Kas pamiršta istoriją, neturi ateities

J1807-16400Praėjusį šeštadienį Plungės viešosios bibliotekos renginių salė buvo sausakimša. Didelis būrys plungiškių ir iš toliau atvykusiųjų susirinko pasveikinti Plungės garbės pilietį bei rezistencijos metraštininką Alfonsą Beresnevičių, išleidusį dar vieną jo surinkta informacija paremtą knygą „Kovojusiems ir žuvusiems atminti“. Ne vienas renginio dalyvis garsiai stebėjosi, kad jau garbaus amžiaus sulaukęs plungiškis nemažina savo veiklos tempų ir nė neketina užmigti ant laurų. „Neseniai sveikinome jį gavus Garbės piliečio titulą, o dabar jau džiaugiamės naujais šio žmogaus veiklos vaisiais“, – kalbėjo susirinkusieji.

„Tarnauju Lietuvai“
Knygos pristatymo metu nemažai gražių žodžių pasakyta ir jos leidyba besirūpinusiam Albinui Klimui. Tai jau trečioji knyga, pasirodžiusi bendradarbiaujant A. Klimui ir A. Beresnevičiui. Neliko užmiršta ir pedagogė Danutė Ardavičienė, kuriai buvo patikėta ne tik redaguoti į šią knygą sugulsiančius tekstus, bet ir pristatyti patį leidinį renginio dalyviams. Ir pastarajai užduočiai ji pasiruošė labai kruopščiai, net išvardijo pačiai labiausiai įstrigusias knygos vietas bei patarė, kokiame puslapyje kokios informacijos ieškoti.
D. Ardavičienė gražių žodžių negailėjo ir knygos autoriui. Ji prisiminė spaudoje perskaičiusi, jog atsiimdamas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medalį iš Prezidentė Dalios Grybauskaitės rankų, metraštininkas tarstelėjo „Tarnauju Lietuvai“. „Tąkart Prezidentė atsakiusi „Visi mes tarnaujame“, bet, gerai pagalvojus, kiti dirba savo šaliai, eina kokias aukštas pareigas. O A. Beresnevičius iš tikrųjų tarnauja, neprašydamas atlygio už šią savo veiklą“, – kalbėjo pedagogė.
Knygoje – ataidinti istorija
Apie knygos priešistorę kalbėjo ir A. Klimas. Jis prisiminė, jog rezistenciniu judėjimu pradėjo domėtis 2004 metais, kai susipažino su aplink jo sodybą prie Iešnalio ežero vaikštinėjusiu dabar jau amžiną atilsį kelmiškiu Vytautu Urbikiu.
A. Klimą taip sužavėjo naujojo bičiulio užsidegimas įamžinti partizanų atminimą, kad nejučia ir pats įsitraukė į šią veiklą. Taip susipažino ir su medžiagą apie partizanus rinkusiu A. Beresnevičiumi. Visiems sutelkus jėgas pavyko Plateliuose pastatyti paminklą Lietuvos laisvės armijai (LLA), o po metų atkurti ir pačią LLA.
Naująja knyga besidžiaugianti Tremtinių ir politinių kalinių bendrijos Plungės skyriaus pirmininkė Aniceta Grikšienė sakė, kad joje įamžinta ir jos tėvelio šeimos istorija, išspausdinti jos sesers prisiminimai. „Seneka yra pasakęs: jei nori gyventi sau, gyvenk dėl kitų. A. Beresnevičius ir gyvena dėl kitų. Tokios knygos kaip ši turėtų būti kiekvienoje Lietuvos mokykloje“, – sakė plungiškė.
Įdomiai ir originaliai mintį apie istorijos įamžinimo svarbą išsakė renginyje dalyvavęs svečias iš Baltarusijos Sergejus Veromeičikas. „Jei girdime mūsų istorijos aidą, gimsta nauji garsai. Kai to aido nėra, nėra ir naujų garsų“, – kalbėjo jis prieš užgrodamas fleita.
