Apie mūsiškius

BunkaVėl bus Plungiškių draugijos sueiga, vėl prisiminsime tuos, kurie paliko pėdsaką mūsų krašte ir visame pasaulyje.
Gerai, kad yra ką ir kam prisiminti.
Bet nieko nepadarysi, taip jau nutiko, jog vienus prisimename labiau, o kitiems dar reikia rasti vietos mūsų atmintyje, nors jie irgi plungiškiai.
Mūsiškiai.
Sonia Šlesin – Mahatmos Gandžio sekretorė; seras Ronaldas Harvudas – Oskaro premijos laureatas; seras Entonis Šeras – Londono karališkojo teatro aktorius ir režisierius; Maiklas Levitas – Nobelio premijos laureatas; Malkolmas Rifkindas – buvęs Didžiosios Britanijos Škotijos reikalų, transporto, gynybos, užsienio reikalų sekretorių postuose; lordas, Braunstono baronas Grevilis Džaneris; jo dukra, judaizmo reformatorių vyresnioji rabinė Laura Džaner-Klauzner; Alenas Cimbleris – vieno iš Didžiosios Britanijos bankų prezidentas; Džonatanas Šapira – vienas garsiausių pasaulyje politinės karikatūros meistrų ir daugybė kitų – Plungėje gimusių ar giminės šaknų čia turinčių ir jų nepamirštančių litvakų.
Jeigu jau mūsuose priimta didžiuotis kilusiais iš savo krašto garsiais žmonėmis, reikėtų nepamiršti ir tų, kurių šaknys dar čia, bet tautiečiai, protėviai išėjo visi iki vieno: kas į Amerikas, kas į senąsias ar naujesnes kapines čia pat Plungėje, kas į masines kapavietes…
Pasirodo, jog tie, kurie garsūs mūsiškiai, dar ne visi žinomi.
Istorikė Jolanta Skurdauskienė išgirdo garsaus pasaulyje kalbininko Vladimiro Plungiano pavardę ir pasidalino įtarimu, jog jis – irgi plungiškis. Pasirodo, tikrai kilęs iš garsios tarpukario Plungėje Plungianskių giminės.
Beje, daug litvakų gimtųjų miestų ir kaimų pavadinimus XIX amžiaus pradžioje pasiėmė kaip pavardes. Taip atsirado Plungianskiai, Ritoveriai, Salanteriai, Kovneriai, Vilenskiai, Karnovskiai ir daug kitų.
Neseniai Izraelio mokslininkas Gabrielis Sivanas atmintin sugrąžino dar vieną plungiškį – poetą, dramaturgą, pamokslininką, XIX–XX amžių sandūroje su tėvais Anglijon išplaukusį Izaoką Golerį. Talentingas, tačiau ekscentriškas Izaokas, matyt, dėl savo charakterio tyliai buvo nugramzdintas užmarštin, nors, kaip rašo G. Sivanas, „per savo trumpą gyvenimą sugebėjo padaryti tris karjeras ir palikti beveik dešimt literatūros kūrinių“.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Šalį sudrebino kaip įtariama korumpuotų teisėjų ir advokatų suėmimo skandalas. Kaip jį vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...