Apie nežinojimą

BunkaKai 1994 metais šalia Los Andželo (JAV) įvyko Nortridžo vardu vadinamas žemės drebėjimas, Šiaurės Kalifornijoje po apšvietimo burbulų joje atsiradimo dar nebuvo buvę taip tamsu. Tačiau žmonės baiminosi ne dėl gamtos jėgų siautulio dingusio apšvietimo, o pasiuto skambinti Grifito dangaus tyrinėtojams ir kas su išgąsčiu, kas su susidomėjimu teiravosi, kokios ten ugnys dega virš jų galvų.
Tyrėjų vadovas E. K. Krupas pasakojo, jog iš pradžių jie nesuprato, apie ką kalbama. Tik kai skambučių vis daugėjo, o skambinusieji sakė, jog aukštai dega tūkstančiai šviesulių, mokslininkai susivokė, jog miestiečiai pirmą kartą mato žvaigždėtą dangų.
Būtų juokinga, jeigu nebūtų graudu.
Graudu ne dėl amerikonų, o dėl to, kad ir mes krutam tokio nežinojimo link.
Sakysit, tirštinu spalvas. Bet aną dieną girdėjau, kaip Rumšiškių liaudies buities įstaigos vadovės pavaduotojas žinioms skleisti Eligijus Juvencijus Morkūnas guodėsi, jog vaikai jau nežino, kad pieno duoda karvė, o ne gamykla.
Lietuvos šviesuomenė pasiuto vaidytis. Vieni tikina, jog velniop reikia išvaikyt Lietuvių kalbos mokslo įstaigą ir visokius kalbą prižiūrinčiuosius, kiti dėl tokio akibrokšto laužo rankeles, balina akeles. Besimokančiųjų baubu vadintas Aldonas Pupkis su siaubu sako, jog „kelių liberalių politikų, politikos apžvalgininkų, šou pasaulio atstovų“ pagrindinė mintis – „lietuvių kalba pasiekė aukštą savo raidos laipsnį, jos vartosena pasidarė stabili ir savarankiška, tad joks kišimasis į jos raidą, jokia normalizacija (norminimas) jai nebereikalinga – visus naujus kintančios kalbos reiškinius reikia palikti spręsti jai pačiai, t. y. pasikliauti lietuvių kalbos savireguliacija“.
Jeigu taip atsitiktų, ar kas nors žino, kuo visa tai baigtųsi?
Gal kaip Rusijoje, kurioje net pagrindinis valstybės simbolis – trispalvė vėliava – nuo aukštų pakylų jau vadinama angliškai – „trikoloru“. Vadinas, tai įprasta.
„Gražiai čiulba, žiūrėsim, kur tūps“, – sakydavo mano močiutė Domicėlė.
Ir kaip čia tautininkai bei tautiškai nusiteikę judėjimai dar neišeina į gatves reikalaut nekišt nagų prie to, ko pabaigos niekas nežino.
Ar tik nebus šis tekstas vienas paskutinių, kuris (išskyrus citatas ir pavadinimus) parašytas tik lietuviškais žodžiais?

Parašykite komentarą

Balsavimai

Šalį sudrebino kaip įtariama korumpuotų teisėjų ir advokatų suėmimo skandalas. Kaip jį vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...