Kultūros centro foje nušvito spalvomis

DSC_0260Ko gero, nėra plungiškio, nežinančio visada margaspalve skarele galvą puošiančio menininko Leonardo Černiausko. Jei nepažįsta jo kaip dailininko, tai tikrai žino kaip išskirtinės išvaizdos vyrą, kurį be galvos apdangalo dažniausiai puošia ir šypsena. Tai šiltas ir ekspresyvios išvaizdos žmogus. Lygiai tokiais pačiais epitetais būtų galima apibūdinti ir L. Černiausko kūrybą, su kuria susipažinti šiuo metu gali visi, užsukę į Plungės kultūros centrą. Pastarojo erdves jau kurį laiką puošia dailininko paveikslai, tačiau oficialus jo kūrybos „vaisių“ pristatymas surengtas praėjusį trečiadienį.

Kultūros centro parodų ir renginių organizatorė bei mūsų krašto tautodailininkų vadovė Jolanta Miltenė sakė, jog paroda neišsiskiria eksponatų gausa, tačiau pastarieji žavi formatu, dydžiu. Visuomenės dėmesio laukiantys paveikslai – išties dideli. Tačiau ne savo dydžiu jie žavėjo į parodos atidarymą susirinkusius plungiškius bei miesto svečius. Tiek profesionalūs menininkai, tiek mėgėjai L. Černiausko paveikslus gyrė už spalvas, kurios – išties itin ekspresyvios. Anot J. Miltenės, kitaip ir būti negalėtų, kai juos kuria išskirtinį skonį turintis dailininkas.
Gražių žodžių Babrungėnų kaime gyvenančiam menininkui negailėjo ir Kultūros centro vadovas Romas Matulis. „Plungė turi didžiuotis tokiais žmonėmis. Mažieji šalies miestai, regionai galbūt negali pasigirti puikiai išvystyta pramone, stambiomis įmonėmis, tačiau kultūra – gali. Vienas iš Plungės krašto garsintojų yra Leonardas. Jį drąsiai galime įvardinti vienu ryškiausių rajono kūrėjų. Leonardas yra neeilinė asmenybė. Išskirtinė ir jo kūryba.
Parodoje pristatomi šio menininko darbai man – ypatingai brangūs. Visada, pamatęs Leonardo darbus, mintyse ištariu: „Dieve, kaip gražu““, – kalbėjo direktorius, sveikindamas parodos autorių, bei pridūrė, kad Kultūros centras be kuriančių žmonių ir jų darbų būtų tik pilkas ir šaltas mūras.
Prie sveikinimų prisidėjo ir L. Černiausko kolega Alvydas Stonkus. Jis perdavė profesionalių dailininkų grupės „3+“, kuriai abu priklauso, narių šilčiausius sveikinimus ir prisiminė, kad buvo metas, kai L.  Černiauskas kaip menininkas jam mestelėjo ne vieną vertingą patarimą, pagelbėjusį kūrybiniame procese.
Pats L. Černiauskas džiaugėsi, kad jo kūryba yra vertinama. Prisimindamas savo ankstesnius darbus, dailininkas sakė, kad jie labai skiriasi nuo dabartinių. „Šiuo metu bandau laviruoti tarp abstrakcijos, gal net spalvinės abstrakcijos ir realizmo“, – kalbėjo menininkas. Palikęs Plungę, jau ne vieną dešimtmetį jis gyvena Babrungėnų kaime, akmeniniame pastate prie Babrungo upelio, buvusiame vandens malūne, kuriame telpa visas jo gyvenimas: būstas, dažais kvepiančios kūrybinės dirbtuvės bei meno galerija-muziejus.
Dailininkas tikino, kad jo galerijos-muziejaus durys – visada atviros, tačiau ne taip dažnai varstomos plungiškių. Tarsi apmaudą reikšdamas tapytojas sakė, jog mūsų krašto žmonės retai užsuka į jo namus. L. Černiauskas ir anksčiau yra ne kartą atviravęs, jog nors nuo 1966-ųjų yra surengęs kelias dešimtis personalinių parodų ne tik Lietuvoje, bet užsienyje, labiau vertinamas jaučiasi svečių šalių meno gerbėjų nei lietuvių. Su apmaudu jis yra kalbėjęs ir apie mūsų krašto žmones, kurie, pasak menininko, yra atitrūkę nuo meno, nesidomi juo.
Su nuoskauda tapytojas kalbėjo ir apie tai, kad nesulaukia dėmesio iš Žemaičių dailės muziejaus darbuotojų – esą mūsų muziejininkams, kuriuos dailininkas vadino dvarininkais, kur kas įdomesni kitų šalių kūrėjai. Todėl tik retas plungiškis pažįsta savo krašto menininkus. Laimei, pasak L. Černiausko, kraštiečių darbai noriai laukiami Kultūros centre.
Menininkas kalbėjo, jog šiuo metu jį džiugina tai, kad turi erdvę savo darbui, nestinga lėšų nusipirkti dažams, kurių reikia kilogramais. Tapytojas patikino, jog netrūksta ir idėjų kūrybai. Esą jis jau prisiruošęs drobių, ateityje virsiančių paveikslais. „Tad laukite – darbų tikrai dar bus“, – pažadėjo. O paklaustas, iš kur semiasi idėjų, atsakė: „Vaikščioju visada pusiau trenktas, pamatau kažką ir darau.“

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...