Vėl skambėjo M. K. Oginskio kūrybos perlai

21810-16860Spalio 26–28 dienomis duoklę kunigaikščių Oginskių gyventam kraštui – Rietavui – atidavė jaunieji šalies ir užsienio talentai – jie jau trečią kartą rinkosi į tarptautinį Mykolo Kleopo Oginskio kamerinės muzikos festivalį-konkursą „M. K. Oginskio kūrybos perlai“. 2012-aisiais startavęs renginys šiemet sulaukė daugiau nei šešiasdešimties dalyvių, į Rietavą suvažiavusių ne tik iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių, bet ir iš svečių šalių.

Apdovanojo obeliskais
Dainų ir muzikos šventė Rietave vyko tris dienas. Komisijai teko įvertinti per šešiasdešimt jaunųjų pianistų ir vokalistų bei išrinkti geriausius. Jiems atiteko ne tik laureatų diplomai, bet ir pagrindiniai prizai – obeliskai, pagaminti iš prabangios medienos su auksiniu kunigaikščių Oginskių giminės ženklu ir asmenine dedikacija.
Vienas iš jų atiteko pianistei Marijai Normanataitei, kuri mokosi Nacionalinėje Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokykloje. Kitas obeliskas iškeliavo į Vytauto Didžiojo Universiteto Muzikos akademijos studentės Gabrielės Kuzmickaitės rankas.
Pagrindinių prizų laimėtojos koncertavo ir per baigiamąjį festivalio koncertą Rietavo šventovėje, kurį vainikavo įsimintinas Molodečno (Baltarusija) M. K. Oginskio koledžo simfoninio orkestro pasirodymas. Trijų dienų profesionaliosios muzikos ir dainų šventė nebūtų buvusi tokia „skani“, jei ne ją vedusi charizmatiškoji aktorė Virginija Kochanskytė. Kaip yra pasakęs meras Antanas Černeskis, be šios asmenybės, užkrečiančios visus gera nuotaika, neįsivaizduojama nė viena didelė rietaviškių šventė.
O „Žemaitis“ savo ruožtu primena, jog festivalis-konkursas ne be pagrindo pavadintas „M. K. Oginskio kūrybos perlais“. Mat tai – svarbus įvykis ne tik Rietavui, bet ir visai Lietuvai. Šio renginio dėka pirmąkart Lietuvoje buvo surinktos, suredaguotos ir atspausdintos M. K. Oginskio fortepijoninių kūrinių natos. Jų rinkinys „24 M. K. Oginskio polonezai“ pristatytas pirmajame festivalyje.
Apie tai prieš porą metų kalbėjo ir „Žemaičio“ kalbinta renginio sumanytoja, dabar – Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos direktorė Rita Urniežienė. Anot jos, konkurso pavadinimas toks dėl to, kad polonezai ir romansai – lyg iš naujo rasti reti perliukai, kuriuos suvėrus į vėrinį pavyko papuošti ir papildyti lietuvių kompozitorių kūrybos lobyną.
„Šis renginys – didžiulė dovana visiems“
Įspūdžiais apie festivalį, kurio misija – tęsti gilias Oginskių tradicijas ugdant jaunuosius talentus ir sudarant sąlygas jų meninei raiškai, su „Žemaičio“ skaitytojais sutiko pasidalinti tris dienas vykusios šventės organizatorės – Rietavo M. K. Oginskio meno mokyklos – laikinasis direktorius Nerijus JASINSKAS.
– M. K. Oginskio meno mokyklai vadovaujate gana neilgai. Ar daug pastangų reikia įdėti, kad surengtum ne vietinės reikšmės, o tarptautinį festivalį?
– Šis renginys – didžiausias, kurį aš, talkinamas Meno mokyklos bendruomenės, organizavau. Prireikė atominio kiekio pastangų, tačiau turint tokią stiprią, minčių, idėjų ir sumanymų kupiną komandą viskas – įmanoma.
– „M. K. Oginskio kūrybos perlų“ iniciatorė yra buvusi jūsų vadovaujamos įstaigos direktorė Rita Urniežienė. Ar rengiant trečiąjį festivalį bendradarbiauta su ja?
– Organizaciniame komiteto darbe R. Urniežienė nedalyvavo. Ji buvo pakviesta dirbti vokalistų vertinimo komisijoje. Tarp Plungės ir Rietavo meno mokyklų vyrauja šilti santykiai, dėl to mes noriai bendraujame ir semiamės vieni iš kitų patirties.
– Pirmajame festivalyje sulaukta per 40 jaunųjų pianistų ir 30-ies vokalistų, antraisiais metais jų pasirodė kiek daugiau. Kiek jaunųjų talentų koncertavo šiemet?
– Šiais metais sulaukta 29 vokalistų ir 33 pianistų. Nors dalyvių skaičius – šiek tiek mažesnis nei ankstesniais metais, jų nereikia skatinti dalyvauti, jie patys rodo iniciatyvą. Vis dėlto reikia šiokių tokių organizacinio komiteto pastangų. Jis padeda pritraukti dalyvius, primena jiems apie kol kas pastovumo neturintį renginį. Kitas planuojamas po poros metų – 2020-aisiais.
– Kaip manote, ką šis festivalis suteikia dalyviams? Ar tai – tik galimybė visuomenei parodyti savo talentą?
– Mano supratimu, pirmiausia festivalis dalyviams yra reikšmingas dėl galimybės atlikti unikalią M. K. Oginskio kūrybą ir dėl kilnaus jausmo, kurį patiria atvykęs kiekvienas Rietavo svečias. Čia pasirūpiname kiekvienu. Šiais metais UAB „Reval MBG“ erdvėse ir unikalių ten dirbančių menininkų Rimo Kurlavičiaus ir Voldemaro Želkausko pastangomis gimė unikalus didžiojo prizo simbolis – obeliskas, pagamintas iš prabangios medienos su auksiniu kunigaikščių Oginskių giminės ženklu ir asmenine dedikacija laureatui. Manau, jog tai – išskirtinis, prasmę ir reikšmę turintis prizas, kurį parsivežti į savo namus, ko gero, svajojo kiekvienas iš dalyvių.
Kalbant apie finalinę dieną… tai – dovana tiek dalyviams, tiek jų mokytojams bei visuomenei. Ji skirta festivalio benefisui – koncertui. Karališkai pagerbiame vertinimo komisijos narius, kviečiame juos koncertuoti. Visuomenė turi neeilinę galimybę išgirsti užburiantį koncertą, kurį šiais metais dovanojo Molodečno (Baltarusija) M. K. Oginskio koledžo simfoninis orkestras, vadovaujamas Grigorijaus Soroko. Jų pasirodymas tiesiog užbūrė. Manau, kad šis renginys – didžiulė dovana visiems.
– Kodėl baigiamajam koncertui pasirinkote sakralią erdvę – Rietavo šv. arkangelo Mykolo bažnyčią?
– Bažnyčią pasirinkome dėl akustikos, architektūros ir svarbiausia dėl to, jog šią šventovę prieš 145 metus pastatė
M. K. Oginskio vaikaitis Bogdanas Oginskis. Pastarąjį visi žino kaip dvaro valdytoją, labai daug dėmesio skyrusį menui. Jam dėkojame už pirmąją profesionalią šešiametę muzikos mokyklą, simfoninį orkestrą ir dar daug gražių darbų.
– Kokią ateitį prognozuojate šiam renginiui?
– Lūkesčių neturime, tiesiog stengiamės veikti maksimaliai gerai ir nuoširdžiai. Ateitis pati savimi pasirūpins.

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...