Pavasarį pasisakę prieš, dabar vėl dairosi į Krasnogorską

20170710_144801Prieš keletą dienų Plungės rajono savivaldybės interneto svetainėje pasirodė skelbimas, kviečiantis kūrybingą jaunimą sudalyvauti Rusijoje, Krasnogorsko mieste, rengiamame kasmetiniame tarptautiniame meno festivalyje „Naujasis pasaulis“ („Novyj mir“). Toks Savivaldybės raginimas atrodo keistokas, nes pernai po plungiškių vizito Krasnogorske buvo kilęs nemenkas skandalas, o šį pavasarį buvo nuspręsta atsiriboti nuo partnerystės su rusais. Beje, kaip ir pernai, taip ir šiemet sunkiai paaiškinamas plungiškių veržimasis bičiuliautis su rusais jau eskaluojamas šalies mastu. Internetinė žiniasklaida šaiposi iš Plungės valdžios, kuri nepasimokė iš pernykščio incidento ir vėl lipa ant to paties grėblio.

Partnerystės sutarčių nepasirašė
Neseniai mūsų Savivaldybę pasiekė krasnogorskiečių kvietimas į tarptautinį meno festivalį, kuris vyks rugsėjo 27–30 dienomis. Nurodoma, kad renginyje turėtų dalyvauti kolektyvai iš Lietuvos, Latvijos, Baltarusijos, Bulgarijos, Vokietijos ir Rusijos. Gavusi kvietimą, Savivaldybė jį paviešino, kviesdama dainuojantį, muzikuojantį ar šokantį Plungės jaunimą išbandyti jėgas.
Šis Savivaldybės kvietimas daug ką nustebino. Juk visai neseniai, kovo pabaigoje, Savivaldybės taryba, turėjusi pratęsti bendradarbiavimo su minėtuoju Rusijos miestu sutartis, šio klausimo net nebesvarstė. Motyvuota tuo, kad tarptautinė situacija yra pernelyg įtempta, tad partnerystei ištarta NE.
Priminsime, kad miestai draugavo daug metų. Keitėsi ne tik oficialiomis, bet ir jaunimo delegacijomis – plungiškiai vyko į Krasnogorske organizuojamas stovyklas, muzikos festivalius, krasnogorskiečiai taip pat pas mus lankėsi.
Pernai ilgametės partnerystės pamatai gerokai suklibėjo. Juos išjudino incidentas, įvykęs Plungės jaunimui stovyklaujant Krasnogorske. Ten plungiškiams teko susitikti su baikerių klubo „Naktiniai vilkai“, garsėjančio prokremliškomis nuostatomis, atstovais. Dėl to kilo per visą Lietuvą nuvilnijęs skandalas.
Nežinodami, kaip elgtis toliau – draugauti su Krasnogorsku ar nebe, – Savivaldybės vadovai kreipėsi į Užsienio reikalų ministeriją. Pernai vasarą viceministras Neris Germanas atsiuntė raštą, kuriame rekomendavo laikinai sustabdyti bendradarbiavimą. Šį pavasarį, kai reikėjo pratęsti (arba nutraukti) bendradarbiavimo su minėtuoju Rusijos miestu sutartis, šis klausimas vėl ištrauktas į dienos šviesą.
Kovo mėnesį bendradarbiavimo su Krasnogorsku sutartis apsvarstė Komisija ryšiams su užsieniu. Ji pasisakė už tai, kad miestai toliau draugautų. Galutinį sprendimą turėjo priimti Savivaldybės taryba, bet klausimas dėl sutarčių pratęsimo prieš posėdį dingo iš darbotvarkės. Tuomet vicemeras Mindaugas Jurčius, kuris yra ir Komisijos ryšiams su užsieniu pirmininkas, „Žemaičiui“ sakė: „Kai posėdžiavo komisija, tarptautinė situacija buvo vienokia, o dabar – kardinaliai pasikeitusi. Tarp Rusijos ir Vakarų valstybių tvyro įtampa. Atsižvelgdami į tai, nusprendėme sutarčių su Krasnogorsku nebepratęsti ir šio klausimo Tarybai apskritai nebeteikti.“
Neskatina, bet sveikins
Taigi sutartys nebuvo pratęstos, todėl keista, kad dabar Savivaldybė elgiasi taip, lyg nieko nebūtų nutikę – ragina jaunuolius vykti į Krasnogorską ir ten atstovauti Plungei. „Tiesiog gavome krasnogorskiečių kvietimą ir jį paskelbėme,  – taip šįkart kalbėjo vicemeras M. Jurčius. – Juk pagrindinė bendradarbiavimo sutartis tarp miestų nėra nutraukta. Mes nepratęsėme tik tų sutarčių, pagal kurias Plungės ir Krasnogorsko jaunimas vieni pas kitus vykdavo į stovyklas.“
Mero pavaduotojo teigimu, Savivaldybė šiuo atveju iniciatyvos nesiima, ji tik tarpininkauja. „Iniciatyvą parodė kvietimą atsiuntęs Krasnogorskas. Mes plungiškių pernelyg neskatiname, bet jei atsiras norinčiųjų, sveikinsim ir pagelbėsim“, – sakė jis.
