„Sunkiausia – jau praeityje“

DSC_9708Taip sakė 48-erių plungiškė Renata Tarvydienė, auginanti neįgalią šešiametę dukrytę Rugilę. Iš pažiūros sveika ir guvi mergaitė serga gana sunkia liga – jai diagnozuotas spazminis dipleginis cerebrinis paralyžius. Nepaisant to Rugilė – labai aktyvi. Ji lanko Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklą, kur mokosi griežti smuiku. Ne svetimas jai – ir dainavimas. O kur dar piešimas ir poezija… Rugilė gali akimirksniu sukurti patį gražiausią eilėraštį apie gamtą, gyvūnus ir draugus. Su vietoje nenustygstančia ir nuolat besišypsančia plungiške bei jos mama susitikome Plungės parke esančioje vaikų žaidimų aikštelėje. Rugilė su didžiuliu užsidegimu pasakojo, kaip atrodo jos diena, apie savo draugus ir pomėgius. Mergaitės mama taip pat noriai dalijosi mintimis apie savo dukrytę ir kasdienius jos, kaip mamos, rūpesčius.

Ligą pastebėjo ne iš karto
Renata pasakojo, jog Rugilė gimė anksčiau laiko, tačiau jokių rimtų sutrikimų jai nebuvo nustatyta. Žemą raumenų tonusą pastebėję medikai tris paras naujagimę laikė reanimacijos skyriuje. Bet ilgiau čia ją palikti nematė reikalo, nes mergaitės būklė, vertinant tai, kad ji gimė neišnešiota, buvo pakankamai gera.
„Apie jokią ligą nebuvo nė mintelės“, – sakė moteris. Tik vėliau, kai mažylė buvo maždaug 9–10 mėnesių, ji pastebėjo, jog kažkas – ne taip. Mergaitė atsisėdusi nesusilenkdavo, negalėdavo atsisėsti išskėstomis kojytėmis ir stodavosi ant pirštų galiukų.
Tai pastebėjusi, Renata nuvežė Rugilę parodyti medikams. Taip prasidėjo vizitai pas gydytojus, kurie galiausiai mažylei nustatė minėtą ligą. Plungiškė prisipažino, jog, išgirdus diagnozę, iš pradžių ištiko šokas. Užvaldė baimė, mat nežinojo, ar sugebės susitvarkyti su sergančiu vaiku. Bet labiausiai moterį gąsdino mintys apie tai, kas ateityje laukia jos mažylės. O medikų prognozės, anot Renatos, tikrai nebuvo guodžiančios. Jie nuo pat pradžių Rugilei nežadėjo nieko gero. Moterį kamavo ir klausimai, kodėl jos dukrytė gimė kitokia, kas lėmė šią ligą? Tačiau gydytojai atsakymo nepateikė. Esą priežasčių reikia ieškoti patiems tėvams. O jų gali būti begalė.
„Pradžia buvo labai sunki tiek psichologiškai, tiek fiziškai. Daug laiko teko praleisti ligoninėse. O kur dar procedūros sanatorijose, namuose. Išgyvenau, kad atsilieka mano dukrytės raida. Vaikščioti ji pradėjo daug vėliau nei kiti vaikai“, – atviravo Renata. Bet dabar sunkiausia jau – praeityje. Mat šiandien Rugilė ne tik puikiai valdo rankeles, bet ir vaikšto, net bėgioja kartu su kitais vaikais. Už tai mergaitė turi būti dėkinga ne tik medikams, bet ir savo mamai, kuri neskaičiuoja laiko, skirto savo mažylei, jai lavinti, mankštinti.
Rugilė – kitokia
Anot Renatos, mažiausioji jos dukrytė (moteris dar turi dvidešimties ir dvidešimt penkerių metų dukras) yra kitokia nei jos bendraamžiai. „Ji – labai protinga. Kalbantis su ja atrodo, kad bendrauji su suaugusiu žmogumi. Jos mąstymas – kitoks nei kitų vaikų. Gal dėl to, kad jau daug teko išgyventi. Rugilė nuo mažumės labai mėgo kalbėtis, bendrauti. Tiek mane, tiek aplinkinius stebindavo tai, jog tokia mažytė mergaitė tiek daug kalba, o svarbiausia – rišliais sakiniais.
Aš manau, jog tam įtakos turėjo tai, kad nuo pat mažų dienų jai skaičiau daug pasakų“, – pasakojo plungiškė ir pridūrė, jog Rugilė yra didžiausias jos džiaugsmas. Mat vyriausioji dukra gyvena svečioje šalyje, vidurinioji studijuoja, todėl į namus grįžta ne taip dažnai. Tad su Rugile dienas jos leidžia dviese.
