Apie modeliavimą

BunkaTeatro ir kino aktorė Elvyra Žebertavičiūtė sako, kad buvo prisiekusi konservatorių patriotė, bet kai pamatė, ką jie išdarinėja, nusisuko nuo visų partijų ir net balsuoti nebeina.
Tokių nebeinančiųjų, nėjusiųjų ir neisiančiųjų Lietuvoje – apie pusė balso teisę turinčiųjų. Vieni – nusivylę kaip ir aktorė, kiti sako nieko neišmanantys politikoje, treti – abejingieji, ketvirti – tingintieji pakelti užpakalį.
Bet pretenzijas reiškia visi. Kartais rodosi, jog aršiausieji ir yra tie, kurie nebalsavo. Nes dažnai jie išdidžiai apie tai pareiškia sakydami, jog neis prie balsadėžių tol, kol nebus patenkinti gyvenimu.
Pamodeliuokime.
O jeigu ir Lietuvoje, kaip dvidešimt trijose pasaulio valstybėse, būtų privalomas balsavimas? Nes, kaip Politinių studijų enciklopedijoje sakė amžinatilsi JAV akademikas, politikos mokslų profesorius Stiuartas Nagelis, „Privalomas balsavimas pateisinamas tiek dėl normatyvinių, tiek ir dėl praktinių priežasčių. Manoma, kad balsavimas yra ne pilietinė teisė, o pareiga, kurią kiekvienas turi įgyvendinti. Taip pat, kad visuotinis balsavimas sustiprina demokratiją ir geriau įgalina tas visuomenės grupes, kurios nepasižymi aktyviu dalyvavimu rinkimuose“.
Lietuvoje dar neteko girdėti įstatymo apie privalomą balsavimą iniciatyvos. Seime gimsta keisčiausios, kartais net sveiku protu nesuvokiamos idėjos. Net apie tai, kaip daugiau žmonių privilioti į rinkimų apylinkes.
Dėl referendumo apie dvigubą pilietybę net svarstoma balsavimą padaryti daugiadieniu. Teisės žinovai sako, jog taip elgtis negalima, bet politikai vis tiek tokią mintį stumia.
Vėlgi pamodeliuokime. Kodėl tautos išrinktieji net necypteli apie privalomą balsavimą?
Remiantis S. Nageliu, galima manyti, kad jie yra demokratijos priešai, nes nenori jos stiprinti. Be to, nenori ar bijo užkrauti rinkėjams pareigą, palieka tik teisę. Atseit, tai ir yra demokratija.
Eismo keliuose taisyklės griežtai reglamentuoja transporto priemonės kiekvienos lemputės blykstelėjimą, o rinkimų įstatymas valstybės valdyme leidžia elgtis kaip nori. Galai lyg ir nesueina.
O gal vis dėlto partijos bijo rinkėjų, nes nežino, kaip visi urmu elgsis? Ir joks modeliavimas čia nepadės. Kiekviena turi savus, jais ir ramstosi.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Šalį sudrebino kaip įtariama korumpuotų teisėjų ir advokatų suėmimo skandalas. Kaip jį vertinate?

Rezultatai

Loading ... Loading ...