M. Jurčiaus žodžiais, šiuo atveju ne Savivaldybė, o patys jaunuoliai ir jų tėvai spręs, ar jiems vykti į Rusiją, ar ne (lyg į stovyklas jaunuoliai siųsti be jų ir jų tėvų sutikimo – aut.). Juolab kad ir susimokėti už kelionę reikia patiems. „Pats du kartus stebėjau plungiškių pasirodymus tame festivalyje ir turiu pripažinti, jog mūsų kolektyvai – aukšto lygio ir galintys varžytis. Juk ir ankstesniuose festivaliuose buvo puikiai įvertinti Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus ir Plungės „Saulės“ gimnazijų kolektyvų pasirodymai, tad kodėl negalėtų ir dabar išbandyti jėgų“, – kalbėjo vicemeras.
Opozicija – prieš tokias išvykas
Kadangi Savivaldybės valdantieji, pavasarį užvėrę part-
nerystės su rusais vartus, dabar vėl juos atveria, panorome išgirsti, kokios nuostatos laikosi opozicija. Savivaldybės tarybos opozicijai vadovaujanti Asta Beierle-Eigirdienė sakė: „Visai neseniai nutarėme, jog turime susilaikyti nuo tos partnerystės. Manau, tos krypties ir turėtume laikytis. Juolab kad ir Užsienio reikalų ministerija, kiek pamenu, rekomendavo įšaldyti draugiškus santykius su rusais. Nesakau, kad turim skelbti jiems karą, bet tikrai galime mandagiai atsisakyti vizitų pas juos. Apskritai nesolidu, kai nuolat keičiama nuomonė. Mes, konservatoriai, šitam bendradarbiavimui niekada pernelyg nepritarėme. Sau ištikimi išliekame ir dabar.“
Pliekia ir respublikinė žiniasklaida
Tada, kai šis straipsnis jau buvo parengtas, ši tema pradėta eskaluoti ir respublikinėje žiniasklaidoje. Kritikuodama Plungės valdžią, žurnalistė Rita Miliūtė savo feisbuko paskyroje rašė: „Rusija mosteli šūdų kibiru į veidą Lietuvai ir neduoda vizų „Misijai Sibiras“ tvarkyti tremtinių kapų. Plungės savivaldybė pasistato samovarą su bliūdeliu bublikų ir kviečia jaunuolius vykti į festivalį pamaskvės Krasnogorske, kuriame juos motociklais vėžina Putino „Naktiniai vilkai“. Baikerių vadas Chirurgas pernai Kremliaus eteriuose juokėsi iš Lietuvos pastangų to neleisti. Juokiasi ir šiemet. Nepaisant visų URM ir kt. rekomendacijų vengti tokių festivalių ir bendradarbiavimų, kur mokiniai neapsaugoti nuo provokacijų.“
Savo nuomonę išsakė ir žurnalistas Rimvydas Valatka: „Kai jau manai, kad Liberalų sąjūdis nebeturi kur smukti, išlenda Plungės Klišonis ir sušunka: „Vakale, momis priglaus muotina Rusėjė – varuom į Maskvą, tėn jums smagėnis praplaus kap rekont!“ (kalba netaisyta).
Meras tai vadina garbe Plungei
Meras Audrius Klišonis, paprašytas pakomentuoti jau antrąkart daug diskusijų sukėlusį Plungės ir Krasnogorsko draugystės klausimą, atsakė, kad su krasnogorskiečiais kaip draugauta, taip ir tebedraugaujama. Sutartys nepratęstos tik dėl jaunimo stovyklų, per vieną iš kurių pernai ir buvo kilęs incidentas su „Naktiniais vilkais“ (beje, pasak žurnalistės R. Miliūtės, ši organizacija save vadina Putino kavalerija).
„Nemanau, kad mūsų jaunimą reikia izoliuoti, riboti jų galimybes bendrauti su bendraamžiais iš kitų šalių, – nuomone dalijosi meras. – Juolab kad tame festivalyje bus ir kitų valstybių kolektyvai. Be to, reikėtų atsižvelgti ir į tai, jog plungiškiai tame festivalyje dalyvauja jau ne vienerius metus ir ne kartą grįžo laimėję didįjį prizą. Toks atstovavimas – garbė Plungei, teigiama propaganda ir įrodymas, kad nesame rusofobai.“
A. Klišonio tvirtinimu, šiuo klausimu pernelyg perlenkiama lazda ir keliama isterija. „Jei vadovautis logika, kad viskas, kas susiję su Rusija, absoliučiai blogai, tai gal tada ir krepšininkų, ir kitų sportininkų į Rusiją neišleiskim, ir rusų čia neįsileiskim.“ O gal vis dėlto reikėtų atsižvelgti į tai, kaip Rusija pastaruoju metu elgiasi su Lietuva? „Rusija iš to daro politiką. Ar mes elgsimės taip pat kaip rusai, ar pasirodysim esą civilizuoti? Čia ne smėlio dėžė, kur vienas vaikas meta saują smėlio, o kitas atkeršija mesdamas dvi“, – dėstė meras.

