Linkėjimai iš Švedijos

Į „Žemaičio“ redakciją užsukęs Kulių seniūnijos Kumžaičių kaime gyvenantis ir ūkininkaujantis Gintaras Norkus iškart pasisakė atėjęs tiesiai iš Plungės rajono policijos komisariato. Kadangi ten nesulaukė pagalbos, nutarė kreiptis į žurnalistus. Vyras rankoje laikė neseniai gautą jam adresuotą Švedijos transporto agentūros laišką. Tiesa, parašytą lietuviškai. Jame pranešama, kad kumžaitiškis turi sumokėti 0,87 euro, mat jo automobilis užregistruotas kertantis spūsčių mokesčio rinkliavos stotį Gioteborge (Švedija).

Perskaitę šį laišką, aiškinamės toliau. Keista, kad reikalaujama 87-ių centų, nors surašyti šį raštą, išversti jį į lietuvių kalbą, atspausdinti, atsiųsti į Lietuvą, atvežti į Plungę, o iš jos – į Kumžaičius tikrai kainavo gerokai brangiau. Kita vertus, žinant, kad tokie pranešimai dabar siuntinėjami automatiškai, nesigilinant, dėl ko ir kam, gal ir nieko nuostabaus. Ir laiško siuntėjas nuostabos nekelia. Juk ar mažai lietuvių dabar po užsienius važinėja. Tie, kas turėjo reikalų Švedijoj, jau yra girdėję ir apie kai kuriuose tos šalies miestuose renkamus spūsčių mokesčius.
„Tai kad aš toj Švedijoj gyvenime nesu buvęs. Ir mano automobilis, kurį turiu jau 11 metų, nė karto nebuvo iš Lietuvos išvažiavęs. Ką Švedija – net Latvijoj nebuvom. Gavęs laišką pasitikslinau. Neva tą dieną Gioteborge kirtau spūsčių mokesčio rinkliavos stotį, iš tikrųjų buvau Kumžaičiuose ir vežiau šieną“, – dėstė vyras.
Kumžaitiškis pasakojo dėl šio laiško pirmiausia kreipęsis į Plungės rajono policijos komisariatą, bet ten jam niekuo negalėję padėti. Laiške nurodytu telefono numeriu su Vilniaus kodu taip pat niekas neatsakąs, tad visiškai neaišku, kaip elgtis toliau – mokėti ar nemokėti tų 87 centų.
„Net jei manote, kad sprendimas yra klaidingas, mokestį privalote sumokėti laiku“, – laiške apdairiai perspėja Švedijos transporto agentūra ir dar prideda, kad sumokėjus galima rašyti prašymą persvarstyti sprendimą ir nusiųsti jį nurodytu adresu į Švediją. Kokia kalba turi būti parašytas tas prašymas, nenurodoma, bet ir kvailam aišku, jog bet kokios lietuviškos rašliavos toje agentūroje keliaus į šiukšlių kibirą.
„Čia labai dviprasmiška situacija. Jei nesumokėsiu, prisistatys antstoliai. Jei vis dėlto pervesiu tuos centus, patvirtinsiu iš tikrųjų buvęs tame Gioteborge, nors nei buvau, nei ką. Ir kas žino, kuo tai baigsis? O jei čia kokie aferistai siuntinėja tokius laiškus?“ – klausė sutrikęs vyras.
Deja, ir mums nepavyko kažko daugiau išsiaiškinti. Sužinojome tik tiek, kad Stokholme ir Gioteborge išties galioja mokesčių už spūstis sistema. Anksčiau ji taikyta tik Švedijoje registruotoms transporto priemonėms, o nuo sausio 1 dienos – ir užsienyje registruotoms. Mokėjimų sistema yra visiškai automatizuota, o tai reiškia, kad ir visas priemones, pravažiuojančias pro automatus, registruoja, ir pranešimus jų savininkams, nesvarbu, kuriame pasaulio pakrašty šie gyventų, išsiunčia speciali sistema.
Po poros dienų, paskambinęs į „Žemaičio“ redakciją, kumžaitiškis papasakojo, kad jo dukrai galiausiai pavyko prisiskambinti laiške nurodytu telefonu į Vilnių. Atsiliepusi moteris maloniai paaiškino, jog kartais įvyksta klaida ir sistema blogai užfiksuoja transporto priemonės numerį. Bet kad tai būtų išsiaiškinta, kumžaitiškis esą vis tiek privalo pirma sumokėti nurodytą mokestį ir tada angliškai arba švediškai rašyti pretenziją. Tada šis atvejis bus ištirtas. Jei paaiškės, kad iš tiesų įsivėlė klaida, 87 centai sugrįš į kumžaitiškio sąskaitą.
„Velniai nematė tų centų. Man tik gaila sugaišto laiko ir savo nervų. Po visos šios istorijos vaikams sakiau, kad daugiau į Švediją nebevažiuosim“, – nelinksmai nusijuokė vyras.

 

Vienas komentaras

  • visiems:

    Prieš porą metų (o gal ir seniau) vienam rietaviškiui buvo atsiųsta bauda už stovėjimo taisyklių nesilaikymą iš Italijos. Pranešime buvo nurodytas mašinos numeris ir klaidinga automobilio markė. Kiek žinau, jis nemokėjo. Po metų atėjo pakartotinis pranešimas. Kuo baigėsi istorija, nebesidomėjau.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Šalį sudrebino kaip įtariama korumpuotų teisėjų ir advokatų suėmimo skandalas. Kaip jį vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...