Pacientas veržiasi į namus Alksnėnuose

Mamos nugydytas sūnus iš namų Alksnėnuose išvežtas sausio viduryje

Mamos nugydytas sūnus iš namų Alksnėnuose išvežtas sausio viduryje

Trečiadienį į „Žemaičio“ redakciją kreipėsi sunerimę Šateikių seniūnijos Alksnėnų kaimo gyventojai, kuriuos pasiekė žinia, jog į namus planuojama parvežti sausio mėnesį iš jų išvežtą motinos nugydytą ir be veido likusį 1967 metais gimusį A. E. Žmonės klausinėjo: „Ar gali būti, kad jis grįš į Alksnėnus, atgal pas mamą? Juk ten visiškai netinkamos sąlygos ligoniui. Nerimaujame ir dėl jo, ir dėl savęs. Bijome infekcijų, be to, baiminamės ir dėl vaikų – kaip jie reaguos lauke išvydę žmogų suirusiu veidu. O gal mūsų nerimas be pagrindo?“ Pasidomėjus paaiškėjo, jog vietinių baimės pagrįstos – vyras esą labai veržiasi į namus, tad gali būti, kad bus išleistas.
„Žemaitis“ rašė, kad sausio viduryje Šateikių seniūnijos Alksnėnų kaime, savo namuose, aptiktas ligonis, kurio išvaizda visiems sukėlė siaubą. A. E. veidas buvo apiręs, supuvęs ir pajuodęs. Įtarta, kad vyriškį šitaip apleido ir nugydė jo 81 metų motina Z. S. E.
Priminsime, kad sausio 17-osios ryte, įtariant, kad neįgaliam A. E. reikalinga pagalba, į Z. S. E. namus nuvyko būrys Šateikių seniūnijos, policijos ir greitosios medicinos pagalbos darbuotojų. Senyva moteris anksčiau socialinių darbuotojų į namus neįsileisdavo, bet tąkart duris atvėrė, nes išsigando grasinimų, kad jos bus išlaužtos. Alksnėniškis iš pradžių išgabentas į Plungės ligoninę, paskui – į Klaipėdą, čia vyrui diagnozuota onkologinė veido odos liga. Iš ten jis grąžintas į Plungę, tačiau motina, kuri nuo 1992 metų buvo oficiali A. E. globėja, gydymo atsisakė ir sūnų išsivežė į namus. Netrukus moteris persigalvojo – sutiko, kad jis būtų nugabentas į ligoninę ir paguldytas į Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrių. Taip ir buvo padaryta. Ten jis gydomas iki šiol. Už pacientui teikiamas paslaugas ligoninei moka Savivaldybė.
Ar gali būti, kad A. E. bus grąžintas į namus? Juolab kad iš jo motinos yra atimtos globėjos teisės, teisme ruošiama medžiaga dėl vyro veiksnumo apribojimo ir nuolatinės globos nustatymo, o jų namuose Alksnėnuose, kaip visi pripažįsta, – antisanitarinės sąlygos. „Atsakymo į šį klausimą kol kas neturiu, – sakė Plungės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Genovaitė Vasylienė. – Ieškome visiems geriausio varianto, tačiau jo kol kas nėra, nes nuolat keičiasi ligonio mamos nuomonė.“
G. Vasylienės teigimu, vyriškis labai nori į namus. Ligoninėje jis jaučiasi blogai – yra nuo visų atskirtas, negali išeiti į lauką, todėl piktinasi ir protestuoja. „Jis jaučiasi išplėštas iš aplinkos, kurioje gyveno, todėl reiškia norą į ją grįžti. Ir mes negalime į tai nereaguoti“, – kalbėjo skyriaus vedėja.
Tai, kaip spręsis šis klausimas, priklauso ne tik nuo vyro, bet ir nuo jo mamos norų – reikia, kad ji sutiktų sūnų priimti. O jos nuomonė, kaip sakė G. Vasylienė, keičiasi kasdien – vakar ji sakė, kad priims, o šiandien jau persigalvojo. „Kol nebus sutarimo, į Alksnėnus jo tikrai nevešime. Nes motina turi sutikti ne tik jį priimti, bet ir du ar tris kartus per savaitę įsileisti socialinius darbuotojus, kurie jos sūnų prižiūrės, kartą per savaitę – medikų brigadą, atvyksiančią sutvarkyti jo žaizdų. Taigi jei vyriškis ir grįš į Alksnėnus, jį prižiūrės ne mama, o specialistai“, – dėstė G. Vasylienė.
O kaip bus, jei teismas apribos jo veiksnumą? „Tikiuosi, kad taip ir bus. Ir kad nuolatiniu globėju bus paskirti Stonaičių socialinės globos namai. Nes tas žmogus savimi pasirūpinti tikrai negali. Šiuo metu jis įrašytas į eilę vietai tuose namuose gauti, o kada jos sulauks, neaišku – gal po pusmečio, gal po metų. O iki tol jis bus arba ligoninėje, arba namuose, jei pavyks tai suderinti“, – sakė skyriaus vedėja.
Tą patvirtino ir Plungės ligoninės direktorius Antanas Martusevičius. Jo teigimu, dabar minėtasis pacientas ne gydomas, o tik slaugomas. Jokie medikamentai jam jau nebereikalingi, išskyrus tai, kad kartą per savaitę būtina perrišti žaizdas. A. Martusevičius sakė: „Jis niekada nenorėjo pas mus būti, visada veržėsi į namus, tad laikome jį per prievartą. Jei išvyks, su Savivaldybe sudarysime sutartį, kad kartą per savaitę mūsų brigada vyks suteikti jam būtinų paslaugų. O kokioje aplinkoje jis gyvens – tai jau ne medikų, o socialinių darbuotojų rūpestis.“

Parašykite komentarą

Balsavimai

Ar jau apsisprendėte, ką palaikysite per artėjančius merų rinkimus

Rezultatai

Loading ... Loading ...