Stojo į kovą dėl kelio

L1805-16282Šią savaitę posėdžiavę Plungės rajono savivaldybės tarybos komitetai aptarė iš anksto nenumatytą klausimą – ką daryti su Stonaičių–Prūsalių keliu, kuris šį pavasarį buvo tokios būklės, kad lengvieji automobiliai jo jau nebeįveikdavo. Vietos gyventojai Savivaldybei pateikė kreipimąsi, kurį pasirašė apie šimtas žmonių. Jų noras vienas – kad būtų sutvarkytas kelias, kuriuo važinėja ne tik minėtųjų kaimų gyventojai, bet ir miškavežiai bei sunkiasvoris pramonės įmonių transportas.

Kreipimąsi pasirašė šimtas žmonių
Stonaitiškiai ir prūsališkiai į Savivaldybę kreipiasi ne pirmą kartą. Tai jie darė ir 2017-ųjų gegužę bei liepą. Gyventojai prašė minėtąjį kelią įtraukti į pirmųjų prioritetų sąrašą ir jį išasfaltuoti. Motyvas – intensyvus eismas, juolab kad kelias naudojamas dar ir kaip aplinkkelis. Tuomet jų prašymas nebuvo patenkintas, motyvuojant tuo, kad objektas įtrauktas į antrųjų prioritetų sąrašą, o tai reiškia, kad remontuojamas bus tik tada, kai bus sutvarkyti visi pirmojo prioriteto statusą turintys keliai ir gatvės.
„Žemaitis“ jau rašė, kad po šios žiemos, per atlydį, kelias Stonaičiai–Prūsaliai buvo visai nebeišvažiuojamas. Pasak vietos gyventojų, užklimpdavo ne tik lengvieji automobiliai, bet ir sunkvežimiai, o vaikus į mokyklas kai kurie traktoriais vežė. Dabar, kol sausa, kelias – pakenčiamas, bet vietos gyventojai baiminasi, kad po pirmo smarkesnio lietaus jis vėl virs baisia klampyne, tad vėl kreipėsi į Savivaldybę.
Šįkart gyventojai prašė kuo skubiau spręsti jų kelio remonto klausimą. Pasak žmonių, jo būklė prasta ne vienerius metus. Važiuojamoji dalis jau žemiau nei ariami laukai, griovių seniai nelikę, tad po lietaus ant kelio kaupiasi vanduo, paversdamas jį purvynu.
„Po 2016 metų Varkalių gyvenvietės Kulių gatvės remonto ir 2017  metų Plungės miesto J. Tumo-Vaižganto gatvės remonto, kai minėtasis kelias buvo naudojamas kaip aplinkkelis ir eismo srautas buvo smarkiai suintensyvėjęs, jo būklė tapo kritine“, – rašo gyventojai. Jų teigimu, pavasarį kelio atkarpa ties Prūsalių mišku buvo aptvarkyta, bet sunkiai pravažiuojamų vietų dar tikrai yra. O važiuojančiųjų netrūksta: į „Ryto“ pagrindinę mokyklą vežami vaikai, važinėja dirbantieji Stonaičių globos namuose, „Vičiūnuose“, „Kaušėnų paukštyne“, žinoma, keliu naudojasi ir ūkininkai. „Vien greideriuoti jo jau nebeužtenka – reikalingas skubus remontas“, – įsitikinę žmonės.
Ieškoti ne kaltų, o lėšų
Stonaitiškių ir prūsališkių prašymą pirmieji nagrinėjo Savivaldybės tarybos Kaimo reikalų komiteto nariai. Vėliau – Vietos ūkio ir ekologijos bei Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetai.
Savo nuomonę šiuo klausimu išsakęs ūkininkas Vytautas Lukauskas piktinosi: „Tas kelias jau neaišku, kiek neremontuotas. Jo, galima sakyti, nebėra. Kiek galim, bandom jį tvarkyti. Aš pernai ir akmenis vežiau, ir žvyro už pusantro tūkstančio eurų nupirkau, bet juk ne mes vieni važinėjame. Jis naudojamas kaip Plungės aplinkkelis.“
Gyventojų įsitikinimu, jei kelias priklauso Savivaldybei, tai ši ir turi juo pasirūpinti. „Netvarkydami kelių, jūs iš kaimo vejate jaunas šeimas. Negalėdami į mokyklas ir darželius nuvežti savo vaikų, pradedame galvoti apie kraustymąsi į miestą. O mokyklinio autobuso vairuotojas vaikams nuolat replikuoja, kad tėvai turėtų imti į rankas kastuvus ir susitvarkyti kelią, jei nori, kad jis čia atvažiuotų“, – pyko posėdyje dalyvavusios moterys.
Stonaitiškių ir prūsališkių įsitikinimu, nereikia kaltinti vien ūkininkų, esą jie kelią išmala patys, važinėdami traktoriais, gabendami grūdus, medieną, ar pas juos važinėjantys sunkiasvoriai pienvežiai, trąšų pardavėjai. Juk žmonės dirba, steigia darbo vietas, moka mokesčius, tad ir jiems reikia suteikti sąlygas. Todėl užuot ieškojus kaltų, reikėtų ieškoti lėšų šio kelio rekonstrukcijai, įrengiant jį tokį, kad visi be apribojimų galėtų važinėti.
„Kas tie ūkininkai, palyginus su miško vežėjais! Kai pravažiuoja keliasdešimčia tonų medienos pakrautas miškavežis, pasijuntu taip, lyg mano namas stovėtų ne ant žemės, o ant šaltienos. Jis visas dreba. Jei Savivaldybė kelio netvarko, vadinasi, jis paliekamas mūsų valioje, tad beliks užstatyti traktoriais ir niekam nebeleisti juo važinėti“, – savo mintis dėstė neprisistatęs vyriškis.
Gyventojus palaikė ir posėdyje dalyvavęs Lietuvos ūkininkų sąjungos Plungės skyriaus vadovas Marijus Kaktys. Pasak jo, tokio baisaus kelio, koks šį pavasarį buvo tarp Stonaičių ir Prūsalių, nebuvo nė vienoje seniūnijoje. Tad Savivaldybė turėtų peržiūrėti prioritetus ir kuo skubiau imtis šio kelio remonto.
Valdžios pozicija
Vicemeras Mindaugas Jurčius konstatavo, kad daugelio žvyrkelių būklė yra labai prasta ir kad šis 100 gyventojų parašų yra pirmoji kregždė – esą tuoj ir kiti pradės prašymus teikti. „Mes vieni šio reikalo neišspręsim, tad pritariame, kad jis būtų teikiamas ir kitiems komitetams“, – sakė vicemeras.
Vietos ūkio ir ekologijos komitetui klausimą pristatęs Savivaldybės administracijos Vietos ūkio skyriaus vedėjas Martynas Čiuželis konstatavo, kad kelio būklė tragiška.
Posėdyje dalyvavęs Nausodžio seniūnas Darius Preibys sakė, kad sutvarkius pirmuoju prioritetu pažymėtą Babrungo gatvę Kaušėnuose, šis kelias savaime šoktels į pirmąją vietą ir netrukus turėtų būti tvarkomas. Seniūnas minėjo turėjęs planų šį kelią perduoti valstybinei įmonei „Kelių priežiūra“, tačiau tokios galimybės nėra. Svarstytas ir kitas variantas – kreiptis į gyventojus, ūkininkus ir verslininkus, kad šie, prisidėdami 20 procentų, sutiktų kelią tvarkyti kartu su Savivaldybe, bet sutarimo šiuo klausimu nėra. Trečiasis variantas – palikti kelią nerekonstruotą, tik pažvyruoti jį bei įrengti griovius.
Komitetas pripažino, kad šiemet lėšų šio kelio remontui nėra ir jau nebeatsiras. Tačiau formuojant 2019-ųjų biudžetą, būtina numatyti reikiamą sumą.
Savivaldybės administracijos direktoriaus Gintaro Bagužio nuomone, Stonaičių–Prūsalių kelio nevalia palikti tokio, koks jis yra. Norint, kad po lietaus žmonės išvažiuotų, bent jau atskiras jo dalis būtina pažvyruoti. „Pats specialiai ten lankiausi ir mačiau, kad kelio būklė tragiška. Būtina rasti lėšų ir imtis kažkokių priemonių“, – sakė direktorius.