Klausiate, kur Renatos dukrų tėtis? Moteris neslepia, jog su juo keliai išsiskyrė. Nepaisant to iki šiol jiedu palaiko gražius santykius. Nors vyras gyvena atskirai, jis aktyviai dalyvauja savo dukrų gyvenime, ypač jaunėlės.
Rugilės tėtis kartu su ja vyksta ir į ligonines, ir į sanatorijas. Padeda ir finansiškai. „Pasitarę su buvusiu vyru nusprendėme dukrą nuo liepos pradžios leisti į robotikos stovyklą. Nors tai kainuoja, pamanėme, kad Rugilei patiks“, – kalbėjo Renata.
Masažuotoją vadina močiute
Paklausta, kaip atrodo įprasta jos ir mergaitės diena, plungiškė prisipažino, jog visas laikas skiriamas dukrai. Dėl to moteris negali dirbti.
Vos nubudusios, abi ruošiasi į darželį. Atkeliavus čia, laukia mankšta su judesio korekcijos mokytoja bei masažuotoja Birute Daniliniene. Su ja mergaitė draugauja nuo keturių mėnesių. Anot Renatos, jos dukrytė ir Birutė – labai artimos. „Rugilė – labai išdykusi. Būna, kad Birutei tenka ją ir subarti. Sulaukusi griežtesnio žodžio, Rugilė nepyksta – supranta blogai pasielgusi ir toliau Birutę vadina močiute“, – juokėsi moteris. Dar viena mankšta mergaitės laukia vakare, ją veda pati Renata. Per tiek metų moteris išmoko, kaip kuo geriau išmasažuoti dukrytės pėdutes.
Mergaitės mama pasakojo, jog liga labiausiai paveikė dukros kojytes. Todėl joms skiriamas didžiausias dėmesys. Neseniai Rugilei buvo atlikta raumenų ilginimo operacija. Dar viena laukia ateityje. Operuota mergaitė buvo ir anksčiau. Po to Rugilės būklė labai pagerėjo.
Tiesa, Renata sakė, jog anksčiau būta problemų ir su rankytėmis, tačiau masažų ir kantraus darbo dėka šiandien jos dukra puikiai valdo rankas, prištelius.
Pabendrauti su žurnalistais nekantravo ir pati Rugilė. Mergaitė strikinėdama pasakojo lankanti lopšelio-darželio „Pasaka“ „Ančiukų“ grupę. Tiesa, šie metai darželyje Rugilei – paskutiniai, nes nuo rugsėjo pirmosios ji keliaus į pirmą klasę „Ryto“ pagrindinėje mokykloje. Mažoji mūsų pašnekovė tikino laukianti mokslų metų pradžios. Pasakojo, jog jau susipažino su būsimaisiais klasės bičiuliais bei mokytoja.
Prie žvilgsnių pripratusios
Renatos klausėme, ar Rugilė sulaukia kreivų žvilgsnių gatvėje, ar yra tekę išgirsti kandžių replikų. Moteris prisipažino, jog yra buvę visko, tačiau jos dukra esą išmokusi nekreipti dėmesio. Be to, šiandien ji mažai skiriasi nuo kitų vaikų. Vienintelis trūkumas, kurį pastebi pati mergaitė ir kažkiek dėl to išgyvena, kad negali taip greitai bėgti, kaip kiti jos vaikai.
Anot plungiškės, kad vaikai pastebi kažkokius trūkumus, yra normalu. Ir tėvai turėtų paaiškinti savo atžaloms, jog tarp mūsų gyvena visokių žmonių, kad neįgalus žmogus nėra prastesnis už sveikąjį. Visi – vienodi.
Būtent dėl to Renata kovojo, varstydama įvairių įstaigų duris, kad jos dukra ugdytųsi darželyje kartu su sveikais vaikais. Nors buvo labai tam prieštaravusių, moteris pasiekė savo ir džiaugėsi, jog yra gerų žmonių, kurie jai ir jos mergaitei padėjo. Tarp tokių – ir Plungės „Lions“ klubo vyrai, kurie net tris kartus pagelbėjo Rugilei.

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

Balsavimai

Ar jau apsisprendėte, ką palaikysite per artėjančius merų rinkimus

Rezultatai

Loading ... Loading ...