Poetą Vytautą Mačernį prisimenant

_DSC6398xJau trečius metus Šarnelės kaimo bendruomenė, Vidmanto Jonikos labdaros fondas, Žemaičių Kalvarijos kultūros centras ir V. Mačernio biblioteka rengė jaunojo kūrėjo konkursą „Sapnuojančio medžio pavėsy“. Jo metu savo kūrybą pristatė jaunieji talentai – plunksnos bičiuliai – iš visos Lietuvos. Šiuo renginiu šarneliškiai bei kalvarijiškiai prisideda prie poeto V. Mačernio gimimo metinėms paminėti skirtos programos.

Renginys, skirtas pagerbti žinomą poetą V. Mačernį, kuriam šiemet, jei ne tragiška lemtis, būtų suėję 97-eri, birželio penktąją prasidėjo poetine kompozicija „Pavasaris tėviškėje“, kurią susirinkusiesiems poeto amžinojo poilsio vietoje padovanojo Žemaičių Kalvarijos vaikų ir jaunimo teatras „Vyturys“.
Jaunimo dėka renginio dalyviai dar kartą atsigręžė į talentingą rašytoją, į jo trumpą, bet gilų pėdsaką mūsų literatūros istorijoje palikusį gyvenimą bei kūrybą. Moksleivių skaitomos V. Mačernio eilės abejingų nepaliko. Atrodė, kad ir pats poetas, giliu žvilgsniu žvelgdamas nuo jo amžinojo poilsio vietą žyminčio paminklo, džiaugėsi, kad jo eilėraščiai skaitomi bei mėgiami ir šiandien.
Ir vieta – šalia jo gyventos sodybos stūksančiame kalnelyje, apaugusiame medžiais ir krūmais, – renginiui pasirinkta neatsitiktinai. Juk čia gimė didžioji dalis poeto kūrybos. „Ko gero, V. Mačernis net slapčiausiame savo minčių kamputyje nemanė, kad jo eilėraščiai bus skaitomi vietoje, kur jis juos kūrė, kur, atvertęs galvą, gėrėjosi dangaus žydryne“, – kalbėjo Bronius Kleinauskas, bendruomenės „Gardai“ pirmininkas.
Uždegus žvakeles ir tylos minute pagerbus poetą, šventinė programa persikėlė į Šarnelės bendruomenės namus, kur apdovanoti jaunieji rašytojai, dalyvavę ir laimėję kūrybinių darbų konkurse „Sapnuojančio medžio pavėsy“.
Jaunųjų talentų darbus vertino poetė, prozininkė, muziejininkė ir rašytoja Aldona Ruseckaitė, ilgametė lietuvių kalbos mokytoja Danutė Serapinienė ir V. Mačernio bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė Violeta Garbenčienė.
Jų sprendimu, nugalėtoja prozos grupėje išrinkta Plungės „Saulės“ gimnazijos abiturientė Agnė Zėringytė, jaunojo kūrėjo konkursui parašiusi esė „Paskutinė nimfos diena“. Anot A. Ruseckaitės, devyniolikmetės kūrėjos darbas – beletristiškiausias, laisvas ir labai emocionalus.  Komisijos pirmininkę sužavėjo merginos gebėjimas vaizdžiai perteikti svarbiausius poeto V. Mačernio gyvenimo bei kūrybos momentus. Po renginio jaunosios kūrėjos rašinį gyrė ir D. Serapinienė. A. Zėringytę pedagogė vadino didžiuliu talentu.
Poezijos grupėje nugalėtoja pripažinta Linkuvos gimnazijos moksleivė Emilija Pukevičiūtė. Abejingų nepaliko jos eilėraštis „Broliui“ . Nugalėtojoms atiteko piniginiai prizai po 200 eurų, kurie skirti iš V. Jonikos labdaros fondo. Kitiems konkurso dalyviams buvo įteikti padėkos raštai.
Sveikindamas visus konkurso dalyvius ir ypač nugalėtojus, V. Jonika apgailestavo, jog šiemet konkursas sulaukė mažesnio susidomėjimo nei ankstesniai metais. Šiemet pristatyti savo kūrybą ryžosi vos vienuolika jaunųjų plunksnos bičiulių, o pernai komisijai teko perskaityti ir įvertinti net tris dešimtis kūrybinių darbų. Piniginių prizų steigėjas įsitikinęs, jog pritraukti platesnį ratą dalyvių padėtų aktyvesnis renginio viešinimas.
Juk konkursas „Sapnuojančio medžio pavėsy“ – ne tik puiki proga pristatyti savo talentą, bet ir galimybė artimiau pažinti tragiško likimo poetą V. Mačernį, kuris žuvo būdamas vos 24-erių, bet spėjęs sukurti nemažai eilėraščių ir sonetų. Jis yra jauniausias lietuvių literatūros klasikas, jo kūryba ir šiandien yra įtraukta į mokomąsias programas bei nepraranda aktualumo.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Šalį sudrebino kaip įtariama korumpuotų teisėjų ir advokatų suėmimo skandalas. Kaip jį vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...