3 komentarai(-ų)

 • Dante:

  Sveiki,

  Ar jums reikalinga teisėta 3% paskolos palūkanų norma? „Dante Paola“ kooperatyvo pagalba pasiūlo paskolas asmenims ir organizacijoms. Paskola, mūsų paskolos yra gerai apdraustos ir mūsų prioritetas yra maksimalus saugumas, siūlomos paskolos.

  * Asmeniniai paskolai (saugi ir neapdrausta)
  * Verslo paskolos (saugi ir neapdrausta)
  * Kombinuotoji paskola
  * Konsolidavimo paskola ir daugelis kitų:

  Jei jus domina, grįžkite pas mus su šio el. Laiško priėmimu, kad sandorį galėtumėte tęsti, galima gauti elektroniniu paštu: dantecooperativehelp@hotmail.com

  Geriausiu atveju
  Dante Paola,
  C.E.O / generalinis konsultantas.
  Dante Paola kooperatyvo pagalba.
  dantecooperativehelp@hotmail.com

 • Nacy Van Hogerhuis:

  Greitas ir patikimas paskolos pasiūlymas per 72 valandas.

  Galite gauti finansavimą iš milijono € 3000 iki € 50 su kompensavimo 1 galimybė iki 30 metų. Bet jei esate prancūzas, jūs nieko nedarote.
  Prašau susisiekti su manimi, jei skubiai reikia paskolos. Jei turite svarbų projektą ir bankas atsisako lydės jus, arba jei jums neteko vilties, nes nusikaltėliai ar turite neveikiančių išjungti, sprendimas rastas. Aš galiu jums padėti per 72 valandas.

  Mano el. Pašto adresas: vanhognan.nacy@gmail.com
  Whatsapp numeris: +33756849063

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...