„Man ir Dievas padėjo“
„Aš apie knygą nekalbėsiu. Neturiu gabumų tam ir nematau reikalo. Viskas surašyta. Ši knyga – tai dovana Lietuvai jos šimtmečio proga nuo manęs, vienišo dešimties anūkų senelio, – kalbėjo kaip visad kuklus, bet humoro jausmo nestokojantis A. Beresnevičius. – Šiam darbui skyriau daugiau kaip 20 metų, kasdien po pusę dienos sutaupydamas nuo duonos ir vaistų. Dirbau, kaip sugebėjau, bet man ir Dievas padėjo.“
Ne vienas sveikintojas Plungės garbės piliečiui bei metraštininkui linkėjo sveikatos ir dar daug metų išlikti tokiu pat energingu ir žvaliu. O kai kurie svečiai atvyko su ypatingomis dovanomis. Lietuvos nepriklausomybės gynėjų sąjungos pirmininkas Arnoldas Kulikauskis A. Klimą apdovanojo sąjungos medaliu, o A. Beresnevičiui įteikė Kovotojų už Lietuvos laisvę atminimo įamžinimo komiteto paskirtą Laisvės kovų kryžiaus ordiną. Šio jis nusipelnė už Lietuvos laisvės kovotojų atminimo vertybių išsaugojimą ir Lietuvos vardo garsinimą.
Renginio metu buvo prisiminta ir šauliška Plungės garbės piliečio veikla. Plungės šaulių vadas Gintaras Armalis pasakojo, kad prieš įsiliedamas į šaulių gretas prisiklausė visokių kalbų ir vertinimų. Esą kalbėta, kad jam šioje organizacijoje – ne vieta, mat dauguma jos narių yra garbaus amžiaus. „Bet tik įstojęs į Šaulių sąjungą pamačiau, kokie svarbūs, nors kartais ir nematomi darbai dirbami. Kiek paminklų partizanams šaulių rūpesčiu jau pastatyta ir kiek dar jų bus… A.  Beresnevičius – ne tik Plungės garbės pilietis, ne tik metraštininkas ir fotografas, bet ir šaulys. Didelė garbė būti šalia tokio žmogaus. Ir nežinau, kaip man seksis bent kiek jam prilygti“, – sakė G. Armalis.
Iš praeities – ateičiai
„Knygos puslapiuose rasite amžiną ir nenumaldomą troškimą gyventi laisvai ir laimingai… Ir amžiną pasipriešinimą šitam siekiui. Kai kurie šių istorijų dalyviai dar gyvi, be neapykantos kalba apie savo lemtį, lyg skausmu ir praradimais dvelkiančiais žodžiais slėpdami savo didelį taurumą. Daugelis jų – vieni tragiškai, kiti ramiai – jau išėjo Amžinybėn. Tačiau ne užmarštin, nes šiuose puslapiuose dar galima pabūti su jais…“ – rašoma knygos įžangoje.
Apie tai, kaip svarbu prisiminti praeitį, jau išėjusius žmones bei jų darbus, ne kartą kalbėta ir knygos pristatymo metu. Turbūt niekas nedrįs ginčytis su tiesa, jog tie, kas pamiršta savo istoriją, neturi ateities. Tad tokie žmonės kaip A. Beresnevičius, nors kruopščiai po dalelytę renka istorijos trupinius, iš tikrųjų dirba visų mūsų ateities labui. Ir knyga „Kovojusiems ir žuvusiems atminti“, nors džiaugsmingai sutikta vyresnės kartos atstovų, pirmiausia yra skirta jaunimui.
Ir pats knygos sudarytojas kalbėjo apie tai, jog dabar prie paminklų partizanams atminti renkasi jau kita – jaunoji – karta, nes tų tragiškų įvykių amžininkų likę labai mažai. Tokios iniciatyvos kaip „Misija Sibiras“ teikia vilties, jog Lietuva gyvuos, neužmiršdama skaudžių istorijos pamokų.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...