Jubiliejinės fotobienalės svečias – JAV

21806-16400Šiandien sunku įsivaizduoti gyvenimą be galimybės įamžinti svarbias akimirkas. Fotografija tapo ne tik meno forma, tačiau ir dominuojančiu informacijos perdavimo šaltiniu. Žinoma, meninėje fotografijoje slypi daug gilesnė prasmė ir grožis. Juk nuotraukose sustojęs laikas, užfiksuotas gamtos stebuklas ar nesuvaidinta žmogaus emocija visais laikas žmonių veidus papuošdavo šypsena, priversdavo juos stebėtis, žavėtis. Šiandien, modernėjant technologijoms, fotomenininkų galimybės dar labiau prasiplėtė. Veikiausiai tai lemia ir fotografijos meno populiarėjimą.
Kurdamas savo istoriją, fotomenas neišdildomai įsiliejo ir į Plungės krašto kultūrą. Ko gero visi plungiškiai yra girdėję apie unikalias fotografijų parodas „Žmogus ir žemė“, XX amžiaus 7-ajame dešimtmetyje puošdavusias Platelių ežero pakrantę miestelyje vykstančių renginių metu. Vėliau šalies ir užsienio akimirkos meistrus Plungėn ėmė kviesti lauko paroda „Fotoalėja“, šiemet vykusi jau vienuoliktąjį kartą. Reikšminga mūsų miesto kultūrinio gyvenimo dalimi tapo ir nuo 2010-ųjų kas antrus metus rengiama fotobienalė, įsitvirtinusi kaip svarbiausias fotografijos renginys Žemaitijoje.
Šiųmetinės Plungės fotobienalės svečias ir tema – Jungtinės Amerikos Valstijos. Kas kartą didžiulio susidomėjimo sulaukiantis renginys šiemet skaičiavo jubiliejinius – penktuosius – savo gyvavimo metus.

„Fotoalėjos“ istorijos vingiai
Pirmuosius savo žingsnius „Fotoalėja“ žengė 2007-aisiais, kai buvo surengta pirmoji paroda, sulaukusi didžiulio susidomėjimo. Savo darbus pristatė būrys Plungės bei Rietavo krašto fotografų. Be to, šis renginys tapo vienu iš pagrindinių Plungės miesto šventės akcentų.
Sulig kiekvienais metais paroda augo, kasmet kažkuo nustebindama. Antai 2008-aisiais ji surengta po atviru dangumi – Plungės Laisvės alėjoje. Ypač įsimintina buvo 2009-aisias vykusi „Fotoalėja“, mat tąkart ji buvo skirta Lietuvos tūkstantmečiui. Savo kūriniais lankytojus džiugino net 63 šalies fotografai, pristatę per 300 darbų.
Tais metais vykusioje parodoje dalyvavo ir tuometis Palangos fotografų klubo prezidentas Adas Sendrauskas. Jis taip susižavėjo plungiškių idėja fotografijų paroda praturtinti miesto šventės programą, kad vėliau pats inicijavo panašų renginį savo mieste. Plungiškiai fotografai – nuolatiniai šio renginio dalyviai.
„Fotoalėjos“ istorijai itin svarbūs 2010 metai. Tai „Plungės fotobienalės“ gimtadienis. Ši paroda rengiama kas antrus metus ir taip pat darniai įsilieja į turtingą Miesto šventės renginių programą.
Minėdama savo gyvavimo penkmetį – 2011-aisiais – „Fotoalėja“ pristatyti savo darbus kvietė ne tik rietaviškius ir plungiškius fotografus, bet ir Žemaitijos regiono autorius. Prisistatyti visuomenei su savo kūryba galėjo ir mėgėjai bei moksleiviai.
Ištrinti atskirtį tarp profesionalaus ir mėgėjiško meno stengtąsi ir vėliau. 2012-aisiais ypač daug dėmesio skirta mūsų krašte gyvavusioms fotografijos meno tradicijoms. Nepamiršta ir populiarioji kultūra. Tais pačiais metais „Fotoalėjoje“ debiutavo ir  fotoklubas „Žybt“. Šiandien jis yra vienas parodos, kurią inicijavo Plungės viešoji biblioteka, organizatorių.
Šiųmetine paroda fotografai buvo kviečiami paminėti Lietuvos valstybingumo šimtmetį. Užsienio atstovams leista pristatyti darbus laisva tema, o lietuvių prašyta per žmones, peizažą, kaimo gyvenimą, šventes atspindėti įvairius mūsų valstybės laikotarpius.
Garbės svečias – vis kita šalis
Kaip jau buvo minėta, 2010-aisiais Plungės kultūrinis gyvenimas pasipildė dar vienu renginiu – Plungės miesto šventės metu plungiškius bei miesto svečius sukvietė pirmoji „Fotobienalė“. Parodos iškirtinumas – garbės svečias. Renginio organizatoriai nusprendė, jog kas kartą bus pasirenkama vis kita šalis, kad visi norintieji galėtų susipažinti su jos fotografija bei lietuvių menininkais, gyvenusiais joje ar kuriančiais su ta šalimi susijusiomis temomis.
Pirmąkart Baltijos šalyse rengtos fotobienalės, suvienijusios Lietuvos fotomenininkus, fotoklubų narius, profesionalius fotografus, fotožurnalistus ir meninės fotografijos entuziastus, leidėjus ir fotoalbumų autorius, garbės viešnia pasirinkta Rusija.
