Nusišalinimą teko atšaukti

Spalio pabaigoje, kai Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) paskelbė žemės mokesčio deklaracijas, pastebėta, kad nemažos dalies sklypų savininkams mokestis, lyginant su 2017-aisiais, šoktelėjo dvigubai. Taip atsitiko dėl to, kad šiemet buvo perskaičiuota žemės vertė. Kai kurie sklypai įvertinti net 2,8 karto brangiau nei buvo, tad ir mokestis, kuris pririštas prie vertės, išaugo. Nenorint skriausti ūkininkų ir kitų žemės savininkų, spręstas klausimas dėl lengvatos taikymo.

Vertė didesnė – tarifas mažesnis
Klausimas dėl 50 proc. žemės mokesčio lengvatos asmenims, kurių žemės ūkio paskirties sklypai pagal naudojimo būdą priskiriami specializuotų ūkių, rekreacinio naudojimo ir kitos žemės ūkio paskirties sklypams, Plungės rajono savivaldybėje skubos tvarka svarstytas užpraėjusį ketvirtadienį. Iš pradžių – jungtiniame Vietos ūkio ir ekologijos bei Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetų posėdyje, o paskui – Savivaldybės taryboje.
2018-aisiais taikomas žemės mokestis patvirtintas 2017-ųjų pavasarį, neturint žinių apie tai, kokios sklypų vertės bus nustatytos 2018-aisiais. „Specializuotų ūkių, rekreacinio naudojimo ir kitos žemės ūkio paskirties sklypų vertės visuomet būdavo pačios mažiausios, todėl jiems taikydavome nesumažintą 1,8 proc. mokesčio tarifą. Šiemet šių sklypų vertė išaugo kone tris kartus, tad ir mokestis šoktelėjo. Todėl tarifą siūlome mažinti per pusę“, – kalbėjo Finansų ir biudžeto skyriaus vedėja Daiva Mažeikienė.
Vedėja priminė, kad žemės mokestis tvirtinamas kiekvienais metais. Jo tarifai koreguojami pagal tai, kokia yra sklypų vertė. „Žiūrime, kad mokesčio suma asmeniui būtų maždaug tokia pat, kokia buvo pernai. Tad jei žemės vertė išauga, tarifą paprastai mažiname. O šiemet kai kam suma išaugo dvigubai“, – minėjo D. Mažeikienė.
„Bet jūs ne bulves auginat…“
Vieną stambiausių ūkių rajone turinti Tarybos narė Daina Martišienė jungtiniame komitetų posėdyje kalbėjo: „Aš remiuosi Nausodžio seniūnijos ūkininkų pavyzdžiais. Štai 100-o hektarų savininkas pernai valstybei mokėjo 338 eurus, šiemet – 790. Turinčiajam 50 hektarų mokestis nuo 170 eurų šoktelėjo iki 350, kitam – nuo 160 iki 323 eurų.“
Žemės savininkų ginti stojo ir Lietuvos ūkininkų sąjungos Plungės skyriaus pirmininkas Marijus Kaktys. Jo teigimu, šiemet ūkininkai labai nukentės – ir dėl nepalankių gamtos sąlygų, ir dėl išaugusių mokesčių. „Mes, ūkininkai, prašėme atsižvelgti į šiųmetines sąlygas ir atleisti mus nuo mokesčio ar bent jau jį sumažinti. Jūs mūsų prašymą atmetėt. Dabar lengvatą taikysit tik trijų zonų sklypams, bet už kitus sklypus mokestis taip pat pakilo – jis šiemet didesnis 30–40 proc. Žodžiu, norėjome mokėti mažiau nei pernai, bet išeis taip, kad mokėsime dar daugiau. Nes į išvardytąsias tris zonas patenka tik 38 procentai visų sklypų“, – piktinosi ūkininkų vadovas.
