinę, įžiebtą elektros lemputę, telefono ryšį, žemės ūkio mokyklą, žemės ūkio parodą, taupomąją kasą ir kt.
Pasak mero, Rietavas ne tik anais laikais, bet ir dabar – puiki vieta verslui kurti: už 50 kilometrų Klaipėdoje yra jūrų uostas, už 60 km Palangoje – oro uostas, už 22 km Plungėje – geležinkelio stotis, o Rietavo savivaldybės teritoriją kerta didžiausia Lietuvoje automagistralė Vilnius–Kaunas–Klaipėda. A. Černeckis vardijo ir kitus privalumus: gerai sutvarkyta miesto infrastruktūra, daug lankytinų vietų turistams, mažas nusikalstamumo lygis.
„Ne tik nusikaltėlių, bet net ir ubagų pas mus nėra. O tai irgi rodiklis, kad esame gerai gyvenantis kraštas“, – pajuokavo meras.
A. Černeckio tikinimu, visa sistema surikiuota, tad Rietavas turėtų būti patrauklus investuotojams. Savivaldybė turi ir žemės sklypų, ir pastatų, kuriuos galėtų pasiūlyti verslui plėtoti, didelių elektros atsargų. Netrūksta ir žmogiškųjų išteklių, tik dabar daugelis važinėja dirbti į Klaipėdą ar užsienį. „Statistika rodo, kad dauguma mūsų savivaldybės gyventojų – darbingo amžiaus, išsilavinę žmonės. Jei Rietave imtų kurtis verslas, jie niekur nebevažinėtų, o dirbtų vietoje“, – įsitikinęs Savivaldybės vadovas.
Informacijos apie galimybes investuotojams taip pat netrūksta – veikia informatyvi Rietavo savivaldybės internetinė svetainė, be to, jau 16 metų darbuojasi Turizmo ir verslo informacijos centras. Ir dar – Rietavo savivaldybės iniciatyva neseniai buvo sukurtas filmukas, kuriame pasakojama apie šiuo metu čia plėtojamą verslą ir kokios galimybės siūlomos būsimiems investuotojams.
Tikslinėje teritorijoje – nauja įmonė
Rietave vyrauja smulkusis verslas. Pati didžiausia savivaldybės teritorijoje veikianti įmonė – statybų verslu užsiimanti UAB „Plungės lagūna“. Esama ir kitų nedaug atsiliekančių – modernų prekės ženklą „Biovast“ pristatanti „Rietavo veterinarinė sanitarija“, 2008 metais gamybinį kompleksą čia įrengusi bendrovė „Kauno šilas“, gaminanti polistireninį putplastį, 2009-aisiais įsikūrę „Reval baldai“, kurie yra vieni iš šios srities lyderių Lietuvoje. Paminėtina ir buvusiuose „Rietavo baldų“ pastatuose besikurianti bendrovė „Rietuva“, gaminsianti popierinį korinį užpildą.
Kaip juokavo A. Černeckis, būna atvejų, kai ir ministerijos, jei tik nori, padaro kažką gero. Vienas iš pavyzdžių – miestuose, turinčiuose tikslinės teritorijos statutą (o Rietavas tokį turi), besikuriančiam verslui leidžiama taikyti tam tikrų nuolaidų. Šio sprendimo dėka Rietave kuriasi „Rietuva“. „Jei norime turėti verslą, įmones reikia kažkaip skatinti – arba per mokesčių sistemą, arba vietinėms įmonėms atiduodant smulkius rangos darbus, t. y., viešuosius pirkimus pertvarkant taip, kad kai kuriuose konkursuose galėtų dalyvauti tik toje savivaldybėje registruotos įmonės.
Turėdami naują, jauną, energingą ministrą, tikimės pokyčių. Juk sakoma, kad po nejudančiu akmeniu vanduo neteka, todėl reikia tą akmenį išjudinti“, – reziumavo Savivaldybės vadovas.
Ministras pripažįsta, kad reikia permainų
Ūkio ministras V. Sinkevičius pripažino, kad rietaviškiai jį nustebino – ir tuo, kad čia taip puikiai sutvarkyta infrastruktūra, ir apie verslą sukurtu filmu, ir mero tradiciškai rengiamais „Verslo pusryčiais“. „Daugelis merų su verslininkais susitikinėja, bet tai daro neoficialiai, tada kyla įtarimų dėl korupcijos, tam tikrų slaptų susitarimų. O čia viskas daroma atvirai. Ir tai puiku“, – gyrė V. Sinkevičius.
