Už indėlininkų pinigus sūnui statė namą

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Šiaulių ir Panevėžio apygardos valdyba kartu su Šiaulių apygardos prokuratūra teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje šiuo metu jau bankrutavusios Telšiuose įsteigtos kredito unijos „Žemaitijos iždas“  kreditavimo tarnybos vadovas Gintaras Sabeckis ir jam padėjusi kasininkė-vadybininkė kaltinami beveik 150 tūkst. eurų pasisavinimu, sukčiavimu, apgaulingu apskaitos tvarkymu.

„Žemaitijos iždas“ savo skyrių 2016 m. buvo atidaręs ir Plungėje. Telšiškio valdoma kredito unija indėlininkams žadėjo geras palūkanas. „Neatsitiktinai pavadinime atsirado žodis „iždas“. Kokia valstybė be iždo? Džiugu, kad pavadinimas pasiteisina. Tad noriu palinkėti, kad unijos iždas būtų saugus, patikimas ir turtingas dėl visų mūsų – dirbančiųjų ir klientų – gerovės“, – per atidarymo ceremoniją tąkart kalbėjo viena iš įmonės valdybos narių.
Deja, šiems palinkėjimams nebuvo lemta išsipildyti. Jau kitų metų sausį vykusio patikrinimo metu kredito unijoje pasigesta daugiau negu 100 tūkst. eurų. Seife, už kurį atsakingas buvo  Kreditavimo tarnybos vadovas G. Sabeckis, Lietuvos banko tarnautojai rado tik 0,95 euro. Buvo sustabdytas kredito unijos darbas ir apie tai informuota Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba.
Jai buvo pateikti duomenys, kad unijoje gali būti perrašomi buhalteriniai dokumentai, fiksuojamos realiai neįvykusios ūkinės finansinės operacijos. Tyrimo metu surinkta pakankamai duomenų, leidžiančių pagrįstai įtarti, kad 2016 m. kovo–2017  m. gruodžio mėnesiais faktinis Žemaitijoje veikusios kredito unijos administracijos vadovas, gyventojams pažadėjęs padidinti jų turimus pajus ir paėmęs tūkstantines sumas, realiai šių lėšų kredito unijai nepateikė ir pasisavino beveik 120 tūkst. eurų.
Įtariama, kad G. Sabeckis pinigų prasimanydavo, kai, indėlininkams nieko nežinant, nutraukdavo su kredito unija sudarytas indėlių sutartis, o neva jiems grąžintus grynuosius pinigus pasiimdavo pats. Be to, tūkstantines sumas kredito unija mokėjo už jo sūnaus namo statybą. Oficialiai lėšos buvo skirtos kredito unijos pastato remontui, o realiai dalis pinigų buvo panaudota langams įsigyti ir namui įrengti.
Atliekant ikiteisminį tyrimą nustatyta, kad iš kredito unijos seifo dingo beveik 40 tūkst. eurų. Įtariama, kad pinigus paėmęs kaltinamasis lėšų pasisavinimą įformino kaip pinigų skolinimą, išrašant gyventojams vekselius. Be to, atskleista, kad vadovas pasisavino kredito unijai priklausančius 30 tūkst. eurų, kai savo turimai nekilnojamojo turto nuomos bendrovei gavo dvi paskolas. Pasinaudodamas savo aukštomis pareigomis kredito unijoje, jis apgaule gavo tūkstantines paskolas, žinodamas, jog įmonė tik sukūrė mokios reputaciją ir paskolos negrąžins.
Ikiteisminio tyrimo metu Šiaulių apygardos prokuratūros Antrojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroro vadovaujami FNTT tyrėjai Telšiuose, Plungėje ir Vilniuje atliko kratas. Buvo paimti apskaitos dokumentai, kompiuterinės laikmenos ir kita tyrimui svarbi informacija.
Baudžiamoji byla perduota nagrinėti Šiaulių apygardos teismui. Baudžiamajame kodekse nustatyta, kad kaltinamiesiems už jų įvykdytas nusikalstamas veikas gresia maksimali laisvės atėmimo iki dešimties metų bausmė.
Kredito unijos, pasisavinančios gyventojų santaupos ir apgaulingai tvarkančios buhalterinę apskaitą, FNTT akiratyje atsiduria nebe pirmą kartą. Per pastaruosius metus FNTT baigė 4 ikiteisminius tyrimus. Šiuo metu dar tęsiami ikiteisminiai tyrimai dėl 6 kredito unijų veiklos. Bendra nusikalstamu būdu iš kredito unijų gauta suma viršija 21,7 mln. eurų.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...