Jaunasis kanklininkas ateitį sieja su muzika

DSC_1278-2Dvylikametis Erlandas Gricius, prieš ketverius metus susidomėjęs kanklėmis, ko gero, nė neįtarė, jog šis instrumentas taps jo raktu į sėkmę. Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklą lankantis berniukas prisipažino, jog nėra buvę liaudies instrumentų konkursų, iš kurių jis grįžtų be laimėjimo. Tai neliko nepastebėta ir Savivaldybės kultūros tarybos. Pastarosios siūlymu per šiųmetinę Plungės miesto šventę vykusį iškilmingą Savivaldybės tarybos posėdį net septyniems kultūros ir meno srityse nusipelniusiems plungiškiams buvo įteiktos premijos. Viena iš jų atiteko ir Erlandui. Pasak jo paties, tai – didžiausias jo darbo ir pastangų įvertinimas.

Šiemet Erlandas Meno mokykloje sėkmingai baigė ketvirtą klasę. Nereikia būti dideliu matematiku, jog suskaičiuotum, kad pirmuosius žingsnius muzikos ir meno paslapčių jaunąją kartą mokančioje įstaigoje plungiškis žengė 2014-aisiais. Erlandas tarp būrio mergaičių buvo vienintelis berniukas, grojantis kanklėmis, račiau tai jo nė kiek netrikdė. Juk būtent mergaitė – pusseserė Brigita – plungiškį netiesiogiai ir atvedė į muzikos pasaulį.
„Kaip šiandien prisimenu tą dieną, kai palydėjau pusseserę į Meno mokyklą. Ji – taip pat kanklininkė. Man labai patiko ne tik pati pamoka, bet ir instrumentas. Dar kai mokytoja taip įdomiai apie jį papasakojo, išvis likau sužavėtas. Ėmė kirbėti mintis, jog ir aš norėčiau išmokti juo groti“, – prisiminė dvylikametis ir prisipažino, kad vaikystėje muzika jis nesidomėjo – bandė save atrasti sporte.
„Ryto“ pagrindinėje mokykloje besimokantis berniukas išbandė save futbolininko vaidmenyje. Buvo užsirašęs ir į regbio būrelį. Bet ramesnio būdo plungiškio sportas nesužavėjo. Laimingiausias Erlandas jaučiasi dabar, kuomet jame stipriai pulsuoja muzikanto gyslelė. Jis pasakojo, kad be muzikos neįsivaizduoja ir savo ateities. Kuo norėtų būti užaugęs, tikino dar nežinantis. Tikras tik dėl to, kad jo profesija bus susijusi su muzika. Jaunojo talento mama Gražina sakė, kad kanklininkai vėliau tampa puikiais kanklių gaminimo ar tvarkymo meistrais. Tokios galimybės neatmeta ir Erlandas.
O kol tam ateis laikas, plungiškis mėgaujasi kankliavimu. Spindinčiomis akimis jis pasakojo apie lietuvių liaudies instrumentų konkursus, iš kurių grįžta pasipuošęs nugalėtojo vardu. O būti įvertintam Erlandui – labai svarbu. Jo nuomone, tai – atlygis už sunkų darbą ir pastangas. Keturias dienas per savaitę Meno mokyklą lankantis berniukas prisipažino, jog didžioji jo laiko dalis skiriama muzikai. Net mokslai dėl to dažnai nukenčia. Ypač sunkūs plungiškiui buvo šie metai. Mat teko ruoštis ne tik konkursams, bet ir standartizuotiems šeštos klasės testams. Bet su viskuo pavyko susitvarkyti.
Pasiteiravus apie laisvalaikį, Erlandas nedaugžodžiavo. Kaip ir kiekvienas šiuolaikinis vaikais, sakė laisvą laiką mėgstantis leisti su išmaniuoju telefonu ar kompiuteriu. Tiesa, plungiškis turi augintinį, tad tenka pasirūpinti ir juo. O sunkiausia būna rytais, kuomet tenka palikti šiltą lovą ir prie jos nekantriai trypčiojantį keturkojį išvesti į lauką.
