Festivalio pradžiai – įspūdinga Vienos muzika

21808-16592Šeštadienio pavakarę visą Plungę sudrebinusios patrankų salvės paskelbė jau tryliktojo tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio pradžią. Ši įspūdinga muzikos šventė kasmet pradedama paskutinįjį rugpjūčio šeštadienį ir tęsiasi visą rugsėjį. Ir pirmasis festivalio koncertas, kurį Plungei tradiciškai dovanojo Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, ir dar penkių galingų kolektyvų pasirodymai nuskambės Plungės kunigaikščių Oginskių dvaro sodybos žirgyno salėje.

Festivalio atidarymo iškilmės surengtos kunigaikščio Oginskio rūmų parteryje. Į šventę gausiai susirinkusius plungiškius ir miesto svečius pasveikinęs Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas džiaugėsi galimybe jau tryliktąjį kartą paskelbti šio didingo renginio pradžią.
Į festivalio publiką kreipėsi ir Plungiškių draugijos prezidentas Liudas Skierus: „Prieš 15 metų dr. Bronislovas Lubys atkūrė Plungiškių draugiją, kurios tikslas – daryti gerus darbus Plungei. Vienas iš tokių – tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis, per kurį šiemet minime ir Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metį, ir amžiną atilsį dr. B.  Lubio 80-metį. O prieš paskutinįjį festivalio koncertą mūsų laukia dar vienos iškilmės – garsiajam Lietuvos menininkui Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui skirto paminklo, kuris stovės Plungės parke, atidarymas.“
Prezidentas L. Skierus pasidžiaugė, jog Plungiškių draugija vienija ir sukviečia ne tik vietinius, bet ir po visą Lietuvą bei pasaulį išsibarsčiusius kraštiečius, į festivalio atidarymą atvykstančius iš Liuksemburgo, Italijos, Belgijos, Jungtinių Amerikos Valstijų ir kitų šalių.
Gerų žodžių plungiškiams negailėjo ir šventės svečias Vygaudas Ušackas. Jis akcentavo, kad Plungėje rengiamas festivalis žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų, pasidžiaugė, jog plungiškiai taip iškiliai prisimena savo kraštietį dr. Bronislovą Lubį – tikrą valstybininką, nuoširdžiai „sirgusį“ už Lietuvą ir savo gimtąją Plungę.
Plungės rajono meras Audrius Klišonis dėkojo meno korifėjams, kurių rengiamas festivalis kasmet, paskutinįjį vasaros šeštadienį, Plungę paverčia tikra kultūros sostine, sutraukiančia geriausios muzikos ištroškusią publiką. „Pirmiausia tai – plungiškiai broliai Domarkai, kuriantys šios festivalio stuburą, sudarantys programą ir sukviečiantys kolektyvus“, – minėjo A.  Klišonis.
Po pasisakymų parką sudrebino trys patrankų salvės: už tėvynę Lietuvą ir jos šimtmetį, už kunigaikščius Oginskius ir festivalį, už Plungę ir plungiškius. Jos paskelbė festivalio pradžią ir pakvietė publiką į salę paklausyti pirmojo koncerto, kuris pavadintas „Vienos muzikos vakaru“. Puikia muzika plungiškius žavėjo bene iškiliausias šalies kolektyvas – Modesto Pitrėno vadovaujamas Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, kuriam šįkart dirigavo plungiškis, Plungės garbės pilietis, Garbės dirigentas prof. Juozas Domarkas.
Koncertą vedęs muzikologas Viktoras Gerulaitis žiūrovams priminė, jog tarptautinio M.  Oginsko festivalio meno vadovas yra prof. J. Domarkas, idėjos autorius – jo brolis, taip pat dirigentas Stasys Domarkas. O pagrindiniai varikliai – Plungiškių draugijos viceprezidentė, Plungės garbės pilietė Genovaitė Žiobakienė ir Žemaičių dailės muziejaus direktorius A. Bakanauskas. Organizatoriai – Plungiškių draugija, Žemaičių dailės muziejus, partneris – Plungės Mykolo Oginskio meno mokykla.
Festivalis tradiciškai pradėtas Mykolo Kleopo Oginskio polonezu „Atsisveikinimas su Tėvyne“. Po šio kūrinio plungiškiai pakviesti į „Vienos muzikos vakarą“. Jo pradžioje nuskambėjo Volfgango Amadėjaus Mocarto, kuris Vienoje atsigavo kaip kompozitorius, operos „Figaro vedybos“ uvertiūra. Šį linksmą ir energingą kūrinį netrukus pakeitė smagus operos „Don Žuanas“ duetas – Don Žuano vaidmenį atlikęs operos solistas Liudas Mikalauskas scenoje viliojo Celiną – sopraną Viktoriją Miškūnaitę.
Žinoma, nepamirštas ir polkų, maršų, operečių ir valsų kūrėjas, austrų kompozitorius ir dirigentas Johanas Štrausas – iš pradžių skambėjo jo operetės „Šikšnosparnis“ uvertiūra ir nuotaikingas šeimyninis duetas, kurį vėlgi atliko L. Mikalauskas ir V. Miškūnaitė. Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras duoklę atidavė ir didžiajam J.  Štrauso stebuklui „Vienos valsui“, kurį V. Gerulaitis pavadino tikra simfoninio šokio puokšte. Netrukus nuskambėjo ir dar vienas puikus šio kompozitoriaus kūrinys – valsas „Vynas, moterys ir daina“.
Publika audringai plojo ir kitiems J. Štrauso kūriniams  – polkai „Perkūnas ir žaibai“ ir bene žinomiausiam jo valsui „Žydrasis Dunojus“. Pasak V. Gerulaičio, šis kūrinys buvo parašytas 100 vyrų chorui, bet jo premjera susidomėjimo nesulaukė. Valso triumfas prasidėjo tik tuomet, kai J. Štrauso orkestras jį sugriežė Paryžiuje. Vėliau Bostone „Žydrąjį Dunojų“ vienu metu sugrojo 20 tūkstančių atlikėjų, o kompozitoriui už šį valsą buvo sumokėtas rekordinis 100 tūkstančių dolerių honoraras.
Koncerto metu skambėjo ir Imrė Kalmano bei Franco Leharo kūriniai – L. Mikalauskas atliko ariją ir „Husaro maršą“ iš operetės „Misteris X“ (I. Kalmanas), V. Miškūnaitė – ariją iš ispaniško siužeto operetės „Džudita“ (F. Leharas). Koncertą „Vienos muzikos vakaras“ vainikavo meilės duetas iš operetės „Linksmoji našlė“.
Šis koncertas, kaip minėjome, – pirmasis. Kitą savaitgalį plungiškiai kviečiami į Kauno miesto simfoninio orkestro ir Šiaulių valstybinio kamerinio choro „Polifonija“ pasirodymą bei žirgų konkūrą. Vėliau žiūrovų lauks jaunimo orkestrų koncertas, operos „Radvila Perkūnas“ ir „Prūsai“, tarptautinė mokslinė konferencija, Lietuvos kamerinio orkestro koncertas ir, žinoma, M. K. Čiurlionio paminklo atidengimo šventė.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Šalį sudrebino kaip įtariama korumpuotų teisėjų ir advokatų suėmimo skandalas. Kaip jį vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...