Naujasis ministerijos vadovas pripažino, kad pokyčiai jo ministerijos kuruojamose srityse tikrai reikalingi ir jie inicijuojami. Vienas iš tokių – Europos Sąjungos parama, į kurią gali pretenduoti verslas, keliaus jau ne į regionus, o į savivaldybes. „Dėl jos konkuruos tik tos įmonės, kurios bus suskirstytos į smulkiąsias ir vidutines. Šis principas, manome, teisingesnis už regioninį“, – įsitikinęs ministras.
Pasak V. Sinkevčiaus, nenormalu yra ir tai, kad užsienio verslininkas, kuris nori čia investuoti, tarkim, dešimt milijonų eurų, turi sugaišti dvejus metus, kol įveikia visas biurokratines kliūtis, gauna visus leidimus. „Šį terminą reikia drastiškai trumpinti, nes būtent dėl to daugelis investuotojų savo sumanymų atsisako“, – kalbėjo ministerijos vadovas.
V. Sinkevičiaus teigimu, nesudėtinga investicijų pritraukti į Vilnių ar Kauną, o štai sudominti regionais nėra taip paprasta. Dėl to, kaip įsitikinęs V. Sinkevičius, permainų reikia ir įstaigose „Investuok Lietuvoje“ bei „Versli Lietuva“ – kad šios daugiau dirbtų regionams.
Įstatymai neturi kišti kojos investicijoms
Rietavo turizmo ir verslo informacijos centro direktorė Laima Dockevičienė apgailestavo, kad Rietavas vis neįtraukiamas į „e-rinkodaros“ priemones, per kurias galėtų reklamuoti ir turizmo galimybes, ir verslą, kad neskiriama lėšų verslininkams konsultuoti, kad Klaipėda nugvelbia Rietavo talentus. „Kad Klaipėda traukia talentus, tai dar nieko tokio, bet juos lygiai taip pat traukia ir Londonas, Niujorkas. Štai čia tai kur kas blogiau. Ir kaip sudėtinga įrodyti, kad Rietavas geresnis už Londoną“, – pusiau juokais kalbėjo ministras.
Seimo narys R. Žemaitaitis, linksmai prisiminęs, kad nuosavą verslą pradėjo būtent Rietave – po pusantro lito pardavinėdamas stintas, įsitikinęs, kad daug ką reikia keisti. Pirmiausia – užkardyti įstatymų projektus, kuriais kišama koja verslui ir investicijoms. Pasak parlamentaro, ir mokestinę bazę, ir akcizus būtina sutvarkyti taip, kad verslininkas norėtų čia investuoti.
„O kas darosi dabar? Kuro akcizas pakilo tiek, kad dyzelino kaina nuo 0,83 euro šoktelėjo iki 1,16. Ar tai normalu?“ – retorinį klausimą uždavė R. Žemaitaitis.
Renginio metu pasisakė ir „Plungės lagūnos“ valdybos pirmininkas Almutis Bieliauskas. Jis akcentavo viešuosius pirkimus ir nuostatą rangovą rinktis pagal mažiausią kainą. „Mano įsitikinimu, į viešųjų pirkimų sąlygas turėtų būti įtrauktas punktas dėl vidutinio atlyginimo. Dabar, siekdami susimažinti kainą, visi nurodo minimalius atlyginimus. Vadinasi, laimi tie, kurie darbuotojams moka mažiausiai. O tie, kurių atlyginimai didesni, tampa nekonkurencingi“, – kalbėjo A. Bieliauskas.
Po „Verslo pusryčių“ ministras V. Sinkevičius ir kiti svečiai buvo pakviesti apžiūrėti verslo įmonių – lankėsi „Plungės lagūnoje“, „Reval balduose“ ir netrukus gamybą pradėsiančioje „Rietuvoje“.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Šalį sudrebino kaip įtariama korumpuotų teisėjų ir advokatų suėmimo skandalas. Kaip jį vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...