8 komentarai(-ų)

 • Teisybė:

  Gėda,kad sovietinio mąstymo veikėjai valdo Plungę. Gėda buvo klausytis p. M. Jurčio pasisakymo per radiją. Aplamai ,jis netinkamas tose pareigose, jokių gerų darbų nėra padaŗęs dėl Plungės,bet uoliai organizuoja vaikus ir jaunimą įsvykas į mums priešišką valstybę ir toliau nori,kad būtų plaunamos smegenys ir niekinama mūsų valstybė. Kokia draugystė,kuri okupuoja kaimynę,žudo nekaltus žmones.Kokios nori ponai,meras ir kultūros parsivežti,nebent primiršo keiksmažodžius,kuriuos dar iki šiol neatsikrato nepriklausomybės žmonės. Gėda,kad toks ponų supratimas. Matyt,pritruko vaistų…Reikia gydytis nuo sovietinio mąstymo ir suprasti kas yra kas.

  • plungiškis:

   nesamones šneki su kaimynais reikia gerus santykius palaikyti gal tau ir reikia pačiai susimastyti

 • Zofija:

  Pritariu 100% tam ,kuris pasivadino „Teisybė“ aš noriu paklausti , kada išssivalys Plungės Savivaldybė nuo nesąžiningų , padlaižūnų ir t.t. noriu paklausti , kada Jūs ponai Savivaldybės tarnautojai pradėsite dirbti plungiečiams ? Tokios savivaldybės , kaip Plungės nėra visoje Lietuvoje. Tiesa, dar yra tikimybė iš adimi .nistracijos direktoriaus pono Bogužio , kuris stengiasi dėl plungiečių , bet jam šnairuoja biurokratai. Linlime Jums nepasiduoti… Mes Jus palaikisime

 • Gėda:

  gėda visai Plungei ir plungiečiams, kad tokią valdžia teišsirinko… Blogesnis variantas turbūt ir nebebuvo įmanomas?

 • Juta:

  Nesuptarntu ko taip visi bijo. Nuvažiuos ir ką ten pamatys??? ( kad nėra taip kaip skelbiama ??? ). Gyvename laisvoje šalyje ir keliaujam kur norim: Rusija, Indija, Amerika.

 • Isvarytas:

  Meras pamirso ka rusija daro su ukraina .plungiskiai nori i putino glebi .meras vaziuos rusiskos saules pravesti.visiskas aklumas.

  • Divute:

   Paranoja nepagydoma…….Manau kad didziausi priesai- mes patys sau esam;)))))

 • Auslander:

  Tas meras Klikonis atsirado iš Rokiškio, kur sovietmečiu yra baigęs Kaune medicinos institute farmaciją, o po to Alsėdžiuose dirbo vaistinės vedėju. O sovietmečio pabaigoje ėmė rimtai veržtis į politiką. Kas jį prastūmė į tą politiką? Manau, kad tokiu meru turėtų susidomėti VSD. Tokie merai daro gėdą ne tik Plungei, bet ir visai Lietuvai. Na, o tas jo pavaduotojas Jurcius iš viso, manau, netinka tokioms per aukštoms kaip jam pareigoms. Paklauskite, koks jo išsilavinimas? Gėda, kad kai kurie plungiškiai išsirinko tokią valdžią. O ir opozicija turėtų kažką daugiau nuveikti, o ne tik „nepritarti“. Ar ne laikas būtų opozicijai ir jos vadovei Beierle reikalauti tiesioginio valdymo ar imtis kitų, įstatymuose numatytų veiksmų, kad tokie „politikai“ nedarytų gėdos Plungei ir patriotiškai nusiteikusiems plungiškiams.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...