Tingulys Erlandą užvaldo ne tik rūpinantis šuniuku, bet ir mokantis. Jo mama neslėpė, jog būna dienų, kai reikia su sūnumi rimtai dėl to pakovoti. „Erlandas yra iš tų vaikų, kuriuos reikia skatinti, tikrinti, ar paruošė pamokas, tačiau šiaip jis – labai geras vaikas. Paslaugus“, – pasakojo Gražina ir pridūrė, kad ją su vienturčiu sieja artimas ryšys. Tai patvirtino ir pats Erlandas. Berniukas sakė, kad mama yra tas žmogus, su kuriuo gali apie viską pasikalbėti. Susėdę jie pasidalija ir įspūdžiais iš konkursų.
O jų būta daug. Kaip ir pasiekimų juose. Visi jaunojo kanklininko apdovanojimai mamos kruopščiai dedami į segtuvą. Nors plungiškis muzikuoja vos ketverius metus, pastarasis – jau gana solidus. Pavartę jį pamatėme, jog Erlandas buvo ne kartą pripažintas XII Jono Švedo liaudies instrumentų atlikėjų konkurso laureatu. 2015-aisiais laureato diplomas jam įteiktas už sėkmingą pasirodymą IV Žemaitijos ir Klaipėdos krašto muzikos ir meno mokyklų kanklininkų etiudo konkurse. Kaip nugalėtojas plungiškis šiemet grįžo ir iš VII respublikinio jaunųjų atlikėjų ir dailininkų festivalio-konkurso.
Ir tai – tik trupinėlis pasiekimų, už kuriuos jaunasis plungiškis bei jo mama dėkingi ir mokytojai Irenai Urbonienei. Tiek Erlandas, tiek jo mama įsitikinę, kad neužtenka vien talento, reikia, kad šalia talentingo žmogaus būtų vedlys, kuris padėtų eiti teisinga linkme. Būtent tokia ir yra I. Urbonienė. Erlandas pasakojo, jog kartais su savo mokytoja ir pasipyksta, ir griežtesnį jos žodį išgirsta, bet žino, kad ji nori tik gero.
Pasiteiravus apie reikšmingiausią įvertinimą, plungiškis nė nesusimąstęs pareiškė, jog tai – apdovanojimas už aukštus pasiekimus respublikiniuose muzikos ir meno konkursuose, įteiktas per Plungės miesto šventę vykusį iškilmingą Savivaldybės tarybos posėdį. O maloniausia buvo, kad apdovanojimo jis sulaukė iš paties mero rankų. „Man tai – didžiulė garbė“, – prisipažino Erlandas ir prisiminė, jog per apdovanojimų ceremoniją būta ir jaudulio. Bet malonaus – ne tokio, koks lydi per konkursus.
Vėl prakalbęs apie konkursus, Erlandas prisiminė ir juos ne retai lydinčias kuriozines situacijas. Berniukas pasakojo ir apie prieš pasirodymą pamestą brauktuką, ir apie nutrūkusią kanklių stygą. Laimei, šie nutikimai jam kojos nepakišo. Šiandien šias situacijas galima prisiminti su šypsena, nors tą akimirką, kai visa tai vyksta, linksma esą tikrai nėra.
Klausėme jaunojo talento ir apie svajones, tačiau jis tikino jų neturintis. Šiandien Erlandas gyvena muzika. Plungiškį džiugina ne tik pats muzikavimas, bet ir jo darbo įvertinimas. Mama Gražina pastebėjo, kad ypač sūnų motyvavo pastarasis apdovanojimas. O vasarą taip pat ruošiamasi daug laiko praleisti prie kanklių? Atsidusęs Erlandas prisipažino, jog šiuo metu jo instrumentas yra atiduotas tvarkyti. Be to, namuose ir taip jam laiko nerandantis – tik prieš didžiuosius koncertus pasirepetuoja. Esą nėra noro muzikuoti namuose, nors nei mama, nei kaimynai dėl kankliavimo jokių pretenzijų neturi.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Šalį sudrebino kaip įtariama korumpuotų teisėjų ir advokatų suėmimo skandalas. Kaip jį vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...