Jaunieji „riaubos“ apdovanoti aštuonioliktąjį kartą

DSC_0973Birželio 8-ąją Plungės kultūros centre vyko parodos-konkurso „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“ iškilminga uždarymo ceremonija. Jau aštuoniolikti metai šis projektas kvietė vaikus ir jaunimą kurti, puoselėti tautodailės tradicijas. Šiemet, įkvėpti unikalaus liaudies skulptoriaus S. Riaubos, konkurse dalyvavo net 84 dalyviai iš įvairių Žemaitijos miestų ir miestelių. Vertinimo komisijai jie pateikė pusketvirto šimto kūrinių. Daugybę darbų parodai pristatė ir mūsų krašto jaunieji menininkai. Ir nenuostabu. Juk garsus kūrėjas S. Riauba gimė ir augo būtent mūsų rajone, įspūdingos gamtos apsuptame Godelių kaime.

Anot organizatorių, projektas „S. Riauba – Žemaitijos Andersenas“, kurio pagrindinis etapas – paroda-konkursas, gimė siekiant skatinti vaikus ir jaunimą domėtis tautodailės tradicijomis bei skleisti žinią apie neprilygstamą liaudies skulptorių.
Šiemet S. Riaubos premijos atiteko keturiems jauniesiems talentams. Skulptūros kategorijoje premiją gavo „Saulės“ gimnazijos moksleivis Evaldas Klenauskis (18 m.), kurį medžio „prakalbinimo“ subtilybių moko mokytojas bei žinomas mūsų krašto tautodailininkas Viktoras Raibužis. Tarp tapytojų geriausia pripažinta taip pat mūsų kraštietė Erika (16 m.). Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Vlančiaus gimnazijos moksleivės mokytoja – Alma Vilnienė.
Dvylikametę Kalnėnų (Mažeikių r.) pagrindinės mokyklos mokinę Liuciją Agnietę į sėkmę atvedė grafikos darbai. Mergaitės mokytoja – Raminta Lupeikienė. O Aleksandro Novako mokinys Ignas, kuriam – penkiolika, pripažintas geriausiu amatininku. Jaunasis kūrėjas mokosi Mažeikių Kazimiero Jagmino pagrindinėje mokykloje.
Šventės metu apdovanotas ir daugiausia parodos lankytojų simpatijų pelnęs jaunasis „riauba“. Juo išrinktas plungiškis Justinas Kazimieras. Septyniolikmetis mokosi „Saulės“ gimnazijoje, jis yra V. Raibužio ugdytinis.
Konkursinių parodų rengėjai neįsivaizduoja šios veiklos be pagalbininkų ir rėmėjų. Vieni tokių – ne vienerius metus draugystę su plungiškiais puoselėjanti Švedijos Boksholmo organizacija „Draugas draugui“. Norėdami paskatinti vaikus ir jaunimą dar aktyviau kurti bei tokiu būdu populiarinti senąsias liaudies meno tradicijas, švedai taip pat įsteigė prizų.
Piniginius Boksholmo organizacijos apdovanojimus gavo Plungės Senamiesčio mokykloje besimokanti Ema (14 m.), Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos moksleivis Mantvydas (15 m.), Aurimas (17 m.), kuris mokosi Plungės „Babrungo“ pagrindinėje mokykloje, ir šešiolikmetė moksleivė Ramunė  iš Senamiesčio mokyklos. Įvertinimo sulaukė ir būrys kitų parodos-konkurso dalyvių. Jiems skirti žmonių asmeniniai bei įvairių įstaigų ir įmonių prizai.
Kaip jau buvo minėta, šiųmetinėje parodoje-konkurse savo kūrybą pristatė 84 vaikai ir jaunimas iš įvairių Žemaitijos vietovių. Jie pateikė 350 skulptūros, tapybos, grafikos ir taikomosios dailės kūrinių. Tad žinomo šalies dailininko bei Lietuvos tautodailės sąjungos pirmininko Jono Rudzinsko vadovaujamai komisijai teko nemažai paplušėti, diskutuoti bei pasiginčyti, kol buvo išrinkti geriausieji.
Komisija pasidžiaugė, jog šiemet visi parodos autoriai – itin talentingi ir kiekvienas jų vertas pripažinimo. Anot parodos autorius bei jų mokytojus sveikinusio Kultūros centro direktoriaus Romo Matulio, šis renginys ir toliau išlieka ryškiausia ir įdomiausia metų ekspozicija Plungės kultūros centre. Juk jaunieji menininkai iš Žemaitijos visada turi ką parodyti. Kaip ir mūsų Žemaitijos Andersenas –
S. Riauba – sakęs: „Darau ton, kuo ont svieta nier. Padarau – ir ont svieta yr…“„Aš jus nuvesiu į pasaką./ Pasakos vardas miškas./ Pasakoj stovi namelis,/ Jo durys atidarytos./ Tupi ant medžio kaladės/ Nedidelis miško žmogutis./ Turbūt šitų girių elfas…” – o taip apie visų gerbiamą liaudies meistrą S. Riaubą rašė poetas Eduardas Mieželaitis.
Prie gausybės sveikinimų prisidėjo ir aštuoniolika metų gyvuojančio projekto iniciatorė bei ilgametė Plungės krašto tautodailės kuratorė Zafira Leilionienė, taip pat – kiti komisijos nariai: žinomas mūsų krašto skulptorius, kryždirbys, restauratorius bei dukart konkurso „Aukso vainikas“ laimėtojas Antanas Vaškys, ETNO tarybos pirmininkas, etnologas dr. Rimantas Astrauskas ir kiti.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Šalį sudrebino kaip įtariama korumpuotų teisėjų ir advokatų suėmimo skandalas. Kaip jį vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...