Vietos ūkio ir ekologijos komiteto narys Romas Remėza buvo kitokios nuomonės dėl lengvatų taikymo. Pasak jo, mokestis išaugo ne tik ūkininkams, bet ir kitiems. Esą jam, turinčiam komercinės paskirties sklypą, per trejus metus mokestis šoktelėjo 46 procentais. Tad noras vieniems taikyti lengvatas, o kitiems – ne, yra tik kiršinimas. „Aš už 30 arų 600 eurų sumoku. Ir nieko nesakau. Tad gal čia reikėtų laikytis kažkokio solidarumo principo“, – sakė politikas.
D. Martišienė replikavo: „Bet jūs ne bulves tame sklype auginat, o verslą vykdot.“
Neliko kvorumo
Po gana ilgų diskusijų Savivaldybės tarybai vis dėlto pateiktas pirminis sprendimo projektas – dėl 50 proc. lengvatos taikymo. Vos pradėjus nagrinėti šį klausimą, D. Martišienė pareiškė: „Kadangi esu ūkininkė, manau, turėčiau nusišalinti nuo šio sprendimo priėmimo.“
D. Martišienei pakilus eiti iš posėdžių salės, paskui ją pasekė ir kiti žemės turintys ir mokestį mokantys Tarybos nariai: Liudas Skierus, Vaidotas Skierus, Robertas Endrikas, Julius Nekrašas, Mindaugas Jurčius ir kt. Jų nusišalino tiek, kad… nebeliko kam balsuoti. „Mūsų tik vienuolika, nėra kvorumo, tad negalime nagrinėti klausimo ir priimti sprendimo. Ką tokiu atveju turėtume daryti?“ – klausė meras Audrius Klišonis.
Juridinio ir personalo administravimo skyriaus vedėjas Vytautas Tumas atsakė: „Pagal Savivaldybės tarybos veiklos reglamentą tais atvejais, kai dauguma Tarybos narių yra susiję su nagrinėjamu klausimu, nusišalinimas gali būti atmetamas, nes kitaip nėra galimybės priimti sprendimą.“
Taip ir nutarta: nusišalinimas atmestas, Tarybos nariai grįžo į salę ir tęsė diskusijas dėl mokesčio.
Dar kartą pasisakyti panoro M. Kaktys. Jo teigimu, ūkininkai nebus patenkinti tokiu sprendimu. Mat Savivaldybės taryba visada atsižvelgdavo į tai, kiek kyla sklypų vertė, tad mokestį pakoreguodavo taip, kad suma pernelyg neišaugtų, o šiemet ne. Tarybos narys Algirdas Pečiulis siūlė: „O gal pritaikykim tokį tarifą, kad mokestis augtų ne 30–40 procentų, o tik kokius 15 ar 20?“ Jam pritarė ir D. Martišienė, kurios nuomone, teisinga būtų taikyti ne 50, o 60 proc. lengvatą.
Taikys 50 proc. lengvatą
Kad ir ko pageidavo ūkininkai, nutarta, kad ir 50 proc. – tai jau didelis palengvinimas ūkininkams. Juolab kad dėl to Savivaldybės biudžetas neteks apie 240 tūkst. eurų.
Taigi specializuotų ūkių, rekreacinio naudojimo bei kitos žemės ūkio paskirties sklypų savininkai turėtų žinoti, kad gaus dvi VMI siųstas žemės mokesčio deklaracijas. Vadovautis reikėtų ta, kurioje nurodyta mažesnė suma. Asmenys, kurie naudojasi Elektroninio deklaravimo sistema, mokestį turėtų mokėti pagal patikslintą deklaraciją, kuri bus atnaujinta iki lapkričio 2-osios. Sumokėti reikia iki lapkričio 15 dienos.

Vienas komentaras

  • Labai:

    gaila,kad visiems turtuoliams vis negana,vis stengiasi kuo daugiau iš valstybės išsiurbti. Vis turtuoliai verkia… O ýpač prichvatizatoriai žemių,miškų …

Parašykite komentarą

Balsavimai

Plungės rajone, ypač – mieste, pastaruoju metu vyksta daug gatvių, šaligatvių, kitų viešųjų erdvių remonto darbų. Kartu pasigirsta priekaištų, kad gyventojai per mažai informuojami apie šiuos darbus.

Rezultatai

Loading ... Loading ...