Bene įspūdingiausiu pirmosios fotobienalės renginiu tapo Žemaičių dailės muziejuje surengtas Sankt Peterburgo Karlo Bulos istorinės fotografijos fondo parodos „1910 m. Sankt Peterburgo sociumas ir jo ryšiai su Plunge“ bei parodos iš asmeninio Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos narių archyvo „Tarpukario bajorai“ pristatymas.
2012-aisiais vykusi fotobienalė kvietė artimiau pažinti Kiniją. Į Plungę sugužėjo ne tik gausus būrys Kinijos fotografijos pasaulio atstovų, bet ir fotomenininkų iš Rusijos, Baltarusijos, Vokietijos ir Prancūzijos bei, žinoma, Lietuvos.
Ambicingo projekto neatsisakyta ir 2013-aisiais, kai buvo minimos 175-osios fotografijos gyvavimo metinės. Garbės viešnia neatsitiktinai pasirinkta Prancūzija, mat būtent čia gimė pirmoji fotografija.
2016-ųjų fotobienalės akcentas – Japonija, tad buvo galima ne tik pasigėrėti profesionalių autorių fotografijomis, bet ir prisiliesti prie japonų kultūros: vyko japoniškos arbatos gėrimo ceremonijos, kimono demonstracijos, bonsai medelių paroda ir daug kitų veiklų.
JAV – nuo fotografijos atsiradimo neatsiejama šalis
Šiųmetinės – penktosios – Plungės bienalės temine ašimi pasirinkta JAV. Ši šalis, kaip žinia, neatsiejama nuo fotografijos gimimo ir vystymosi. Sveikindama į parodos atidarymą susirinkusius plungiškius bei svečius, Plungės viešosios bibliotekos direktorė Violeta Skierienė trumpai priminė fotobienalės istoriją, pristatytas šalis.
Renginyje dalyvavo JAV ambasadorės patarėja viešiesiems ryšiams Heather Steil. Viešnia pasidžiaugė plungiškiams suteikta galimybe per fotografiją pažinti JAV. Prie sveikinimų prisidėjo ir Plungės rajono meras Audrius Klišonis. Jis pasidžiaugė, kad parodos eksponatai pristatomi net aštuoniose skirtingose erdvėse, tarp kurių – Viešoji ir vaikų bibliotekos, Kultūros centras, Mykolo Oginskio rūmai bei žirgynas.
Kad pavyko suvienyti beveik visas Plungėje veikiančias kultūrines įstaigas, džiaugėsi ir parodos kuratorius Darius Vaičekauskas. Pastarasis dėkojo fotobienalės autoriams ir sakė, kad pavyko surinkti tokią kolekciją fotografijų, kokios dar niekada nebuvo pavykę surinkti. Visos ekspozicijos vaizduoja JAV įvairiomis temomis ir iš visų kampų.
Už tai kuratorius dėkojo visiems fotomenininkams, tarp kurių – Monika Požerskytė, Oksana Judakova, Mindaugas Gabrėnas, Romualdas Požerskis, Arūnas Kulikauskas, Algirdas Bakas ir kiti. Visiems jiems atiteko simbolinės dovanos. O JAV ambasadorės patarėjai viešiesiems ryšiams H. Steil meras įteikė šv. Florijono skulptūrėlę – Plungės miesto simbolį. Prie sveikinimų prisidėjo ir mero patarėjas Mantas Česnauskas bei Seimo narys Jurgis Razma.
Į parodos atidarymą susirinkusieji pirmiausia pakviesti apžiūrėti žirgyne įkurdintas ekspozicijas. Iš viso fotobienalės struktūrą sudaro du pagrindiniai teminiai blokai: „Jungtinės Amerikos valstijos: fotografijos pionieriai“ ir „Amerika lietuvių fotografijoje“. Pirmosios temos kontekste, M. Oginskio rūmuose įsikūrusiame Žemaičių dailės muziejuje buvo pristatyta amerikiečių fotografijos pionieriaus, etnologo Edward Curtis fotografijų paroda „Šiaurės Amerikos indėnai“. XIX a. pabaigoje kūręs E. Curtis užfiksavo genčių vadų ir bendruomenės narių portretus, buitį, siekė atskleisti unikalią indėnų kultūrą.
Antrąja bienalės tema atskleidžiamas įvairialypis Lietuvos fotografų požiūris į Amerikos kultūrą. Klasikas R. Požerskis savo patirtį JAV pristato per XX a. pabaigos Amerikos lietuvių išeivių portretus bei legendinio festivalio „Degantis žmogus“ reportažą. Arūnas Baltėnas iš archyvo ištraukė penkiolika metų jame gulėjusias ir iki šiol nerodytas fotografijas, kuriose – Kalifornijos gyventojų ir jų automobilių santykis, o du mėnesius motociklu po JAV keliavęs A. Bakas užfiksavo tipišką, lėtą ir šiltą niekur neskubančio amerikiečio portretą.
Bienalės lankytojai iki liepos ketvirtosios turi progą susipažinti ir su Antano Stanevičiaus kelių vizitų į JAV dienoraščiu bei Lietuvos šimtmečio minėjimui skirta M. Požerskytės šimtamečių portretų paroda „100 metų kartu“. Ne mažiau įdomūs ir kitų autorių darbai.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Šalį sudrebino kaip įtariama korumpuotų teisėjų ir advokatų suėmimo skandalas. Kaip jį vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...