Babrungo pakrantė virto Sosnovskio barščių mišku

Birutė rodo, kokio dydžio Sosnovskio barščiai auga prie Babrungo

Birutė rodo, kokio dydžio Sosnovskio barščiai auga prie Babrungo

„Atvažiuokit kurią dieną pas mus. Aš jus nuvesiu į paupį ir jūs pamatysit, ko nematę. Maža to, kad teritorija baisiai apleista, bet ji dar ir Sosnovskio barčių priaugusi. Jų – visas miškas. Ir kone dvigubai už žmogų aukštesni. Ir visa tai – kone miesto centre“, – dėstė į „Žemaičio“ redakciją užsukusi Birutės gatvės gyventoja Birutė. Norėdami įsitikinti, nuvykome pas ją. Abejonių neliko – viskas taip, kaip ji ir kalbėjo.
Kelių butų namas, kuriame gyvena Birutė ir jos kaimynai, – ant Babrungo upės kranto. Ties pačiu namu – skardis, tačiau kiek paėjus – visai patogi pakrantė, kurią būtų galima paversti puikia poilsio zona, bet… Paupys visiškai apleistas, apaugęs krūmais, dilgėlėmis, o baisiausia, kad čia klesti ir invaziniai, ypač greitai plintantys Sosnovskio barščiai. Jie ne tik baisiai atrodo, bet ir kelia pavojų žmonių sveikatai – šio augalo sultyse yra medžiagų, galinčių sukelti 1–3 laipsnio odos nudegimus. Tad juos siekiama išnaikinti.
Kaip pasakojo Birutė, prieš keliolika metų Babrungo pakrantė buvo pagrindinė jų, gyvenančiųjų šalia upės, poilsio vieta. Čia ir maudydavosi, ir saulutėje kaitindavosi. Daugelis ir skalbinius atsinešdavo išskalauti, išdžiovinti. „Buvo švari, akiai ir širdžiai miela vieta, patogi prieiti prie vandens, rami pasibūti. Vyrai buvo įrengę lieptelį, žvyro atvežę. Bet tai buvo seniai. Dabar mūsų pakrantė, kaip matot, – baisi net pažiūrėti“, – kalbėjo moteris.
Plungiškės teigimu, maždaug prieš dešimt metų matininkai nustatė sklypų ribas, pažymėjo jas specialiais ženklais, o gyventojams pasakė, kad už riboženklių – parko teritorija, tad jie ten nepageidaujami. „Nuo to laiko ten ir nebeiname. Nei žolės pjauname, nei pakrantę tvarkome. Kaip lįsi į svetimą teritoriją, juolab kad buvome įspėti. Tiesa, tikėjomės, kad paupys vis dėlto bus sutvarkytas, deja, ten niekas niekada net neužsuka. O būtų smagu šalia namų turėti vietą poilsiui. Juk daugelis mūsų – jau pagyvenę, nebegalintys nei prie jūros, nei prie ežero nuvažiuoti. Tad galėtume bent jau savo Babrungu pasidžiaugti. Deja, jo pasiekti per baisią augmeniją nebeįmanoma“, – apgailestavo pašnekovė.
Pasak Birutės, didžiausia blogybė yra ne tai, kad jie per krūmynus ir dilgėlynus nebegali prie upės prieiti, bet tai, kad prieš kokius penkerius metus ten pradėjo augti Sosnovskio barščiai. Jie plinta taip sparčiai, kad ir Birutė, ir jos kaimynai šių augalų jau ir savo daržuose aptinka. „Juk tuos barščius visiems liepiama naikinti. O čia jie auga miesto teritorijoje ir tai niekam neįdomu. Negi niekas nemato?“ –
piktinosi plungiškė. Jos tikinimu, prieš kurį laiką viena kaimynė taip tuo augalu nusidegino, kad pusę metų nedarbinga buvo. „Ir taip gali nutikti kiekvienam iš mūsų, kurie esame priversti kęsti šių augalų kaimynystę“, – įsitikinusi pašnekovė.
Ieškodami apleistos teritorijos savininko, pirmiausia kreipėmės į Žemaičių dailės muziejaus, kuriam priskirta parko priežiūra, direktorių Alvidą Bakanauską. Šis atsakė: „Teritorija, apie kurią kalbate, – kitoje Babrungo pusėje. O mes prižiūrime tik esančiąją šiapus. Ten – seniūnijos valdos.“
Tada kreipėmės į Plungės miesto seniūną Gintarą Domarką. Pastarasis neneigė, kad anas Babrungo krantas – seniūnijos žinioje, bet tikino pirmąkart girdįs, kad ten auga Sosnovskio barščiai. „Jeigu kas nors būtų paskambinęs, informavęs, tikrai būtume nuvykę ir sutvarkę. Ten toks užkampis, kad pamatyti gali tik šalia gyvenantieji – pašalinių akiai jis nepasiekiamas. Tad nieko keisto, kad mes nematėme ir nežinojome“, – kalbėjo G. Domarkas.
Seniūno teigimu, kiek anksčiau į juos kreipėsi arčiau bažnyčios gyvenanti moteris. Ten taip pat augo minėtieji augalai, bet juos seniūnija sutvarkė. „Žinome, kad Sosnovskio barščius reikia naikinti. Tad ir ten sutvarkysime. Kitą savaitę tikrai nuvyksiu ten pasižiūrėti“, – ketvirtadienį žadėjo G. Domarkas. Belieka tikėtis, kad pažadą įvykdys ir kad pavojingi augalai bus likviduoti.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Šalį sudrebino kaip įtariama korumpuotų teisėjų ir advokatų suėmimo skandalas. Kaip jį vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...