Šateikiai – nuo legendos iki šiandienos

L1805-16312Vieną šeštadienį Žemaičių dailės muziejų buvo „okupavę“ šateikiškiai – jie visus kvietė į renginį „Šateikiai – nuo legendos iki šiandienos“.  Surengtas savotiškas kaimo pristatymas – paliečiant praeitį, kalbant apie dabartį, papasakojant ir parodant, ką išskirtinio turi Šateikiai.

Kaip minėjo Žemaičių dailės muziejaus direktoriaus pavaduotoja dr. Jolanta Skurdauskienė, dar XIX a. keliautojai pastebėjo, kad Šateikiai ir jų apylinkės išsiskiria iš kitų vietovių. Jų dėmesį patraukdavo kitokia gamta, kultūra, ūkiniai skirtumai. Čia žmonės gyveno geriau, jų ūkiai buvo didesni nei kaimynų. Šateikiuose gyveno grafai Pliateriai, čia įkūrę ne tik dvarą, bet ir didžiulį parką.
Šio renginio sumanytoja, Šateikių kultūros centro laikinoji direktorė Danutė Šatkuvienė priminė, kad kitąmet kaimas minės daug gražių sukakčių – Šateikiams sukaks 425 metai, kaimo mokyklai – 100, na, o nuo kompozitoriaus ir tapytojo Mikalojaus Konstantino Čiurlionio ir jo išrinktosios Sofijos Kymantaitės santuokos, kurią jie sudarė būtent Šateikių bažnyčioje, bus praėję 110 metų. Šiemet 30-mečio sukaktį mini šaunusis folkloro ansamblis „Šateikē“, kuriam vadovauja Laima Domarkienė.
Po seniūno Zigmanto Strumylos ir Šateikių pagrindinės mokyklos direktoriaus Pauliaus Zakalskio pasisakymų, į sceną pakviestas pirmasis kolektyvas – Saulenos Šimkevičienės vadovaujamas vaikų ansamblis „Blėndžiavokā“. Jaunieji muzikantai susirinkusiuosius džiugino ne tik dainomis, bet ir papasakota legenda apie bajorą Šateiką bei jo dukrą Mildą, kuri įsimylėjo Platelių žvejo sūnų Meilutį ir tuo labai supykdė savo tėvą.
Ne legendomis, o tikromis istorijomis apie Šateikius dalijosi neseniai istorijos mokslus baigęs buvęs Šateikių pagrindinės mokyklos mokinys Imantas Tamošauskas. Jis priminė grafo Pranciškaus Pliaterio statytos ir Vladislovo Pliaterio perstatytos Šateikių bažnyčios istoriją, papasakojo apie šalia gyvenvietės veikusią sovietų karinę bazę, kurioje laikytos branduolinės raketos, apie iš Šateikių kilusius Lietuvos kariuomenės savanorius ir kt.
Šateikiškiai turi ir savo kraštotyros muziejų, kurį prieš porą dešimtmečių mokykloje įkūrė istorijos mokytojas Arūnas Vainušis. Apie jį papasakojo ir į Plungę atvežtus eksponatus pristatė mokyklos direktoriaus pavaduotoja Dalicija Kubilienė. O eksponatų buvo visa gausybė: medinis kibiras, gelda, skalbimo ir lyginimo įrankiai, sviesto
Šateikių bibliotekininkė Margarita Gedvilienė pristatė iš Šateikių kilusius ar čia gyvenusius ir visoje Lietuvoje išgarsėjusius žmones: mediką Emilį Vintelerį, M. K. Čiurlionį ir Sofiją Kymantaitę, žolininkę Zuzaną Kaubraitę, tautodailininkus Stanislovą Riaubą, Reginą ir Justiną Jonušus, Antaną Kniūkštą, Romualdą Urboną ir kitus.
Šventę vainikavo folkloro ansamblis „Šateikē“, pristatęs dainų ir pasakojimų programą, kurią šią vasarą rodys Vilniuje vyksiančioje Dainų šventėje.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...